Contributor Fred Cox
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Male
Functions Set and/or Property Maker, Stage Manager
Events

Stage Manager

Technical Director

Charmaine Spencer - Dancer

Cecil Bates - Dancer, Artistic Director, Adaptor, Choreographer

Harvey Collins - Dancer, Costume Designer

Barbara Dickeson - Dancer

Diana Edgar - Dancer

Paquita Ifould - Dancer

Susan Pegler - Dancer, Ballet Master/Mistress

Cheryl Denton - Dancer

Jennifer Long - Dancer

Gaynor Maxwell - Dancer

Brenda Rol - Dancer

Cathryn Short - Dancer

Meg Abbie Denton - Dancer, Choreographer

Judy Beavis - Dancer

Annette Bogner - Dancer

Frederic Chopin - Composer

Peter Commander - Dancer

Ken Daniel - Designer

Mikhail Fokine - Choreographer

Judith Lloyd - Dancer

Carmen Lucas - Dancer

William O'Grady - Dancer

Vivienne Winter - Dancer

Margaret Ayles - Dancer

Jane Ballantyne - Dancer

Jennifer Barry - Dancer

Earl Bennett - Technical Director

Pamela Buckman - Dancer

Kay Cranwell - Dancer

Diane Field - Dancer

Walter Gore - Choreographer, Dancer

Kaye Harry - Dancer

Andrée Howard - Choreographer, Dancer

Lev Ivanov - Choreographer, Dancer

Iva Leedham - Designer

Aileen Lloyd - Wardrobe Master / Mistress, Costume Co-ordinator

Rosa McKeon - Dancer

Sergei Prokofiev - Composer

Clarice Redhead - Dancer

Kevin Roberts - Stage Director, Lighting Designer

Dorothy Simpson - Adaptor, Ballet Master/Mistress

Joanne Simpson - Dancer

Rodney Smith - Dancer

Peter Ilich Tchaikovsky - Composer

Graham Walsh - Lighting Designer

Barbara Warburton - Dancer

Susan Ward - Dancer

Janet Winkley - Dancer

Mily Balakirev - Composer

Benjamin Britten - Composer

Elizabeth Cameron Dalman - Choreographer, Dancer

John Cranko - Choreographer

Catherine Crout - Dancer

Margaret Eberhard - Dancer

Jean Francaix - Composer

Mikhail Glinka - Composer

Margaret Jordon - Dancer

- Laguestra - Composer

Krystina Luczak - Dancer

Donald Lugg - Dancer

Ashley Moore - Dancer

Modest Mussorgsky - Composer

Heather Nicholls - Dancer

Sandra Riley - Dancer

Gillian Robson - Dancer

Tina Sarapuu - Dancer

Franz Schubert - Composer

Gloria Scott - Dancer

Frank Staff - Choreographer

Denise Stevens - Dancer

Adolphe Adam - Composer

Ross Anderson - Designer

John Armstrong - Set Designer

Frederick Ashton - Choreographer

Daniel Auber - Composer

Jacqueline B'Nay - Choreographer

Christine Babinskas - Dancer

Neil Bartsch - Dancer

Helen Beinke - Dancer

Keith Birks - Sound Operator/Engineer

Peter Bitmead - Dancer

Murray Bowels - Photographer

Prudence Bowen - Choreographer

Vida Brazauskas - Dancer

Jack Bristow - Dancer

Nigel Butterley - Composer

Robert Caldicott - Compere

Marie Caridi - Dancer

Jan Carvossa - Dancer

Dianne Clayfield - Dancer

Gregory Cocks - Dancer

John Coltrane - Composer

David Commander - Dancer

Jack Condous - Designer

Jenny Craig - Dancer

Robert Crouch - Dancer

Ken Daniels - Set Designer

Zane Danson - Dancer

Barry Devonish - Dancer

Adriadna Dobbie - Dancer

Eric Dowding - Set and/or Property Maker

Peter Drake - Lighting Designer

Riccardo Drigo - Composer

George Dubowsky - Designer

Sarah Dunstan - Dancer

Duke Ellington - Composer

Bill Everett - Lighting Operator

Gudren Falk - Scenic Artist

Jack Floyd - Choreographer

Laura Harrison - Sound Designer

Richard Harrison - Sound Operator/Engineer

Phillipa Harvey - Dancer

Reg Hurst - Dancer

Chrisa Keramidas - Dancer

Aram Khachaturian - Composer

Leonie Kilroy - Set Designer

Susan Kozlowski - Dancer

Charles Lecocq - Composer

Wynne Lee - Choreographer

Frank Leonard - Dancer

Grant Letcher - Dancer

Jeffrey Lethbridge - Producer

Franz Liszt - Composer

Edward Long - Dancer

Jacqueline Love - Dancer

Max Magain - Scenic Artist

Janet Manser - Dancer

Christine Marchant - Dancer

Dianne Marshall - Dancer

Christine Mayne - Dancer

Alduiuo Mazzone - Dancer

James McArdle - Dancer

Christine McCormick - Dancer

Leanne Mewett - Dancer

Ludwig Minkus - Composer

Stanislaw Moniuszko - Composer

Claudio Monteverdi - Composer

Denise Nenke - Dancer

Sylvia Newett - Dancer

Kris Nichols - Dancer

John Nobbs - Dancer

Gary Norman - Dancer

Chris Orchard - Scenic Artist

Julie Pallot - Dancer

Marius Petipa - Choreographer

Avis Pollitt - Dancer

Eleo Pomare - Choreographer

Ann Prizrenac - Dancer

Sergei Rachmaninoff - Composer

Judith Raggatt - Dancer

Jacqueline Raven - Dancer

Phillip Reeve - Lighting Operator

Peter Riley - Lighting Operator

Kenneth Roberts - Set Designer

Kenneth Robins - Designer

Frances Robson - Dancer

Ted Saar - Dancer

Sandra Scott - Dancer

Margaret Sharpe - Dancer

Allan Skarstrom - Stage Manager

Julie Skarstrom - Dancer

Robyn Sleader - Dancer

Anthony Smith - Dancer

Dennis Smith - Assistant Stage Manager

Cliff Spencer - Stage Director

Gregory Steen - Scenic Artist

William Stuart - Dancer

Renata Sukys - Wardrobe Master / Mistress

Rosemary Sumner - Dancer

Andre Tchaikowsky - Composer

Jacqueline Thompson - Dancer

Suzanne Thompson - Dancer

Betty Thurgood - Wardrobe Master / Mistress

Susan Thurgood - Dancer

Carol Tilbrook - Dancer

David Underwood - Assistant Stage Manager

Giuseppe Verdi - Composer

William Walton - Composer

Sheridan Weber - Dancer

Leslie White - Dancer, Choreographer, Designer

Albert Wilkins - Set and/or Property Maker

Gaynor Williams - Scenic Artist

Ronald Wilson - Costume Designer

John Winter - Dancer

The South Australian National Ballet Company Incorporated

Identifier 437885