Contributor Matthew Scott
Export | Feedback | Map | Network | Print
Other Names Matt Scott
Gender Male
Nationality Australian
Functions Lighting Designer
Related Contributors
  • Also known as Matt Scott (Lighting Designer. Event Dates: 1991 - 2020)
Events

Lighting Designer

Wayne Blair - Actor

Jacqui Carroll - Choreographer, Director

Elaine Crombie - Actor

Wesley Enoch - Writer, Director, Lyricist

Jennifer Flowers - Director, Actor

Wayne Freer - Musical Director

Stephen Page - Choreographer

Sue Rider - Director

  • Supermarket Pavane, La Boite Theatre (June 1972 - 2003), Milton, QLD, 14 September 1996
  • Hamlet, La Boite Theatre (June 1972 - 2003), Milton, QLD, 16 February 1995
  • The Taming of the Shrew, La Boite Theatre (June 1972 - 2003), Milton, QLD, 17 March 1994

Richard Roberts - Designer

John Rodgers - Composer

Tessa Rose - Actor

William Shakespeare - Playwright

Christina Smith - Designer, Set Designer

Natalie Weir - Choreographer

Ursula Yovich - Actor

Lucy Bermingham - Musical Director

  • Fun Home, Roslyn Packer Theatre Walsh Bay, Sydney, NSW, 29 August 2020
  • Fun Home, Playhouse, Melbourne, VIC, 15 July 2020

Dean Bryant - Director

  • Fun Home, Roslyn Packer Theatre Walsh Bay, Sydney, NSW, 29 August 2020
  • Fun Home, Playhouse, Melbourne, VIC, 15 July 2020

Andrew Buchanan - Actor

  • Hamlet, La Boite Theatre (June 1972 - 2003), Milton, QLD, 16 February 1995
  • The Taming of the Shrew, La Boite Theatre (June 1972 - 2003), Milton, QLD, 17 March 1994

Rhonda Burchmore - Actor

Beatrix Christian - Adaptor

Alicia Clements - Designer

  • Fun Home, Roslyn Packer Theatre Walsh Bay, Sydney, NSW, 29 August 2020
  • Fun Home, Playhouse, Melbourne, VIC, 15 July 2020

Lucy Durack - Actor

Glenn Francis - Designer

Lorne Gerlach - Composer, Actor

Ryan Gonzalez - Actor

  • Fun Home, Roslyn Packer Theatre Walsh Bay, Sydney, NSW, 29 August 2020
  • Fun Home, Playhouse, Melbourne, VIC, 15 July 2020

Bill Haycock - Designer

Noelene Hill - Designer, Costume Designer

Roger Hodgman - Director

Lisa Kron - Book and Lyrics

  • Fun Home, Roslyn Packer Theatre Walsh Bay, Sydney, NSW, 29 August 2020
  • Fun Home, Playhouse, Melbourne, VIC, 15 July 2020

Dianna Laska-Moore - Choreographer

Joanne Loth - Actor

Dorothy Marcic - Creator, Writer

Lucy Maunder - Actor

  • Fun Home, Roslyn Packer Theatre Walsh Bay, Sydney, NSW, 29 August 2020
  • Fun Home, Playhouse, Melbourne, VIC, 15 July 2020

Lisa McCune - Actor

  • Fun Home, Roslyn Packer Theatre Walsh Bay, Sydney, NSW, 29 August 2020
  • Fun Home, Playhouse, Melbourne, VIC, 15 July 2020

Roxanne McDonald - Actor

Maggie McKenna - Actor

  • Fun Home, Roslyn Packer Theatre Walsh Bay, Sydney, NSW, 29 August 2020
  • Fun Home, Playhouse, Melbourne, VIC, 15 July 2020

Leith McPherson - Voice Coach

  • Fun Home, Roslyn Packer Theatre Walsh Bay, Sydney, NSW, 29 August 2020
  • Fun Home, Playhouse, Melbourne, VIC, 15 July 2020

Christopher Morris - Actor

  • Hamlet, La Boite Theatre (June 1972 - 2003), Milton, QLD, 16 February 1995
  • Low, La Boite Theatre (June 1972 - 2003), Milton, QLD, 5 May 1994

Adam Murphy - Actor

  • Fun Home, Roslyn Packer Theatre Walsh Bay, Sydney, NSW, 29 August 2020
  • Fun Home, Playhouse, Melbourne, VIC, 15 July 2020

John Nobbs - Actor

Christen O'Leary - Actor

David Page - Actor

John Reid - Stage Manager

  • Doubt, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 February 2006
  • The Sunshine Club, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 January 2000

Elenoa Rokobaro - Actor

Glenn Taylor - Actor

Jeanine Tesori - Musical Arranger

  • Fun Home, Roslyn Packer Theatre Walsh Bay, Sydney, NSW, 29 August 2020
  • Fun Home, Playhouse, Melbourne, VIC, 15 July 2020

