Organisation Channel 9
Export | Feedback | Map | Print
Address [Unknown] Australia
Functions Grant Body, Other, Presenting Company, Sponsor
Events

Sydney Festival

Brisbane Festival

Sydney Opera House

Hi-5

Australia Council for the Arts

Metro Arts

Under the Radar Festival

Andrew Kay and Associates

ABC Radio

Brisbane City Council

Time Off

Sydney Opera House Trust

Sunday Telegraph

Daily Telegraph

Queensland University of Technology

QANTAS

Riverside Theatres

Sydney Theatre Company

Seymour Theatre Centre

4BC 1116 News Talk

Brisbane Airport

Brisbane Powerhouse

City of Sydney

  • Morphoses, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 January 2009
  • La Clique, The Famous Spiegeltent, Sydney, NSW, 6 January 2009
  • Kin, The Studio (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 23 January 2008
  • Secret, Cirque Ici Tent, Sydney, NSW, 14 January 2008
  • The Age I'm In, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 January 2008
  • La Clique, The Famous Spiegeltent, Sydney, NSW, 6 January 2008
  • Small Metal Objects, Customs House Square, Circular Quay, NSW, 8 January 2007
  • La Clique, The Famous Spiegeltent, Sydney, NSW, 5 January 2007
  • StickybrickS, Northcott Public Housing Estate, Surry Hills, NSW, 12 January 2006
  • Eora Crossing, Museum of Sydney Forecourt, Sydney, NSW, 20 January 2004
  • Alibi, Centennial Hall, Sydney, NSW, 19 January 2004

Parramatta City Council

Queensland Performing Arts Centre

4BH 882 Radio

British Airways

Queensland Government

Radio 2UE 954

The British Council

The Courier-Mail

Arts NSW

Goa Billboards

Golden Casket

Quest Community Newspapers

Sita Environmental Solutions

Tourism New South Wales

Company B Belvoir

Ebsworth & Ebsworth Lawyers

Men's Style

  • The Space Between, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 23 January 2007
  • Flow, The Studio (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 23 January 2007
  • White Cabin, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 22 January 2007
  • Kiss of Life, The Studio (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 January 2007
  • Taylor Mac, The Studio (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 15 January 2007
  • Mousson, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 January 2007
  • Structure and Sadness, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 9 January 2007
  • Our Brief Eternity, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 8 January 2007

National Boys Choir of Australia (NBCA)

The Australian Women's Weekly

Australian Girls' Choir (AGC)

Capitol Theatre Management

NSW Ministry for the Arts

Opera Australia

PowerArts

Arts Victoria

Australia Post

Gate Theatre, Dublin

  • Afterplay, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 23 January 2009
  • The Yalta Game, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 January 2009
  • Faith Healer, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 January 2009
  • I'll Go On, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 January 2007
  • Eh Joe, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 12 January 2007
  • First Love, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 January 2007

Melbourne International Arts Festival

Music Theatre Sydney

Performing Lines Ltd

Royal Victorian Institute for the Blind

The Adelaide Festival of Arts

Alliance Francaise

Australia Israel Cultural Exchange

  • Kamuyot, Bay 17 at Carriageworks, Eveleigh, NSW, 15 January 2007
  • Kamuyot, KGV Recreation Centre, The Rocks, NSW, 14 January 2007
  • Kamuyot, Parramatta Police Citizens Youth Club, Parramatta, NSW, 13 January 2007
  • Mamootot, Bay 17 at Carriageworks, Eveleigh, NSW, 12 January 2007
  • Telophaza, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 6 January 2007

FBI 94.5FM

  • La Clique, The Famous Spiegeltent, Sydney, NSW, 6 January 2009
  • Kin, The Studio (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 23 January 2008
  • Construct, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 16 January 2008
  • The Age I'm In, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 January 2008
  • Slamming, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 25 January 2005

Massive Interactive Solutions

Royal Botanic Gardens Sydney

Sydney Water

The Batsheva Dance Company

  • Kamuyot, Bay 17 at Carriageworks, Eveleigh, NSW, 15 January 2007
  • Kamuyot, KGV Recreation Centre, The Rocks, NSW, 14 January 2007
  • Kamuyot, Parramatta Police Citizens Youth Club, Parramatta, NSW, 13 January 2007
  • Mamootot, Bay 17 at Carriageworks, Eveleigh, NSW, 12 January 2007
  • Telophaza, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 6 January 2007

