Contributor | Damien Richardson | |
---|---|---|
Gender | Male | |
Functions | Mechanist | |
Related Contributors |
|
|
Events | ||
| ||
Mechanist
|
||
Nigel Gaynor - Conductor
Cameron Goerg - Realisation, Technical Director
Noelene Hill - Costume Co-ordinator, Costume Designer, Wardrobe Master / Mistress
Skye Lilliss - Electrician, Head, Lighting Operator / Technician
Shaun Caulfield - Scenic Artist
Heather O'Keeffe - Stage Manager, Stage Manager, Assistant
Shaun O'Rourke - Production Manager, Stage Manager
Josh Skipp - Electrician, Follow Spot Operator
Natalie Carige - Mechanist, Head
Scott Chiverton - Electrician, Head
Don Mackenzie - Flyman, Head, Mechanist
Jessica Varley - Mechanist, Properties Master / Mistress
Dan Villiers - Mechanist, Head
Rachael Walsh - Performer, Restager
Kelley Abbey - Actor
Omar Abiad - Actor
Stephen Amos - Musical Supervisor
Justin Anderson - Actor
Paul Andrews - Designer
Paul Arditti - Sound Designer
Michael Azzopardi - Musical Director
Sienna Balewai - Chorus
Hayden Barltrop - Musical Director
Scott Barton - Electrician
Jordana Beatty - Actor
Julia Bendall Cryderman - General Manager
Damien Bermingham - Actor
Tim Bevan - Producer
Linda Bewick - Producer
Danielle Bilios - Choreographer
Dion Bilios - Actor
Paul Boyd - Choreographer
Thomas Boyd - Set Designer
Mike Bridges - Designer
Jacqui Carroll - Choreographer
Shane Carroll - Ballet Master/Mistress
Chanel Charles - Actor
Kylie Clarke - Wigs, Hair and Make-up
Josephine Clucas - Chaperone, Stage Manager
Selene Cochrane - Costume Designer
James Cole - Stage Manager
Rachel Cole - Actor
Harold Collins - Choreographer
Melissa Coombes - Teacher
Michael Coppel - Producer
Mark Costa - Musician
Gabrielle Daggar - Actor
Stephen Daldry - Director
Peter Darling - Choreographer
Vivien Davies - Actor
Alondra de la Parra - Conductor
Sue Dominish-Lyons - Wardrobe Master / Mistress
Craig Driscoll - Musician
Yanni Dubler - Stage Manager
Todd Eichorn - Stage Manager
Jacqui Elliott - Wigs, Hair and Make-up
Carolyn Emery - Wardrobe Master / Mistress
Victor Estévez - Dancer
Tiarne Evans - Chorus
Danielle Everett - Actor
John Fairhall - Flyman, Mechanist
Eric Fellner - Producer
Jon Finn - Producer
Rick Fisher - Lighting Designer
Erin Fleming - Teacher
David Furnish - Producer
Josh Gardiner - Actor
Jacob Gibson - Company Manager
Zoe Gibson - Costume Co-ordinator
Krystal Giddings - Dresser
Nicky Gillibrand - Costume Designer
Kassandra Giotopoulos-Moore - Dresser
Cara Gleeson - Consultant
Ella Gordon - Stage Manager, Assistant
Philippa Gowen - Producer
Tracy Grant - Designer
David Greasley - Sound Designer
Lucy Green - Dancer
Michael James Green - Wig Stylist
Sally Greene - Producer
Zoe Griffiths - Costume Designer
Amelia Grindrod - Chaperone
Trista Grindrod - Chaperone
Jayden Grogan - Restager
Robert Grubb - Actor
Lee Hall - Book and Lyrics
Teagan Hall - Chaperone
Louise Hall (Daley) - Sound Operator / Engineer
Hugh Hamilton - Lighting Designer
Michael Harding - Flyman
Rohan Harrington - Chaperone
Gary Harris - Fight Director, Stage Director
Isabel Hawthorne - Actor
Steven Heathcote - Performer
Desmond Heeley - Costume Designer
Rebecca Henderson - Wigs, Hair and Make-up
Matt Heyward - Actor
Laura Hidalgo - Dancer
Emma Hillier - Costume Maintenance
Jessica Hodgkinson - Dresser
Tom Hodgson - Choreographer
Barbara Hughes - Actor
Amy Hume - Voice Coach
Katie Hurst - Stage Manager, Assistant
Anna Ilic - Costume Co-ordinator
Brady Ireland - Mechanist
Bridget James - Stage Manager
Philip Jaunay - Lighting Operator / Technician
Elton John - Composer
Jacinta John - Director