Clemence Williams - Associate Director

  • Fun Home, Roslyn Packer Theatre Walsh Bay, Sydney, NSW, 29 August 2020
  • Fun Home, Playhouse, Melbourne, VIC, 15 July 2020

Belinda Wollaston - Actor

Chloe Zuel - Actor

  • Fun Home, Roslyn Packer Theatre Walsh Bay, Sydney, NSW, 29 August 2020
  • Fun Home, Playhouse, Melbourne, VIC, 15 July 2020

Graham Abbott - Conductor

Pelham Andrews - Actor and Singer

Paul Atthow - Choreographer

Anthony Babicci - Designer

  • Daily Grind, South Leagues Club, Wesst End, QLD, 11 May 1994

Fran Barbe - Actor

Charles Barry - Actor

Scott Barton - Electrician

Alison Bell - Actor

  • Doubt, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 February 2006

Chris Betts - Actor

  • Hamlet, La Boite Theatre (June 1972 - 2003), Milton, QLD, 16 February 1995

Louise Bitcon - Actor

  • Daily Grind, South Leagues Club, Wesst End, QLD, 11 May 1994

Georges Bizet - Composer

Paul Boyd - Choreographer

Mike Bridges - Designer

Sallie Campbell - Composer

Peter Carroll - Actor

  • The Sunshine Club, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 January 2000

Olivia Cassar - Dancer

Laurence Clifford - Actor

  • The Sunshine Club, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 January 2000

Selene Cochrane - Costume Designer

Graeme Collins - Production Coordinator, Choreographer

Harold Collins - Choreographer

Simon Crook - Dancer

Fiona Cullen - Choreographer

Stephen Curtis - Designer

  • Doubt, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 February 2006

Sonia Davies - Actor

Paul Denny - Actor

  • Hamlet, La Boite Theatre (June 1972 - 2003), Milton, QLD, 16 February 1995

Kellie Dickerson - Musical Director

Richard Dinnen - Stage Manager

Leah Doherty - Dancer

Lisa Dombroski - Adaptor

  • Daily Grind, South Leagues Club, Wesst End, QLD, 11 May 1994

Peta Downes - Director

Grant Doyle - Actor and Singer

Rachel Edwards - Assistant Director

Nick Enright - Consultant

  • The Sunshine Club, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 January 2000

Aidan Fennessy - Playwright

Michael Forde - Actor

Desiree Frahn - Actor and Singer

Christopher Gabardi - Actor

  • Doubt, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 February 2006

Peter Gabriel - Composer

Nigel Gaynor - Conductor

Miranda Glikson - Dancer

Cameron Goerg - Realisation, Technical Director

Andrew Goodwin - Actor and Singer

Michael Gow - Director

David Greasley - Technical Manager

Zoe Griffiths - Costume Designer

Andrew Groch - Assistant Conductor

Jayden Grogan - Restager

Donald Hall - Composer

Margaret Harvey - Actor

  • The Sunshine Club, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 January 2000

Irena Haze - Actor

Matt Hill - Sound Operator/Engineer

Peter Houghton - Director

Pamela Jikiemi - Actor

  • Doubt, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 February 2006

Dale Johnston - Dancer

Elizabeth Jolley - Writer

Dana Jolly - Choreographer

Meg Kanowski - Director

  • Daily Grind, South Leagues Club, Wesst End, QLD, 11 May 1994

Daniel Keene - Playwright

  • Low, La Boite Theatre (June 1972 - 2003), Milton, QLD, 5 May 1994

Heather Keens - Actor

Robert Kemp - Designer

Caroline Kennison - Actor

  • Hamlet, La Boite Theatre (June 1972 - 2003), Milton, QLD, 16 February 1995

Francois Klaus - Choreographer

Christina Koch - Actor

Peter Lamb - Actor

Harald Lander - Choreographer

Jodie Le Vesconte - Actor

Skye Lilliss - Head Electrician

Marlene Lind - Costume Maker

Charles Morris Lisner - Choreographer

Heidrun Lohr - Photographer

  • Doubt, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 February 2006

Phillip Lowe - Actor

  • The Sunshine Club, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 January 2000

Barbara Lowing - Actor

Max Lyandvert - Composer

  • Doubt, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 February 2006

Charisa Lynne - Actor

  • The Sunshine Club, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 January 2000