The Melbourne Gospel Choir

Theme & Variations Piano Services

3AW

Adelaide Festival Centre

Australian Opera and Ballet Orchestra

Australian Technology Park

  • The Tell-Tale Heart, Bay 17 at Carriageworks, Eveleigh, NSW, 18 January 2009
  • Aalst, Bay 20 at CarriageWorks, Eveleigh, NSW, 18 January 2008
  • Black Watch, Bay 17 at Carriageworks, Eveleigh, NSW, 10 January 2008
  • Crying Baby, Technology Park Redfern, Eveleigh, NSW, 17 January 2002

Australian Theatre for Young People (ATYP)

Circa

  • S, Playhouse, South Bank, QLD, 8 September 2012
  • Wunderkammer, QUT Festival Theatre, New Farm, QLD, 14 September 2010
  • The Space Between, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 23 January 2007
  • The Space Between, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 16 January 2007

Culture Ireland

  • First Love, Visy Theatre, New Farm, QLD, 21 September 2010
  • Afterplay, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 23 January 2009
  • The Yalta Game, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 January 2009
  • Faith Healer, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 January 2009

Expressions Dance Company

Festival of Perth

Force Majeure

Goethe Institut

JCDecaux

Malaysia Airlines

Melbourne International Festival Of The Arts

Queensland Symphony Orchestra

Star City

The Herald Sun

4ZZZ FM

  • Blind Date, Fortitude Valley, Fortitude Valley, QLD, 15 September 2012
  • 지하 Underground, 지하 Underground Storage Container, West End, QLD, 11 September 2012
  • Fifteen, Queen Street Mall, Brisbane, QLD, 7 September 2012

Adelaide Festival Centre Trust

Arts Projects Australia

Association Francaise d'Action Artistique

Batsheva Ensemble

  • Kamuyot, Bay 17 at Carriageworks, Eveleigh, NSW, 15 January 2007
  • Kamuyot, KGV Recreation Centre, The Rocks, NSW, 14 January 2007
  • Kamuyot, Parramatta Police Citizens Youth Club, Parramatta, NSW, 13 January 2007

Belvoir Street Theatre

Brian Tucker Accounting

  • Blind Date, Fortitude Valley, Fortitude Valley, QLD, 15 September 2012
  • 지하 Underground, 지하 Underground Storage Container, West End, QLD, 11 September 2012
  • Fifteen, Queen Street Mall, Brisbane, QLD, 7 September 2012

Centenary of Federation

Coles Myer Ltd

Compania Nacional de Danza

Coopers Brewery Ltd

Edgley International

  • Romeo & Juliet, Sydney Entertainment Centre, Sydney, NSW, 5 July 2001
  • Alegria, Moore Park, Moore Park, NSW, 23 May 2001
  • Saltimbanco, Moore Park, Moore Park, NSW, 7 January 1999

Energy Australia

Ex Machina Theatre

James Squire

Legs on the Wall

  • Beautiful Noise, QUT Festival Theatre, New Farm, QLD, 5 September 2011
  • Eora Crossing, Museum of Sydney Forecourt, Sydney, NSW, 20 January 2004
  • Temptation, Queen Victoria Building Central Walkway, Sydney, NSW, 21 January 1997

Macquarie Bank

  • The Black Rider, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 8 January 2005
  • Mad Bad and Spooky, Everest Theatre, Chippendale, NSW, 7 January 2002
  • Taikoz, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 8 January 2000

Map Magazine

  • No Child ..., Powerhouse Theatre, New Farm, QLD, 26 September 2012
  • Mana, Powerhouse Theatre, New Farm, QLD, 19 September 2012
  • Boundary Street, Powerhouse Theatre, New Farm, QLD, 12 September 2012

Perth International Arts Festival

Radio 2WS

Samsung Mobile

  • La Clique, The Famous Spiegeltent, Sydney, NSW, 6 January 2009
  • Secret, Cirque Ici Tent, Sydney, NSW, 14 January 2008
  • La Clique, The Famous Spiegeltent, Sydney, NSW, 6 January 2008

