Contributor Greg Sneddon
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Male
Nationality Australian
Functions Composer, Playwright
Events

Musical Director

Musical Arranger

Composer

Actor

Playwright

  • Riff Raff: The Re-mix, Union Theatre, Parkville, VIC, 13 May 1988
  • Riff Raff, Theatre 2 , Parks Community Centre, Angle Park, SA, 10 March 1980
  • Riff Raff, Essendon Civic Centre, Essendon, VIC, 31 July 1979

Director

  • Bricked In, Turana Reception Centre, Parkville, VIC, 1989

Keyboardist

  • Riff Raff, Essendon Civic Centre, Essendon, VIC, 31 July 1979

Musician

Pianist

  • Girls, Victoria, VIC, 1980

Songwriter

  • Girls, Victoria, VIC, 1980

Maud Clark - Director, Writer, Actor, Devisor

John Beckett - Lighting Designer, Designer, Set Designer

Kharen Harper - Actor, Director, Writer, Playwright, Devisor, Performer

Jan McDonald - Director, Actor, Playwright

Phil Sumner - Actor, Playwright

Peter Oyston - Actor, Director, Devisor, Filmmaker

Catherine Frith - Actor

Donna King - Actor

Rachael Laurie - Actor

Lydia Shalash - Actor

Karen Taylor - Actor

Linda Waters - Playwright, Actor, Choreographer

Helen Barnacle - Actor

Tracey Forward - Actor

Sally Marsden - Designer

Robert Taylor - Production Manager, Lighting Designer

Carmelina di Guglielmo - Puppeteer, Performer

  • The Haunted, Araluen Arts Centre, Alice Springs, NT, 9 October 1985
  • The Haunted, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 21 August 1985
  • Haunted Roadshow, Angatja Outstation, Angatja Outstation, SA, June 1985

Ken Evans - Designer, Performer, Realisation

  • The Haunted, Araluen Arts Centre, Alice Springs, NT, 9 October 1985
  • The Haunted, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 21 August 1985
  • Haunted Roadshow, Angatja Outstation, Angatja Outstation, SA, June 1985

Andrew Hansen - Puppeteer, Performer

  • The Haunted, Araluen Arts Centre, Alice Springs, NT, 9 October 1985
  • The Haunted, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 21 August 1985
  • Haunted Roadshow, Angatja Outstation, Angatja Outstation, SA, June 1985

Carey Lai - Production Manager

Andrea Lemon - Puppeteer, Performer

  • The Haunted, Araluen Arts Centre, Alice Springs, NT, 9 October 1985
  • The Haunted, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 21 August 1985
  • Haunted Roadshow, Angatja Outstation, Angatja Outstation, SA, June 1985

Philip Lethlean - Director, Lighting Operator, Realisation, Lighting Designer

  • The Haunted, Araluen Arts Centre, Alice Springs, NT, 9 October 1985
  • The Haunted, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 21 August 1985
  • Haunted Roadshow, Angatja Outstation, Angatja Outstation, SA, June 1985

Kate McRae - Production Manager, Publicist

Ian Mortimer - Performer

  • The Haunted, Araluen Arts Centre, Alice Springs, NT, 9 October 1985
  • The Haunted, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 21 August 1985
  • Haunted Roadshow, Angatja Outstation, Angatja Outstation, SA, June 1985

Helen Rickards - Producer, Dramaturg, Director

  • The Haunted, Araluen Arts Centre, Alice Springs, NT, 9 October 1985
  • The Haunted, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 21 August 1985
  • Haunted Roadshow, Angatja Outstation, Angatja Outstation, SA, June 1985

Ian Shrives - Stunt performer, Actor

Di Sumner - Set Designer, Designer, Costume Designer

Lizz Talbot - Performer, Puppeteer

  • The Haunted, Araluen Arts Centre, Alice Springs, NT, 9 October 1985
  • The Haunted, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 21 August 1985
  • Haunted Roadshow, Angatja Outstation, Angatja Outstation, SA, June 1985

Ali Barnacle - Actor

Jay Barton - Stage Manager, Lighting Designer

Cheryl Cornish - Actor

Joy Dewey - Researcher

  • The Haunted, Araluen Arts Centre, Alice Springs, NT, 9 October 1985
  • The Haunted, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 21 August 1985

Frances Farmer - Costume Designer, Costume Co-ordinator

Robert Glanville - Stage Manager, Assistant Stage Manager

  • Girls, Victoria, VIC, July 1981
  • Girls, Victoria, VIC, 1980

David Hope - Stage Manager

  • The Haunted, Araluen Arts Centre, Alice Springs, NT, 9 October 1985
  • The Haunted, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 21 August 1985

Doron Kipen - Sound Operator/Engineer

  • The Haunted, Araluen Arts Centre, Alice Springs, NT, 9 October 1985
  • The Haunted, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 21 August 1985

June Laurie - Costume Co-ordinator

  • The Haunted, Araluen Arts Centre, Alice Springs, NT, 9 October 1985
  • The Haunted, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 21 August 1985

Avril McQueen - Performer

  • The Haunted, Araluen Arts Centre, Alice Springs, NT, 9 October 1985
  • The Haunted, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 21 August 1985

Phillip Millar - Puppet Designer

  • The Haunted, Araluen Arts Centre, Alice Springs, NT, 9 October 1985
  • The Haunted, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 21 August 1985

Nicol Morrow - Actor

Niki Philips - Actor

Dorothy Rickards - Puppet Designer

  • The Haunted, Araluen Arts Centre, Alice Springs, NT, 9 October 1985
  • The Haunted, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 21 August 1985