Kathryn Lyster - Actor

Don Mackenzie - Mechanist

Graham Maclean - Designer

Jamie Maclean - Designer

  • Low, La Boite Theatre (June 1972 - 2003), Milton, QLD, 5 May 1994

Deborah Mailman - Actor

Lesley Marller - Actor

Chris Maver - Choreographer

  • Daily Grind, South Leagues Club, Wesst End, QLD, 11 May 1994

Belinda McClory - Adaptor

  • Daily Grind, South Leagues Club, Wesst End, QLD, 11 May 1994

David McCrudden - Technical Manager

Lynne McGranger - Adaptor

  • Daily Grind, South Leagues Club, Wesst End, QLD, 11 May 1994

William McInnes - Actor

Brian McNeun - Actor

  • Hamlet, La Boite Theatre (June 1972 - 2003), Milton, QLD, 16 February 1995

Jim McPherson - Producer

Eliza Mealey - Actor

  • Daily Grind, South Leagues Club, Wesst End, QLD, 11 May 1994

Sean Mee - Director

  • Low, La Boite Theatre (June 1972 - 2003), Milton, QLD, 5 May 1994

Julian Meyrick - Director

  • Doubt, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 February 2006

Victoria Mielewska - Voice Coach

  • Doubt, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 February 2006

Frank Millwood - Composer

Terri-Lee Milne - Dancer

Robyn Moase - Choreographer

Grant Moran - Designer

Genevieve Morris - Actor

Helen Moulder - Actor

  • Hamlet, La Boite Theatre (June 1972 - 2003), Milton, QLD, 16 February 1995

Ruvarashe Ngwenya - Actor

Cassandra O'Donnell - Actor

  • Hamlet, La Boite Theatre (June 1972 - 2003), Milton, QLD, 16 February 1995

Natalie O'Donnell - Actor

  • The Sunshine Club, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 January 2000

Heather O'Keeffe - Stage Manager

Shaun O'Rourke - Production Manager

Jason Organ - Lighting Designer

Kirk Page - Actor

  • The Sunshine Club, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 January 2000

Matthew Price - Assistant Stage Manager

  • The Sunshine Club, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 January 2000

Simon Pryce - Actor

  • The Sunshine Club, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 January 2000

Leah Purcell - Actor

  • Low, La Boite Theatre (June 1972 - 2003), Milton, QLD, 5 May 1994

Julie Rawlins - Assistant Stage Manager

Vicki Reynolds - Playwright

  • Daily Grind, South Leagues Club, Wesst End, QLD, 11 May 1994

Damien Richardson - Mechanist

Callie Roebuck - Assistant Stage Manager

Stephen Ross - Actor

Christine Rothauser - Lecturer

Mark Rowe - Stage Manager

  • The Sunshine Club, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 January 2000

Mark Sandon - Repetiteur

Tracey Schramm - Photographer

  • Doubt, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 February 2006

Stephen Sewell - Playwright

John Patrick Shanley - Playwright

  • Doubt, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 February 2006

Anthony Shearsmith - Restager

John Sheedy - Assistant Director

  • Doubt, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 February 2006

Maggi Sietsma - Choreographer

Louise Siversen - Actor

Josh Skipp - Follow Spot Operator

Christopher Smith - Designer

  • Hamlet, La Boite Theatre (June 1972 - 2003), Milton, QLD, 16 February 1995

Kate Smith - Assistant Stage Manager

  • Doubt, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 February 2006

Susan Street - Choreographer

Jennie Swain - Playwright

Jean Tally - Choreographer

Ismail Taylor-Kamara - Actor

  • Hamlet, La Boite Theatre (June 1972 - 2003), Milton, QLD, 16 February 1995

Amanda Tye - Lighting Operator

Dan Villiers - Head Mechanist

Rachael Walsh - Restager

Michelle White - Restager

David Whitworth - Lighting Designer

Michael Wilkie - Sound Designer

  • The Sunshine Club, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 January 2000

La Boite Theatre Company

  • Supermarket Pavane, La Boite Theatre (June 1972 - 2003), Milton, QLD, 14 September 1996
  • There Goes the Neighbourhood, La Boite Theatre (June 1972 - 2003), Milton, QLD, 9 March 1996
  • Hamlet, La Boite Theatre (June 1972 - 2003), Milton, QLD, 16 February 1995
  • Low, La Boite Theatre (June 1972 - 2003), Milton, QLD, 5 May 1994
  • The Taming of the Shrew, La Boite Theatre (June 1972 - 2003), Milton, QLD, 17 March 1994

Sydney Theatre Company

  • Fun Home, Roslyn Packer Theatre Walsh Bay, Sydney, NSW, 29 August 2020
  • Fun Home, Playhouse, Melbourne, VIC, 15 July 2020
  • Doubt, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 February 2006
  • The Sunshine Club, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 January 2000

Melbourne Theatre Company

  • Fun Home, Roslyn Packer Theatre Walsh Bay, Sydney, NSW, 29 August 2020
  • Fun Home, Playhouse, Melbourne, VIC, 15 July 2020
  • The Heartbreak Choir, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 13 June 2020

Queensland Theatre Company

Frank Productions

GFour Productions

Adelaide Symphony Orchestra

Arts South Australia

Australia Council for the Arts

Australian Dancers (with the National Ballet Centre)

Camerata of St. John's

Channel 9

Friends of the State Opera of South Australia

PostModern Productions

QUT Academy of the Arts

State Opera Chorus

Street Arts

  • Daily Grind, South Leagues Club, Wesst End, QLD, 11 May 1994

Sydney Festival

Sydney Opera House

Sydney Opera House Trust

The Opera Conference

The Queensland Ballet Company

The State Opera of South Australia

Identifier 249333