Contributor Kieran Gourley
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Male
Functions Dancer
Events

Dancer

Olivia Bell - Dancer

Gina Brescianni - Dancer

Adam Bull - Dancer

Juliet Burnett - Dancer

Marc Cassidy - Dancer

Jane Casson - Dancer

Gaylene Cummerfield - Dancer

Robert Curran - Dancer

Lucinda Dunn - Dancer

Madeleine Eastoe - Dancer

Nicolette Fraillon - Musical Director, Conductor

Timothy Harbour - Dancer

Amy Harris - Dancer

Steven Heathcote - Dancer

Natalie Hill - Dancer

Kevin Jackson - Dancer

Lana Jones - Dancer

Mark Kay - Dancer, Ballet Master/Mistress

Andrew Killian - Dancer

Paul Knobloch - Dancer

Gennadi Koutchin - Dancer

Matthew Lawrence - Dancer

Kirsty Martin - Dancer

Tristan Message - Dancer

Danilo Radojevic - Artistic Director, Various, Assistant Director

Rachel Rawlins - Dancer

Danielle Rowe - Dancer

Amber Scott - Dancer

Noelle Shader - Ballet Master/Mistress

Leanne Stojmenov - Dancer

Fiona Tonkin - Ballet Master/Mistress

Camilla Vergotis - Dancer

Wendy Walker - Ballet Master/Mistress

Damien Welch - Dancer

Lynette Wills - Dancer

Remi Wortmeyer - Dancer

Jia Yin Du - Dancer

Annabel Bronner Reid - Dancer

Craig Cathcart - Dancer

Matthew Donnelly - Dancer

Catherine Eddy - Dancer

Tim Farrar - Dancer

Christopher Hill - Dancer

Joshua Horner - Dancer

Danielle Hunt - Dancer

David McAllister - Artistic Director

Sarah McCarthy - Dancer

Campbell McKenzie - Dancer

Che McMahon - Dancer

Sakis Michelis - Dancer

Frances Murphy - Dancer

Andrea Parkyn - Dancer

Matthew Trent - Dancer

Simon Vaughan - Dancer

Christopher White - Dancer

Stephen Wilson - Dancer

Vivienne Wong - Dancer

Angus Woodyard - Dancer

Kismet Bourne - Dancer

Sophie Fletcher - Dancer

Daniel Gaudiello - Dancer

Luke Ingham - Dancer

Miwako Kubota - Dancer

Natasha Kusen - Dancer

Jes'se Passamani - Dancer

Anna Raetz - Dancer

Mark Summerbell - Conductor

Peter Ilich Tchaikovsky - Composer

Jessica Thompson - Dancer

Laura Tong - Dancer

Andrew Wright - Dancer

George Balanchine - Choreographer

Kristy Biggs - Dancer

Melissa Boniface - Dancer

Adrian Burnett - Dancer

Michael Carter - Dancer

Joshua Consandine - Dancer

Francis Croese - Lighting Designer

Natalie Decorte - Dancer

Rachel Dougherty - Dancer

Sarah-Jayne Fedrick - Dancer

Simone Goldsmith - Dancer

Zoey Hart - Dancer

Sascha Haugland - Dancer

Simon Hewett - Conductor

Margaret Illmann - Dancer

Rani Luther - Dancer

Felicia Palanca - Dancer

Colin Peasley - Dancer

Nicole Ransley - Dancer

Rachel Read - Dancer

Nicole Rhodes - Dancer

Victoria Simon - Stage Director, Repetiteur

Philip Thompson - Dancer

Steven Woodgate - Dancer

Renee Wright - Dancer

Frederick Ashton - Choreographer

Ronald Bates - Lighting Designer

Georges Bizet - Composer

Margaret Blades - Concert Master

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003

Lisa Bolte - Dancer

Denise Bonner - Repetiteur

Shane Carroll - Dancer

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003

Frederic Chopin - Composer

Tzu Chao Chou - Dancer

Jacinta Christos - Dancer

Bart Cook - Stage Director, Repetiteur

Damien Cooper - Lighting Designer

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003

Angel Corella - Dancer

Jean Dauberval - Scenario

Ben Davis - Dancer

Les Dickert - Lighting Designer

Anthony Dowell - Costume Designer

David Finn - Lighting Designer

Kristian Fredrikson - Scenario, Designer

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003

Nobuo Fujino - Dancer

Rohan Furnell - Dancer

Alexander Grant - Stage Director

Rudy Hawkes - Dancer

Alexa Heckman - Dancer

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003

Robyn Hendricks - Dancer

Ferdinand Herold - Composer

Haliana Hills - Dancer

Paul Hindemith - Composer

Reiko Hombo - Dancer

John-Paul Idaszak - Dancer

Lev Ivanov - Choreographer

James Judd - Conductor

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003

B Karinska - Costume Designer

Desmond Kelly - Various

Ty King-Wall - Dancer

Osbert Lancaster - Costume Designer

John Lanchbery - Musical Arranger

Melissa Lenehan - Dancer

Tom Lingwood - Costume Designer

Michael Lloyd - Conductor

Brook Lockett - Dancer

John F. MacFarlane - Costume Designer, Set Designer

Stuart Macklin - Pianist

Jarryd Madden - Dancer

Heidi Martin - Dancer

Amber Munroe - Dancer

Graeme Murphy - Choreographer, Scenario

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003

Nathalie Nordquist - Dancer

Robert Olup - Dancer

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003

Nelson Perez - Dancer

Francis Poulenc - Composer

Simone Pulga - Dancer

Gabriella Raetz - Dancer

Jared Rainford-Wright - Dancer

Vincent Redmon - Choreographer

Charles Rinaudo - Organist

Jerome Robbins - Choreographer

Suki Schorer - Teacher

Jacob Sofer - Dancer

Dana Stephensen - Dancer

Garry Stocks - Dancer

Igor Stravinsky - Composer

Peter Teigen - Lighting Designer

Rouben Ter-Arutunian - Costume Designer, Set Designer

Glen Tetley - Choreographer

Adam Thurlow - Dancer

Jennifer Tipton - Lighting Designer

Alice Topp - Dancer

Janet Vernon - Scenario

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003

Sara Webb - Dancer

Stephanie Williams - Dancer

Elisha Willis - Dancer

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003

Peter Wright - Choreographer, Producer

Fan Xiaofeng - Dancer

Adelaide Symphony Orchestra

The Australian Ballet

The Friends of the Australian Ballet

Australian Ballet School

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003

Australian Ballet Society

  • Swan Lake, Festival Theatre, Adelaide, SA, 20 February 2003

The Adelaide Festival of Arts

Identifier 481708