Contributor Christopher Hill
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Male
Functions Dancer
Events

Dancer

Olivia Bell - Dancer

Gina Brescianni - Dancer

Annabel Bronner Reid - Dancer

Adam Bull - Dancer

Marc Cassidy - Dancer

Jane Casson - Dancer

Craig Cathcart - Dancer

Gaylene Cummerfield - Dancer

Robert Curran - Dancer

Matthew Donnelly - Dancer

Lucinda Dunn - Dancer

Madeleine Eastoe - Dancer

Tim Farrar - Dancer

Nicolette Fraillon - Musical Director, Conductor

Timothy Harbour - Dancer

Amy Harris - Dancer

Steven Heathcote - Dancer

Natalie Hill - Dancer

Joshua Horner - Dancer

Danielle Hunt - Dancer

Lana Jones - Dancer

Mark Kay - Dancer, Ballet Master/Mistress, Repetiteur

Andrew Killian - Dancer

Paul Knobloch - Dancer

Gennadi Koutchin - Dancer

Matthew Lawrence - Dancer

David McAllister - Artistic Director

Sarah McCarthy - Dancer

Campbell McKenzie - Dancer

Che McMahon - Dancer

Tristan Message - Dancer

Sakis Michelis - Dancer

Danilo Radojevic - Artistic Director, Various, Assistant Director

Rachel Rawlins - Dancer

Noelle Shader - Ballet Master/Mistress, Dancer

Matthew Trent - Dancer

Wendy Walker - Ballet Master/Mistress, Dancer

Christopher White - Dancer

Lynette Wills - Dancer

Jia Yin Du - Dancer

Miwako Kubota - Dancer

  • La Fille Mal Gardee, Festival Theatre, Adelaide, SA, 22 May 2004
  • American Masters, Festival Theatre, Adelaide, SA, 8 May 2003
  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003
  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Mark Summerbell - Conductor

Melissa Boniface - Dancer

  • American Masters, Festival Theatre, Adelaide, SA, 8 May 2003
  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003
  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Adrian Burnett - Dancer

  • American Masters, Festival Theatre, Adelaide, SA, 8 May 2003
  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003
  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Michael Carter - Dancer

  • American Masters, Festival Theatre, Adelaide, SA, 8 May 2003
  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003
  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Joshua Consandine - Dancer

  • American Masters, Festival Theatre, Adelaide, SA, 8 May 2003
  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003
  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Francis Croese - Lighting Designer

  • La Fille Mal Gardee, Festival Theatre, Adelaide, SA, 22 May 2004
  • American Masters, Festival Theatre, Adelaide, SA, 8 May 2003
  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Rachel Dougherty - Dancer

  • American Masters, Festival Theatre, Adelaide, SA, 8 May 2003
  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003
  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Simone Goldsmith - Dancer

  • American Masters, Festival Theatre, Adelaide, SA, 8 May 2003
  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003
  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Zoey Hart - Dancer

  • American Masters, Festival Theatre, Adelaide, SA, 8 May 2003
  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003
  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Felicia Palanca - Dancer

  • American Masters, Festival Theatre, Adelaide, SA, 8 May 2003
  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003
  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Rachel Read - Dancer

  • American Masters, Festival Theatre, Adelaide, SA, 8 May 2003
  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003
  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Nicole Rhodes - Dancer

  • American Masters, Festival Theatre, Adelaide, SA, 8 May 2003
  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003
  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Steven Woodgate - Dancer

  • American Masters, Festival Theatre, Adelaide, SA, 8 May 2003
  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003
  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Juliet Burnett - Dancer

Catherine Eddy - Dancer

Kieran Gourley - Dancer

Kevin Jackson - Dancer

Kirsty Martin - Dancer

Andrea Parkyn - Dancer

Danielle Rowe - Dancer

Amber Scott - Dancer

Leanne Stojmenov - Dancer

Fiona Tonkin - Ballet Master/Mistress

Simon Vaughan - Dancer

Camilla Vergotis - Dancer

Damien Welch - Dancer

Elisha Willis - Dancer

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003
  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Stephen Wilson - Dancer