Abby Johnson - Chaperone
Mia Johnson - Chorus
Cass Jones - Technical Director
Sophie Jones - Properties Master / Mistress
Caroline Kaspar - Actor
Jamie Kelly - Chorus
Alexander Kermond - Actor
Mason Kidd - Actor
Ashleigh King - Sound Operator / Engineer
Francois Klaus - Choreographer
Martin Koch - Musical Supervisor
Zoe Komazec - Actor
Erin Krosch - Costume Co-ordinator, Costume Cutter
Melody Kurniawan - Chorus
Harald Lander - Choreographer
Sarah Landy - Actor
Cambell Lawrence - Sound Operator / Engineer
Matthew Lawrence - Performer
Zoe Lawson - Dresser
Alistair Lee - Automation
Mary Li - Performer
Julie Lincoln - Stage Director
Michael Lindner - Actor
Charles Morris Lisner - Choreographer
Drew Livingston - Actor
Jude Loxley - Costume Designer
Graham Maclean - Designer
Kenneth MacMillan - Choreographer
Ian MacNeil - Set Designer
Seraph Apollo Maena - Dresser
River Mardesic - Actor
Jayme-Jo Massoud - Actor
James McCrow - Musician
Tahlia McGregor - Chorus
Scott McKenna - Mechanist, Technical Manager
Allen "Flea" Miller - Mechanist
Jack Miller - Flyman
Joe Miller - Actor
Imogen Millhouse - Stage Manager, Assistant
Sienna Miroforidis - Chorus
Hamish Monger - Actor
Angela Morrison - Producer
Ron Morrison - Costume Maintenance
Oscar Mulcahy - Actor
Janette Mulligan - Performer
Skye Murphy - Chaperone
Jessica Murray - Wigs, Hair and Make-up
Wade Neilsen - Actor
Cecilia Nelson - Stage Manager
Daniel O'Connell - General Manager
Jason Organ - Lighting Designer
Melissa Panettiere - Sound Operator / Engineer
Lisa Peddie - Properties Master / Mistress
Sally Pereira - Costume Maintenance
Yanela Piñera - Dancer
Simon Pollard - Director
Sophie Power - Follow Spot Operator
Matilda Press - Lighting Operator / Technician
Sergei Prokofiev - Composer
Camilo Ramos - Dancer
John B Read - Lighting Designer
Christopher Reid - Sound Designer
Danae Reid - Stage Manager
Melisa Ribola - Ballet Master/Mistress
Callie Roebuck - Stage Manager, Assistant
Jamie Rogers - Actor
Olivia Rowlands - Dresser
Lee-Anne Roza - Stage Manager
Joshua Russell - Actor
Lynne Ruthven - Casting Director
Gordon Rytmeister - Musician
Camille Saint-Saens - Composer
Mica Santos - Chorus
Liam Scarlett - Choreographer
Matthew Scott - Lighting Designer
Anthony Shearsmith - Restager
David Sirianni - Actor
Peter Slattery - Teacher
Justin Smith - Actor
Kendall Smith - Lighting Designer
Scott Russell Smith - Follow Spot Operator
Aaron Smyth - Actor
James Sonneman - Actor
Lisa Sontag - Actor
Ben Stevenson - Choreographer
Suzy Strout - Costume Designer
Simon Sweeney - Musician
Christian Tatchev - Performer
Zenia Tatcheva - Performer
Mark Taylor - Musician
Peter Ilich Tchaikovsky - Composer
Ella Tebbutt - Actor
Indiana Thompson - Chorus
Emily Tighe - Chaperone
Nick Toll - Lighting Operator / Technician
Tahlia Traecey - Actor
Zoe Tsang - Chorus
Hristina Tsingas - Company Manager
Darren Tyler - Actor
Dean Vince - Actor
Nicholas Wagstaff - Lighting Operator / Technician
David Walters - Lighting Designer
Julian Webber - Director
Michelle White - Restager
Ali Whiteford - Dresser
Paul Whiteley - Actor
David Whitworth - Lighting Designer
Ed Wightman - Director
Phoebe Williams - Company Manager
Victoria Williams - Circus Consultant
Howard Williamson - Stage Manager
Louise Withers - Producer
Scott Witt - Fight Director
Chris Wright - Musician
Martin Yates - Musical Arranger
Campbell Young - Wigs, Hair and Make-up
|
||
The Queensland Ballet Company
Camerata of St. John's
Queensland Symphony Orchestra
Louise Withers and Associates
Texas Ballet Theatre
|
||
Identifier | 513205 |
Provide feedback on Damien Richardson