Contributor Gordon Lishman
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Male
Functions Actor
Events

Actor

Thelma Afford - Costume Designer

Philip Albright - Actor

Fifi Banvard - Producer

Gordon Glenwright - Actor

Clement Kennedy - Set Designer

Dorothy Mendoza - Musician

Bruce Stewart - Actor

Carol Adams - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Brian Anderson - Actor

Gae Anderson - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

George Asange - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Richard Ashley - Actor

  • Twelfth Night, Theatre Royal (1875-1972), Sydney, NSW, 17 March 1949

Burt Bacharach - Composer

Lesley Baker - Actor

Nick Barnard - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Bruce Barry - Actor

Prue Bassett - Actor

Orson Bean - Actor

Peter Binning - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Aristotle Black - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Marie Bremner - Actor

Pamela Bromley-Smith - Actor

  • The Dream Play, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 29 August 1946

William Bruce - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Neil Bryant - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Brian Buggy - Musical Director

Carmen Bull - Dialect Coach

Anne Bullen - Actor

  • Twelfth Night, Theatre Royal (1875-1972), Sydney, NSW, 17 March 1949

Raoul Cardamatis - Producer

  • The Dream Play, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 29 August 1946

Roger Carroll - Actor

Don Carter - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Peter Casey - Chorus Master/Mistress

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

June Clyde - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Sybil Conachan - Actor

  • The Dream Play, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 29 August 1946

Michael Conway - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

J. Roger Cox - Actor

Ted Craig - Director

Phyllis Culbert - Choreographer

Hugh Cunningham - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Hal David - Lyricist

Ken Davidson - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

I.A.L. Diamond - Writer

Kathleen Drake - Actor

  • Twelfth Night, Theatre Royal (1875-1972), Sydney, NSW, 17 March 1949

Don Esmond - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Max Fairchild - Actor

Ronald Falk - Actor

Judi Farr - Actor

Trader Faulkner - Actor

  • Twelfth Night, Theatre Royal (1875-1972), Sydney, NSW, 17 March 1949

Peter Fisher - Actor

Barrett Fleming - Actor

  • Twelfth Night, Theatre Royal (1875-1972), Sydney, NSW, 17 March 1949

Jennifer Ford - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Edwin Fraser - Actor

  • Twelfth Night, Theatre Royal (1875-1972), Sydney, NSW, 17 March 1949

Ken Fraser - Actor

Ronald Frazer - Actor

  • The Dream Play, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 29 August 1946

John Frost - Stage Manager

Ethel Gabriel - Actor

  • The Dream Play, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 29 August 1946

Camille Gardner - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Alan Gerrie - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Patricia Glasson - Actor

  • The Dream Play, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 29 August 1946

Doris Goddard - Actor

Charles Gordon - Actor

Denni Gordon - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

John Gray - Actor

Robert Greenfield - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Oscar Hammerstein - Librettist

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Nancye Hayes - Actor

Clive Hearne - Actor

Fred Hebert - Director

Mark Hembrow - Actor

Libby Higgin - Stage Manager

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Ann Hilton - Actor

Winifred Hindle - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Barrie Hope - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Mary Hosking - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Jinx Huber - Dialect Coach

John Isles - Musical Director

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Maggie Kirkpatrick - Actor

Peter Landon - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Ken Lennis - Stage Director

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Lorna Lesley - Actor

Lesley Lindsay - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Keith Little - Choreographer, Assistant Director

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Stewart Long - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Helen Lorain - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Jerry Luke - Lighting Designer

Mayne Lynton - Actor, Director

  • Twelfth Night, Theatre Royal (1875-1972), Sydney, NSW, 17 March 1949

Clive Marshall - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Jeni Martin - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Pat McDonald - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Gordon McDougall - Actor

David H. McIlwraith - Director

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Barrie McMahon - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

David McPherson - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

John Meillon - Actor

Gail Muller - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Lynne Murphy - Actor

Christopher Neil - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

David Nettheim - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Augustus Neville - Actor

  • Twelfth Night, Theatre Royal (1875-1972), Sydney, NSW, 17 March 1949

Bill Newman - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Adriane Nock - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

David Nock - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Lorna Orchard - Actor

  • Twelfth Night, Theatre Royal (1875-1972), Sydney, NSW, 17 March 1949

Diana Perryman - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Max Phipps - Actor

Arthur Pickering - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Wendy Playfair - Actor

Alex Pope - Actor

Cherie Popp - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Betty Pounder - Choreographer

Robert Quilter - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

David Ratner - Actor

  • The Dream Play, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 29 August 1946

William Redmond - Actor

Malcolm Rees - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Elmer Rice - Playwright

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

James Ridewood - Designer

Christine Roberts - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Judith Roberts - Circus Style Performer

Louise Roberts - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Richard Rodgers - Composer

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Hugh Sadler - Producer

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Len Sadler - Producer

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Nick Schlieper - Dialect Coach

Dennis Scott - Actor

Haydee Seldon - Actor

William Shakespeare - Playwright

  • Twelfth Night, Theatre Royal (1875-1972), Sydney, NSW, 17 March 1949

Neil Simon - Writer

Paul Stewart - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

August Strindberg - Playwright

  • The Dream Play, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 29 August 1946

Lola Sweeney - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Grant Taylor - Actor

Hal Thompson - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Ivon Vander - Actor

  • Dream Girl, Minerva Theatre, Kings Cross, NSW, January 1950

Richard Webb - Actor

Ragini Werner - Stage Manager

Billy Wilder - Writer

Tennessee Williams - Playwright

Daphne Winslow - Actor

Kerry Winters - Actor

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Eleanor Witcombe - Playwright

Chin Yu - Consultant, Associate Director

  • South Pacific, South Sydney Leagues Club, Kingsford, NSW, May 1978

Tony Zeane - Actor

J. C. Williamson Theatres Limited (1943-1976)

Whitehall Productions

Australia Council for the Arts

Mayne Lynton Productions Pty Ltd

  • Twelfth Night, Theatre Royal (1875-1972), Sydney, NSW, 17 March 1949

Sydney Opera House Trust

The Commonwealth Savings/Trading Bank of Australia

The Independent Theatre

  • The Dream Play, Independent Theatre (1939-1977), North Sydney, NSW, 29 August 1946

The Old Tote Theatre Company

The University of New South Wales Drama Foundation

Identifier 227179