Angus Woodyard - Dancer

Remi Wortmeyer - Dancer

Lisa Bolte - Dancer

  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Fiona Boundy - Stage Manager

  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Nigel Burley - Dancer

  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Albert David - Dancer

  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Howard Fast - Author

  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Gabor Forray - Set Designer

  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Andrew Ivanov - Assistant Stage Manager

  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Ildiko Kaszas - Repetiteur

  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Aram Khachaturian - Composer

  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Barbara Langley - Wardrobe Master / Mistress

  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Veronica Mahon - Dancer

  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Claire Menzies - Dancer

  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Renee Moon - Dancer

  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Frances Murphy - Dancer

Milos Mutavdzic - Dancer

  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Jes'se Passamani - Dancer

Sarah Peace - Dancer

  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Anna Raetz - Dancer

Laszlo Seregi - Librettist, Choreographer

  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Cathie Snedden - Dancer

  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Adam Thurlow - Dancer

  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Vivienne Wong - Dancer

George Balanchine - Choreographer

Kristy Biggs - Dancer

Kismet Bourne - Dancer

Natalie Decorte - Dancer

Sarah-Jayne Fedrick - Dancer

Sophie Fletcher - Dancer

Daniel Gaudiello - Dancer

Sascha Haugland - Dancer

Simon Hewett - Conductor

Margaret Illmann - Dancer

Luke Ingham - Dancer

Natasha Kusen - Dancer

Rani Luther - Dancer

Colin Peasley - Dancer

Nicole Ransley - Dancer

Victoria Simon - Stage Director, Repetiteur

Peter Ilich Tchaikovsky - Composer

Jessica Thompson - Dancer

Philip Thompson - Dancer

Laura Tong - Dancer

Andrew Wright - Dancer

Renee Wright - Dancer

Frederick Ashton - Choreographer

Ronald Bates - Lighting Designer

Jo Beaumont - Concert Master

  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002

Georges Bizet - Composer

Margaret Blades - Concert Master

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003

Shane Carroll - Dancer

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003

Frederic Chopin - Composer

Bart Cook - Stage Director, Repetiteur

Damien Cooper - Lighting Designer

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003

Angel Corella - Dancer

Jean Dauberval - Scenario

Les Dickert - Lighting Designer

Anthony Dowell - Costume Designer

Kristian Fredrikson - Scenario, Designer

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003

Alexander Grant - Stage Director

Alexa Heckman - Dancer

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003

Ferdinand Herold - Composer

Paul Hindemith - Composer

James Judd - Conductor

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003

B Karinska - Costume Designer

Osbert Lancaster - Costume Designer

John Lanchbery - Musical Arranger

Tom Lingwood - Costume Designer

Stuart Macklin - Pianist

Nicholas Milton - Concert Master

  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002

Amber Munroe - Dancer

Graeme Murphy - Choreographer, Scenario

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003

Nathalie Nordquist - Dancer

Robert Olup - Dancer

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003

Nelson Perez - Dancer

Francis Poulenc - Composer

Charles Rinaudo - Organist

Jerome Robbins - Choreographer

Suki Schorer - Teacher

Igor Stravinsky - Composer

Rouben Ter-Arutunian - Costume Designer, Set Designer

Glen Tetley - Choreographer

Jennifer Tipton - Lighting Designer

Janet Vernon - Scenario

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003

Sara Webb - Dancer

Fan Xiaofeng - Dancer

Sun Yi - Concert Master

  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

The Australian Ballet

Adelaide Symphony Orchestra

Australian Ballet Society

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003
  • Spartacus, Festival Theatre, Adelaide, SA, 29 June 2002
  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002
  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

The Friends of the Australian Ballet

Australian Ballet School

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003

Australian Opera and Ballet Orchestra

  • Spartacus, Opera Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 April 2002

Orchestra Victoria

  • Spartacus, The State Theatre, Melbourne, VIC, 30 May 2002

The Adelaide Festival of Arts

Identifier 481933