Clive Scollay - Consultant

  • The Haunted, Araluen Arts Centre, Alice Springs, NT, 9 October 1985
  • The Haunted, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 21 August 1985

Peter J Wilson - Puppetry Consultant

  • The Haunted, Araluen Arts Centre, Alice Springs, NT, 9 October 1985
  • The Haunted, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 21 August 1985

Richard Zatorski - Actor, Musical Director, Pianist, Musician

Kylie Belling - Actor

  • Black Rabbit, Studio Theatre, Melbourne, VIC, 8 March 1988

David Bradshaw - Actor

  • Black Rabbit, Studio Theatre, Melbourne, VIC, 8 March 1988

Justin Connor - Actor

Nigel Davis - Musician

Sam Davis - Actor

  • Call My Name, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 29 September 1994

Matt Day - Actor

  • Black Rabbit, Studio Theatre, Melbourne, VIC, 8 March 1988

Anthony DeFazio - Actor

Barry Dickins - Playwright

  • Royboys, Studio Theatre, Melbourne, VIC, 13 March 1987

Jemma Dolimec - Designer

  • Call My Name, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 29 September 1994

Kathy Dolimec - Designer

  • Call My Name, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 29 September 1994

Matt Flood - Assistant Stage Manager

Linda Forster - Designer

  • Riff Raff, Essendon Civic Centre, Essendon, VIC, 31 July 1979

Regina Gaigalas - Actor

  • Riff Raff, Essendon Civic Centre, Essendon, VIC, 31 July 1979

Lynda Gibson - Actor

  • Royboys, Studio Theatre, Melbourne, VIC, 13 March 1987

Billie Hammerberg - Actor

  • Royboys, Studio Theatre, Melbourne, VIC, 13 March 1987

Colin Hay - Guitarist

  • Riff Raff, Essendon Civic Centre, Essendon, VIC, 31 July 1979

Edward Hepple - Actor

  • Royboys, Studio Theatre, Melbourne, VIC, 13 March 1987

Lats Hoffman - Stage Manager, Lighting Designer, Lighting Operator

  • Riff Raff, Essendon Civic Centre, Essendon, VIC, 31 July 1979

June Jago - Director

Richard Jeziorny - Designer

Chris Jones - Musician

Steve Joyce - Production Manager, Stage Manager

Tania Klerfon - Actor

Evelyn Krape - Stage Director

  • Riff Raff, Essendon Civic Centre, Essendon, VIC, 31 July 1979

Amanda Lane - Actor

  • Call My Name, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 29 September 1994

Tony Lawrence - Filmmaker

Simon Lord - Sound Operator/Engineer

  • Riff Raff, Essendon Civic Centre, Essendon, VIC, 31 July 1979

Tye Luke - Performer

  • Bricked In, Turana Reception Centre, Parkville, VIC, 1989

Alex Mair - Set and/or Property Maker

Leonie Marshall - Choreographer

Wendy Marshall - Actor

  • Call My Name, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 29 September 1994

Sarah Masters - Lighting Designer

  • Call My Name, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 29 September 1994

Maggie Millar - Actor

Ray Mooney - Playwright

  • Black Rabbit, Studio Theatre, Melbourne, VIC, 8 March 1988

David Murray - Lighting Designer

Ross Murray - Stage Manager

Danny Nash - Actor

  • Riff Raff, Essendon Civic Centre, Essendon, VIC, 31 July 1979

Kerry O'Reilly - Director

Anahir Ojeda - Actor

  • Call My Name, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 29 September 1994

Robert Ranieri - Performer

  • Bricked In, Turana Reception Centre, Parkville, VIC, 1989

Ruth Schoenheimer - Actor

  • Girls, Victoria, VIC, July 1981

Gill Shaw - Director

  • Bricked In, Turana Reception Centre, Parkville, VIC, 1989

Jerry Speiser - Drummer

  • Riff Raff, Essendon Civic Centre, Essendon, VIC, 31 July 1979

Kathryn Sproul - Designer

  • Black Rabbit, Studio Theatre, Melbourne, VIC, 8 March 1988

Ron Strykert - Guitarist

  • Riff Raff, Essendon Civic Centre, Essendon, VIC, 31 July 1979

Andrea Swifte - Production Manager

Marg Sztajer - Actor

Margaret Sztajer - Actor

  • Call My Name, CUB Malthouse, Southbank, VIC, 29 September 1994

Mervyn Trim - Filmmaker

Gnarnayarrahe Inmurry Waitairie - Actor, Musical Arranger

  • Black Rabbit, Studio Theatre, Melbourne, VIC, 8 March 1988

Tara Watson - Actor

Michael Wilson - Musician

Lisa Worley - Actor

Gerrard Young - Performer

  • Bricked In, Turana Reception Centre, Parkville, VIC, 1989

Somebody's Daughter Theatre

Australia Council for the Arts

Arts Victoria

Playbox Theatre Company

VicHealth

West Community Theatre Company

Handspan Theatre

  • The Haunted, Araluen Arts Centre, Alice Springs, NT, 9 October 1985
  • The Haunted, Universal Theatre, North Fitzroy, VIC, 21 August 1985
  • Haunted Roadshow, Angatja Outstation, Angatja Outstation, SA, June 1985

Next Wave Festival

The Sidney Myer Fund

The Victorian Ministry for the Arts

West Theatre Company

  • Riff Raff, Theatre 2 , Parks Community Centre, Angle Park, SA, 10 March 1980
  • Girls, Victoria, VIC, 1980

Adelaide Fringe Festival

  • Riff Raff, Theatre 2 , Parks Community Centre, Angle Park, SA, 10 March 1980

Arts Access

  • Bricked In, Turana Reception Centre, Parkville, VIC, 1989
Resources
Works
Identifier 883