Contributor Steven Smith
Export | Feedback | Map | Network | Print
Other Names Steve
Gender Male
Nationality Australian
Functions Actor, Singer
Notes Stephen?
Events

Actor

Dancer

  • Roar, Theatreworks, St Kilda, VIC, 16 April 1996

Performer

Singer

Jules Hutchison - Actor

Barbara Ciszewska - Adaptor, Director

Margot Fenley - Actor, Dancer

  • Judith, The Store Room, North Fitzroy, VIC, 13 March 2002
  • Alice Arden, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 8 April 2000
  • WaterWorks, Albury Swim Centre, Albury, NSW, 8 January 1997
  • Roar, Theatreworks, St Kilda, VIC, 16 April 1996

Helen Trenos - Actor

Tim Bishop - Designer

Maryrose Cuskelly - Performer, Actor

Kim Durban - Director, Devisor

Ernie Gray - Playwright

Neil Greenaway - Designer

Karen Hadfield - Actor

Drusilla Hendry - Actor

John Jacobs - Adaptor

Irene Jarzabek - Actor

Bruce Kane - Writer, Actor

Clare Madsen - Costume Designer, Director, Mask Maker, Devisor, Writer

Hartley Newnham - Composer

Daryl Pellizzer - Actor

Andrew Spence - Actor

Chris Thompson - Director

  • Judith, The Store Room, North Fitzroy, VIC, 13 March 2002
  • WaterWorks, Albury Swim Centre, Albury, NSW, 8 January 1997

Phillippa Adgemis - Actor

Emma Anderson - Stage Manager

Monique Aucher - Stage Manager

  • Alice Arden, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 8 April 2000

Samuel Barber - Composer

Howard Barker - Playwright

  • Judith, The Store Room, North Fitzroy, VIC, 13 March 2002

Emily Barrie - Costume Designer

  • The Congress, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 29 September 1994

Nicholas Bethell - Translator

  • Tango, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 6 February 1997

Shirley Billing - Writer, Musical Director

  • WaterWorks, Albury Swim Centre, Albury, NSW, 8 January 1997

Gareth Blaha - Costume Designer

  • Alice Arden, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 8 April 2000

Kerry Bolton - Singer

Jorge Borges - Writer

  • The Congress, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 29 September 1994

Humphrey Bower - Actor

  • Tango, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 6 February 1997

James Brennan - Actor

  • Alice Arden, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 8 April 2000

Thomas Bult - Singer

Rachel Burke - Lighting Designer

Marco Cinque - Singer

Stephen Clements - Actor

  • The Congress, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 29 September 1994

Ben Cobham - Technical Director

  • WaterWorks, Albury Swim Centre, Albury, NSW, 8 January 1997

Katherine Connolly - Dancer

  • Roar, Theatreworks, St Kilda, VIC, 16 April 1996

Fiona Corke - Actor

Benjamin Cowen - Set Designer

  • Alice Arden, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 8 April 2000

Terence Crawford - Playwright

Jason Cross - Director, Adaptor

  • The Congress, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 29 September 1994

Kate Dalling - Costume Designer

Jim Daly - Actor

  • Tango, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 6 February 1997

Clifton Dolliver - Writer, Designer

  • WaterWorks, Albury Swim Centre, Albury, NSW, 8 January 1997

Margaret Douglas - Performer

Jessamy Dyer - Actor

  • Alice Arden, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 8 April 2000

Michael Easton - Composer

Francesco Fabris - Singer

Annie Fiume - Actor

  • Judith, The Store Room, North Fitzroy, VIC, 13 March 2002

Belinda Fleming - Actor

  • Alice Arden, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 8 April 2000

Justin Foster - Actor

  • The Congress, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 29 September 1994

Michael Ganage - Set and/or Property Maker

  • Alice Arden, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 8 April 2000

Kurt Geyer - Actor

  • Alice Arden, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 8 April 2000

Shane Grant - Librettist

  • Tango, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 6 February 1997

Matthew Green - Actor

Matthew Gronow - Sound Designer

  • Alice Arden, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 8 April 2000

Alison Halit - Dancer

  • Roar, Theatreworks, St Kilda, VIC, 16 April 1996

Suzannah Hardy - Dancer

  • Roar, Theatreworks, St Kilda, VIC, 16 April 1996

Lawrence Harvey - Adaptor

  • The Congress, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 29 September 1994

Michael Hurd - Composer

Ken James - Actor

Michael James - Performer

Georgia Johnson - Costume Maker

  • Alice Arden, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 8 April 2000

Wendy Joseph - Director

  • Tango, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 6 February 1997

Kris Karahisarlis - Actor

Karen Keefe - Assistant Stage Manager

Bruce Kerr - Actor

  • The Congress, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 29 September 1994

