Contributor Clarice Redhead
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Female
Functions Dancer
Events

Dancer

Harvey Collins - Costume Designer, Dancer

Cheryl Denton - Dancer

Judith Lloyd - Dancer

Charmaine Spencer - Dancer

Kay Cranwell - Dancer

Barbara Dickeson - Dancer, Choreographer

Paquita Ifould - Dancer

Cathryn Short - Dancer

Jennifer Long - Dancer

Rosa McKeon - Dancer

Avis Pollitt - Dancer

Sheridan Weber - Dancer

Vivienne Winter - Dancer

Sandra Patching - Dancer

Dorothy Simpson - Artistic Director, Choreographer, Adaptor

Joan Simpson - Dancer

John Armstrong - Designer

David Burch - Dancer

Lynda Cheesman - Dancer

Paul Limpus - Designer, Choreographer

David Pender - Dancer

Shirley Pulbrook - Dancer

Susan Taylor - Dancer

Peter Ilich Tchaikovsky - Composer

Graham Walsh - Lighting Designer

Rosemary Zidov - Dancer

Kaylette Brown - Dancer

William Chappell - Costume Designer

Henry DiKito - Dancer

Kaye Harry - Dancer

Lynette Jordaine - Dancer

Edward Long - Dancer

Max Magain - Scenic Artist

Chris Orchard - Scenic Artist

Cliff Spencer - Stage Director, Front of House

Gregory Steen - Scenic Artist

William Walton - Composer

Gaynor Williams - Scenic Artist

Hazel Charles - Various

Frederic Chopin - Composer

Jessie Collins - Wardrobe Master / Mistress

Valmai Denton - Lighting Operator, Various

Mikhail Fokine - Choreographer

Gudren Fulk - Scenic Artist

Phillipa Harvey - Dancer

John Russo - Stage Director

Sara Sansom - Properties Master

Robert Borrett - Dancer

Janet Clarke - Dancer

Peter Commander - Dancer

Léo Delibes - Composer

Dudley Denton - Stage Manager

Kaye Kenefick - Dancer

Toshiro Mayuzmi - Composer

Szittya Nagy - Dancer

D Robinson - Lighting Operator

Brenda Rol - Dancer

Robyn Smith - Dancer

Greer Spooner - Designer, Scenic Artist

Frederick Ashton - Choreographer

Judy Beaumont - Dancer

Georges Bizet - Composer

Fred Cox - Stage Manager

Marguerite Dougal - Dancer

Paquita Farmer - Properties Master

Shirley Fisher - Dancer

Laurie Freeman - Scenic Artist

Jacques Ibert - Composer

Iva Leedham - Designer

Szittya Nage - Dancer

William O'Grady - Dancer

Kenneth Robins - Designer

Tina Sarapuu - Dancer

Owen Scott - Dancer

Barbara Warburton - Dancer

Helen Watson - Dancer

Anna Winter - Dancer

Judy Beavis - Dancer

John Cranko - Choreographer

Ken Daniel - Designer

Henry DiRito - Dancer

Diana Edgar - Dancer

Diane Field - Dancer

Andrée Howard - Dancer, Choreographer

Wynne Lee - Choreographer

Grant Letcher - Dancer

Aileen Lloyd - Costume Co-ordinator, Wardrobe Master / Mistress

Carmen Lucas - Dancer

Susan Pegler - Dancer

Sergei Prokofiev - Composer

Sergei Rachmaninoff - Composer

Judith Raggatt - Dancer

Kevin Roberts - Lighting Designer

Joanne Simpson - Dancer

Rodney Smith - Dancer

Jacqueline Thompson - Dancer

Giuseppe Verdi - Composer

Meg Abbie Denton - Choreographer

Lesley Ades - Dancer

Angela Alexander - Dancer

Elizabeth Alexander - Dancer

Judith Alexander - Dancer

Catherine Allen - Dancer

Ross Anderson - Designer

Louise Atkinson - Dancer

Daniel Auber - Composer

Jacqueline B'Nay - Choreographer

Christine Babinskas - Dancer

Mily Balakirev - Composer

Cecil Bates - Adaptor

Dianne Bebee - Dancer

Brigitte Benerowski - Dancer

Peter Bitmead - Dancer

Beverley Blackmore - Dancer

Annette Bogner - Dancer

Janet Bradley - Dancer

Lynn Bright - Dancer

Pamela Buckman - Dancer

Elizabeth Burt - Dancer

Penelope Burt - Dancer

Elizabeth Cameron Dalman - Choreographer, Dancer

Penelope Cant - Dancer

Marie Caridi - Dancer

Jan Carvossa - Dancer

Ann Marie Caulfield - Dancer

Dianne Clayfield - Dancer

Gregory Cocks - Dancer

Susan Coles - Dancer

John Coltrane - Composer

David Commander - Dancer

Jack Condous - Designer

Maria Czornij - Dancer

