Contributor Amy Hollingsworth
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Female
Functions Dancer
Events

Dancer

Choreographer

Devisor

Director

Lighting Designer

Resident Director

Vicki Attard - Dancer

Stephen Baynes - Choreographer

Jayne Beddoe - Dancer

Andrew Boddington - Dancer

Mark Bradfield-Smith - Dancer

Nigel Burley - Dancer

Natalie Clarke - Dancer

Natasha Crook - Dancer

Christina Davis - Dancer

Jason Duff - Dancer

Antonin Dvořák - Composer

Kristian Fredrikson - Set Designer

Michele Goullet - Dancer

Dawei He - Dancer

Kyoko Ichiki - Dancer

Lev Ivanov - Choreographer

Eden Lee - Dancer

Tom Lingwood - Costume Designer

Martin Mackerras - Composer

Robert Marshall - Dancer

Derek Morey - Dancer

Tamae Moriyama - Dancer

Gideon Obarzanek - Choreographer

Felicia Palanca - Dancer

Francis Poulenc - Composer

Rachel Read - Dancer

Katie Ripley - Dancer

Timothy Rodgers - Dancer

Melissa Shiel - Dancer

Justine Summers - Dancer

Kylie Sutton - Dancer

Peter Ilich Tchaikovsky - Composer

Adrian van Wilkelhof - Dancer

Sacha Wakelin - Dancer

Nadine Walker - Dancer

Amanda Walsh - Dancer

Stanton Welch - Choreographer

Rafael Bonachela - Dancer, Choreographer

Simon Cooper - Dancer

Andrew Hurst - Dancer

Paul Liburd - Dancer

Miranda Lind - Dancer

Hope Muir - Dancer

Glenn Wilkinson - Dancer

Ian Beswick - Lighting Designer

Christopher Bruce - Choreographer

Marian Bruce - Costume Designer

Deirdre Chapman - Dancer

Branden Faulls - Dancer

Roberto Forleo - Dancer

Malcom Glanville - Lighting Designer

Antonia Grove - Dancer

Jeremy James - Choreographer

Ana Lujan Sanchez - Dancer

Tina MacHugh - Lighting Designer

Michael Nyman - Composer

Conor O'Brien - Dancer

Elizabeth Old - Dancer

Rachel Poirier - Dancer

Vincent Redmon - Dancer

John Richmond - Costume Designer

Samantha Smith - Dancer

Angela Towler - Dancer

Cameron Goerg - Lighting Designer

Jack Lister - Choreographer

Callum Adams - Electrician

  • Bespoke, Powerhouse Theatre, New Farm, QLD, 10 February 2017

Lucila Alves - Dancer

Ólafur Arnalds - Composer

Michelle Barnett - Dancer

  • Propel, Judith Wright Centre of Contempory Arts, Fortitude Valley, QLD, 3 March 2017

Kevin Bolt - Electrician

  • Bespoke, Powerhouse Theatre, New Farm, QLD, 10 February 2017

Ezio Bosso - Composer

Thomas Boyd - Technical Director

  • Bespoke, Powerhouse Theatre, New Farm, QLD, 10 February 2017

Richard Causer - Dancer

  • Propel, Judith Wright Centre of Contempory Arts, Fortitude Valley, QLD, 3 March 2017

Ben Chapman - Dancer

  • Propel, Judith Wright Centre of Contempory Arts, Fortitude Valley, QLD, 3 March 2017

Scott Chiverton - Electrician

  • Bespoke, Powerhouse Theatre, New Farm, QLD, 10 February 2017

Theo Clinkard - Costume Designer

Aaron Crop - Lighting Designer

Stuart Dempster - Musician

Megumi Eda - Dancer

Robin Fox - Composer

  • Bespoke, Powerhouse Theatre, New Farm, QLD, 10 February 2017

Suzanne Gallo - Costume Designer

Nigel Gaynor - Orchestrator

Philip Glass - Composer

Guy Hoare - Lighting Designer

Paul Hoskins - Conductor

Ben Hughes - Lighting Designer

  • Propel, Judith Wright Centre of Contempory Arts, Fortitude Valley, QLD, 3 March 2017

Stephanie Lake - Choreographer

  • Bespoke, Powerhouse Theatre, New Farm, QLD, 10 February 2017

Martin Lindinger - Dancer

Alan MacDonald - Set Designer

Elise May - Dancer, Choreographer

  • Propel, Judith Wright Centre of Contempory Arts, Fortitude Valley, QLD, 3 March 2017

Jake McLarnon - Dancer

  • Propel, Judith Wright Centre of Contempory Arts, Fortitude Valley, QLD, 3 March 2017

Felix Mendelssohn - Composer

Katie Noonan - Composer

  • Bespoke, Powerhouse Theatre, New Farm, QLD, 10 February 2017

Shaun O'Rourke - Stage Manager

  • Bespoke, Powerhouse Theatre, New Farm, QLD, 10 February 2017

Mikaela Polley - Dancer

Paulina Quinteros - Choreographer

Sergei Rachmaninoff - Composer

Alana Sargent - Dancer, Designer

  • Propel, Judith Wright Centre of Contempory Arts, Fortitude Valley, QLD, 3 March 2017

Liam Scarlett - Choreographer

Jean Sibelius - Composer

Nick Toll - Electrician

  • Bespoke, Powerhouse Theatre, New Farm, QLD, 10 February 2017

Dan Villiers - Head Mechanist

  • Bespoke, Powerhouse Theatre, New Farm, QLD, 10 February 2017

Gemma Wilkinson - Dancer

Lisa Wilson - Choreographer

  • Propel, Judith Wright Centre of Contempory Arts, Fortitude Valley, QLD, 3 March 2017

Australian Ballet Foundation

Australian Ballet School

The Australian Ballet

The Dancers Company

Rambert Dance Company

The Queensland Ballet Company

Australia Council for the Arts

  • Propel, Judith Wright Centre of Contempory Arts, Fortitude Valley, QLD, 3 March 2017

Brisbane Festival

Channel 9

Expressions Dance Company

  • Propel, Judith Wright Centre of Contempory Arts, Fortitude Valley, QLD, 3 March 2017

London Musici

QPAC

  • Propel, Judith Wright Centre of Contempory Arts, Fortitude Valley, QLD, 3 March 2017

Queensland Government

  • Propel, Judith Wright Centre of Contempory Arts, Fortitude Valley, QLD, 3 March 2017

Queensland Performing Arts Centre

Sydney Dance Company

Identifier 476504