Anthony Lambert - Designer, Director

Brian Lamond - Lighting Designer, Sound Designer

Laura Lattuada - Actor

Steven Lawsen - Actor

Andrea Lemon - Director

Matthew Lennox - Actor

  • The Congress, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 29 September 1994

Sally Lightfoot - Actor

  • Alice Arden, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 8 April 2000

Andrew Livingston - Lighting Designer

  • The Congress, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 29 September 1994

Peter Long - Designer, Costume Designer

Jane Longhurst - Actor

  • The Congress, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 29 September 1994

Barry Lowe - Playwright

Wang Luo - Performer

Tes Lyssiotis - Playwright

Patsy Martin - Actor

Susan McClements - Writer

  • WaterWorks, Albury Swim Centre, Albury, NSW, 8 January 1997

Aaron McMurray - Technician

  • Alice Arden, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 8 April 2000

Annette McQuarrie - Actor

Mark McSherry - Composer

Laurence Meikle - Singer

Gerard Montgomery - Dancer

  • Roar, Theatreworks, St Kilda, VIC, 16 April 1996

Slawomir Mrozek - Playwright

  • Tango, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 6 February 1997

Peta Murray - Playwright

Melia Naughton - Actor

  • Alice Arden, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 8 April 2000

Antony Neate - Actor

  • The Congress, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 29 September 1994

Ray Nicholls - Actor, Designer

Jane Nolan - Performer

Karma Nordqvis - Singer

Caitlin Nunn - Lighting Designer

  • Alice Arden, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 8 April 2000

Karen Paton - Actor

Anita Paul - Performer

Tasos Petousis - Performer

David Pidd - Actor

Philip Piggin - Writer, Choreographer

  • WaterWorks, Albury Swim Centre, Albury, NSW, 8 January 1997

Monique Pikoulas - Production Manager

  • Alice Arden, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 8 April 2000

Kylie Pointer - Singer

Elena Polevaya - Singer

Charles Powles - Actor

  • Tango, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 6 February 1997

Amaara Raheem - Actor

  • Tango, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 6 February 1997

Vanessa Ready - Actor

  • Tango, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 6 February 1997

Darrin Redgate - Actor

Jenny Rowlands - Performer

Amanda Ruck - Dancer

  • Roar, Theatreworks, St Kilda, VIC, 16 April 1996

Jenny Ryan - Stage Manager

Alison Scarfe - Designer

Peter Seaborn - Costume Designer, Actor, Movement Director

Tricia Simmons - Costume Designer

Katherine Slattery - Actor

  • Alice Arden, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 8 April 2000

Julia Standish - Actor

Diana Stewart - Designer

Tom Stoppard - Translator

  • Tango, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 6 February 1997

Maria Theodorakis - Actor

  • The Congress, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 29 September 1994

Elizabeth Thomson - Actor

  • Tango, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 6 February 1997

Drew Tingwell - Actor

  • The Congress, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 29 September 1994

Paul Tolton - Writer

  • WaterWorks, Albury Swim Centre, Albury, NSW, 8 January 1997

Mark Tregonning - Actor

  • Alice Arden, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 8 April 2000

Dario VaCirca - Actor

  • The Congress, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 29 September 1994

George Vidalis - Actor

Kirsten Von Bibra - Dialect Coach, Playwright

Hrotswitha von Gandersheim - Playwright

Michael Walker - Lighting Designer

David Watson - Actor, Designer

Jane Woollard - Director, Playwright

David Young - Adaptor

  • The Congress, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 29 September 1994

Arena Theatre Company

La Mama

  • Tango, Napier Street Theatre, South Melbourne, VIC, 6 February 1997
  • The Congress, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 29 September 1994

Southern Lights

Church Theatre

HotHouse Theatre

  • WaterWorks, Albury Swim Centre, Albury, NSW, 8 January 1997

JB Production

Melbourne City Opera

Melbourne Fringe Festival

  • The Congress, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 29 September 1994

Raft Network

  • The Congress, Arts House North Melbourne Town Hall , North Melbourne, VIC, 29 September 1994

RandomActs

  • Judith, The Store Room, North Fitzroy, VIC, 13 March 2002

Slaves of Santa

Theatre of Spheres

Theatreworks

  • Roar, Theatreworks, St Kilda, VIC, 16 April 1996

Victorian College of Arts School of Drama Company

  • Alice Arden, Grant Street Theatre, Southbank, VIC, 8 April 2000
Identifier 9466