Contributor Christine Kowalczyk
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Female
Functions Dancer
Events

Dancer

Rosanne Brooks - Dancer

Harvey Collins - Choreographer

Kevin Denton - Lighting Operator

Barbara Dickeson - Ballet Master/Mistress

Frank Dougal - Lighting Designer

Angelo Fantasia - Dancer

Laura Harrison - Sound Designer

Kaye Kenefick - Dancer

Wendy Lovenfosse - Dancer

Debra McEvoy - Dancer

Julie Pallot - Dancer

David Pender - Dancer

John Russo - Stage Director

Cathryn Short - Choreographer

Rosemary Sumner - Dancer

Janice Swandale - Dancer

Susan Thurgood - Dancer

Gayle Trengove - Dancer

Sheridan Weber - Dancer

Gregory Williams - Dancer

Anna Winter - Dancer

Terry Winter - Dancer

Cecil Bates - Choreographer

Georges Bizet - Composer

Debbie Brooke - Dancer

Vicki Burton - Dancer

Jeanette Carruthers - Dancer

Frederic Chopin - Composer

Mikhail Fokine - Choreographer

Richard Harrison - Sound Designer

Irene Komarami - Dancer

Susan Koslowski - Dancer

Sheila Laing - Dancer

Leanne Mewett - Dancer

Gregory Morton - Dancer

Frank Pender - Stage Manager

Delise Perry - Dancer

Charles Sherry - Various

Penny Smith - Properties Master, Dancer

Susan Taylor - Dancer

Helen Watson - Dancer

John Adams - Composer

Peter Astachnowicz - Dancer

Pam Ayles - Dancer

Agnes Babicheva - Choreographer

Johann Sebastian Bach - Composer

Boris Balin - Dancer

Lorraine Barath - Dancer

Helen Barrett - Dancer

Imants Berkis - Dancer

Benjamin Britten - Composer

Margaret Brooks - Costume Maker

Amelia Brown - Dancer

Cheryl Brown - Dancer

Susanne Brown - Dancer

Vanessa Burnell - Dancer

Rebecca Burton - Dancer

Stephanie Cairns - Dancer

Igor Cernavin - Dancer

Elizabeth Cheetham - Dancer

Barbara Christenson - Dancer

Ann Cockburn - Dancer

Margaret Cockburn - Dancer

Jessie Collins - Dresser

Valerija Cseh - Dancer

Ken Daniel - Designer

Lesley Davies - Dancer

Josephine De Fillippi - Dancer

Lara Demitreff - Dancer

Dudley Denton - Lighting Operator

Valmai Denton - Lighting Operator

Garry Doherty - Dancer

Heidi Doherty - Dancer

Alexandra Dolgolovs - Dancer

Ludmilla Dolgolovs - Dancer

Peter Drake - Various

Elizabeth Eatts - Dancer

Colin George - Lighting Operator

Amanda Glenn - Dancer

David Gold - Dancer

Jerry Goldsmith - Composer

Ludmilla Gorachko - Dancer

Walter Gore - Choreographer

Ivon Gorecki - Dancer

Richard Grabowski - Dancer

Dianne Green - Dancer

Christine Gurdziel - Dancer

Kaye Hamlyn - Dancer

Shanne Heithersay - Dancer

Brigitte Hermanis - Dancer

Zigurds Hermanis - Sound Operator/Engineer

Katherine Hetzel - Dancer

Penny Hetzel - Dancer

Diana Hill - Dancer

Jacques Ibert - Composer

Lev Ivanov - Choreographer

Alex Jankowsky - Dancer

Nadine Jankowsky - Dancer

Tania Janzen - Dancer

Elaine Jordan - Dancer

Chris Kasperski - Dancer

Leon Kellaway - Choreographer

Masha Konig - Dancer

A Kos-Anatolsky - Composer

Peter Kozin - Dancer

Susan Kozlowski - Dancer

Alex Krivitch - Dancer

Margarita Krivitch - Dancer

Lana Krivith - Dancer

Ina Kronin - Dancer

Serge Labotchevsky - Dancer

Catherine Lawrence - Dancer

Christine Lee - Dancer

Susan Lehman - Dancer

Paula Lofting - Dancer

Ross Lower - Assistant Stage Manager

Roger Manogue - Lighting Operator

Christine Marchant - Dancer

Toshiro Mayuzmi - Composer

Nona Monachow - Dancer

Gary Morony - Dancer

Michael Mustanov - Dancer

Szittya Nagy - Dancer

Shannon O'Donnell - Dancer

Lynda Parsons - Dancer

Jules Perrot - Choreographer

Vera Pitsh - Dancer

Gail Pollitt - Properties Master

Sergei Prokofiev - Composer

Jennie Ritchie - Dancer

Rosemary Roach - Dancer

Kevin Roberts - Various

Diadre Rogers - Dancer

Michael Rogowski - Dancer

Paul Rogowski - Dancer

Kym Schrader - Dancer

Rosemary Shore - Dancer

George Simenow - Dancer

Dorothy Simpson - Artistic Director

Anna Sobolewska - Dancer

Nicolao Sourikoff - Dancer

Ivonne Spratt - Dancer

Frank Staff - Choreographer

Alex Stanko - Dancer

Inta Sture - Dancer

Nadja Suchoweev - Dancer

Peter Ilich Tchaikovsky - Composer

David Thompson - Lighting Operator

Helen Thompson - Dresser

Betty Thurgood - Dresser

George Trotta - Dancer

Kathryn Upton - Dancer

Ralph Vaughan Williams - Composer

Gunta Vidal - Choreographer

Andre Vreugdenburg - Dancer

Merran Walsh - Dancer

Graham Western - Designer

Brenton Whittle - Dancer

Oscar Wilde - Playwright

Natasha Williams - Dancer

Ronald Wilson - Designer

John Winter - Dancer

Helen Wyatt - Dancer

Paul Zajak - Dancer

Raymond Ziverts - Dancer

The South Australian National Ballet Company Incorporated

Agnes Babicheva's Russian Ballet School

Identifier 438834