Michael Czornij - Dancer

Zane Danson - Dancer

Jane Davey - Dancer

O Denton - Stage Manager

Gillian Donnon - Dancer

Eric Dowding - Set and/or Property Maker

Peter Drake - Lighting Designer

Benita Driznes - Dancer

Jacqueline Dunne - Dancer

Sarah Dunstan - Dancer

Brionne Dwyer - Dancer

Lynne Easley - Dancer

Duke Ellington - Composer

Bill Everett - Lighting Operator

Gudren Falk - Scenic Artist

Robyn Fanning - Dancer

Annette Farkas - Dancer

Tony Farmer - Lighting Designer

Joanne Fielding - Dancer

Helen Fletcher - Dancer

Leanne Fletcher - Dancer

Jack Floyd - Choreographer

Jennifer Ford - Dancer

Jean Francaix - Composer

John Frost - Dancer

Mikhail Glinka - Composer

Ann Godfrey - Dancer

Walter Gore - Dancer

Fiona Graham - Dancer

Linda Gregory - Dancer

Gail Hancock - Dancer

Sandra Hanlan - Dancer

Elizabeth Hann - Dancer

Jenny Harding - Dancer

Sharee Head - Dancer

Jean Heairfield - Pianist

Eileen Hogarth - Artistic Director

Catherine Honeysett - Dancer

Susan Hutchings - Dancer

Lev Ivanov - Dancer

Nancy Iverson - Dancer

Susan Januska - Dancer

Elizabeth Jarrett - Dancer

Leslie Jarvis - Dancer

Bronwyn Keen - Dancer

Verona Keen - Dancer

Elizabeth Kelemen - Dancer

Aram Khachaturian - Composer

Elizabeth Kompo - Dancer

Anna Kowal - Dancer

Susan Kozlowski - Dancer

Eva Louise Kral - Dancer

Sandra Kral - Dancer

Cathryn Lagnado - Dancer

- Laguestra - Composer

Elli Laikve - Dancer

Evi Laikve - Dancer

Sheila Laing - Choreographer

Bronwyn Lawrence - Dancer

Collette Lawrence - Dancer

Roy Lawton - Stage Manager

Rozanne Lawton - Dancer

Charles Lecocq - Composer

Kerri Linke - Dancer

Franz Liszt - Composer

Jacqueline Love - Dancer

Krystina Luczak - Dancer

Dianne Marshall - Dancer

Gaynor Maxwell - Dancer

Christine Mayne - Dancer

Mrs Jean Mayne - Wardrobe Master / Mistress

Christine McCormick - Dancer

Rosa McKeown - Dancer

Catherine McKibbin - Dancer

Jane McKibbin - Dancer

Michelle Menash - Dancer

Lynette Mildren - Dancer

Ludwig Minkus - Composer

Stanislaw Moniuszko - Composer

Ashley Moore - Dancer

David Mullins - Dancer

Deborah Mullins - Dancer

Patricia Mullins - Dancer

Modest Mussorgsky - Composer

K Nesbitt - Dancer

Heather Nicholls - Dancer

Kathryn Niemz - Dancer

Gary Norman - Dancer

Tasma Okenden - Dancer

Julie Pallot - Dancer

Leanne Parkinson - Dancer

Audrey Parsons - Narrator

Nanette Payne - Dancer

Jane Peplow - Dancer

Deborah Percat - Dancer

Ann Phillips - Dancer

Eleo Pomare - Choreographer

Leanne Prior - Dancer

Robyn Ransom - Dancer

Tracey Raven - Dancer

Allyson Reid - Dancer

Anna Remondine - Dancer

Ted Saar - Dancer

Rebecca Sames - Dancer

Susan Schewak - Dancer

Franz Schubert - Composer

Gloria Scott - Dancer

Owen Scotts - Dancer

Margaret Sharpe - Dancer

Charles Sherry - Mechanist

Robyn Sleader - Dancer

Cathryn Smith - Dancer

Helen Smith - Dancer

Lyn Smith - Properties Master

Rocyn Smith - Dancer

Colleen Smithson - Dancer

Bronwyn Snashell - Dancer

Philippa Solomon - Dancer

Rosemary Sorensen - Dancer

Frank Staff - Choreographer

Tracey Steurer - Dancer

Denise Stevens - Dancer

Bernice Stewart - Dancer

Dianne Storer - Dancer

Janet Storer - Dancer

Juliette Stringer - Dancer

Renata Sukys - Wardrobe Master / Mistress

Rosemary Sumner - Dancer

Mrs Myrtle Textor - Pianist

Donnella Thiele - Dancer

Kathryn Tiller - Dancer

Kirsty Tiller - Dancer

Debra Tilly - Dancer

Diana Treizs - Dancer

Ilona Treizs - Dancer

Kathy Ugody - Dancer

Giselle Walker - Dancer

Ingrid Weissman - Dancer

Leslie White - Choreographer, Designer, Dancer

Albert Wilkins - Set and/or Property Maker

John Winter - Front of House

Irena Ziwkovic - Dancer

The South Australian National Ballet Company Incorporated

The Thargoh School of Ballet

Identifier 437791