SBS

  • Ivanov, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 22 January 2009
  • Lipsynch, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 11 January 2009
  • Kaidan: A Ghost Story, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 17 January 2007

State Theatre Company of South Australia

  • Tartuffe, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 4 November 2016
  • The 39 Steps, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 19 August 2016
  • Machu Picchu, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 13 April 2016

TaikOz

  • Kaidan: A Ghost Story, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 17 January 2007
  • Taikoz, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 8 January 2000
  • Taikoz, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 23 January 1999

The Australian Opera Chorus

The Bulletin

The Myer Foundation

The Royal Court Theatre

The Sydney Symphony Orchestra

  • Tango Sinfonico, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 25 January 2000
  • Elektra, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 5 January 2000
  • Elijah, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 29 January 1994

The UWA Perth International Arts Festival

Vision Australia

Air Canada

APN Outdoor

  • La Clique, The Famous Spiegeltent, Sydney, NSW, 5 January 2007
  • The Lazy Kings, Sydney Olympic Park, Homebush, NSW, 8 January 2005

AT&T

Australian National Maritime Museum

Bazaar

Bill Kenwright Ltd.

Black Swan Theatre Company

  • Boundary Street, Powerhouse Theatre, New Farm, QLD, 12 September 2012
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Brisbane Racing Club

Chunky Move Dance Company

  • Mortal Engine, Playhouse, South Bank, QLD, 7 September 2011
  • Mortal Engine, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 January 2008

Circus Oz

Cirque du Soleil

  • Alegria, Moore Park, Moore Park, NSW, 23 May 2001
  • Saltimbanco, Moore Park, Moore Park, NSW, 7 January 1999

CNOOC Gas and Power Group

Coca-Cola Amatil

  • Kelly's Republic, Forecourt (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 8 January 1997
  • Dimonis, Forecourt (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 January 1996

Colin Devine

Darling Harbour

Darlinghurst Theatre Company

  • Melba and Moncrieff, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004
  • Two-Up!, Darlinghurst Theatre, Darlinghurst, NSW, 6 January 2003

Druid Theatre Company

Esso Australia Ltd

Fox Studios

Furama Hotels

George Piper Dances

Grand Theatre de la Ville de Luxembourg

Griffin Theatre Company

Harbour Foreshore Authority

Historic Houses Trust of New South Wales

  • Eora Crossing, Museum of Sydney Forecourt, Sydney, NSW, 20 January 2004
  • Trial By Jury, Blacket Court, Justice & Police Museum, Sydney, NSW, 12 January 1998

Italian Institute of Culture

James Thierree

La Boite Theatre Company

Lottery West

Malthouse Theatre

Marguerite Pepper Productions

MCI Worldcom

  • NDT: Ix4, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 24 January 1999
  • One Of A Kind, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 20 January 1999

Meryl Tankard Australian Dance Theatre

Meryl Tankard Company

Mix 106.5 FM

Myer

National Theatre

  • 17, The Studio (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 13 January 2004
  • The 17 Musicians, The Studio (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 12 January 2004

National Theatre Of Scotland

  • Aalst, Bay 20 at CarriageWorks, Eveleigh, NSW, 18 January 2008
  • Black Watch, Bay 17 at Carriageworks, Eveleigh, NSW, 10 January 2008

Nederlands Dans Theatre

  • NDT: Ix4, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 24 January 1999
  • One Of A Kind, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 20 January 1999

Oaks Hotels & Resorts

  • La Soiree, The Courier Mail Spiegeltent, South Bank, QLD, 8 September 2012
  • Don Quixote, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 24 September 2010

Opera Queensland

Oz Opera

  • The Eternity Man, The Studio (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 20 January 2005
  • Software, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 12 January 2004

Peters Ice Cream

Philip Bacon Galleries

  • L'Orfeo, Power Family Concert Hall, Manly West, QLD, 15 September 2012
  • L'Orfeo, Conservatorium Theatre, South Bank, QLD, 12 September 2012

Pilgrim Theatre

Playing Australia

Poetically Correct

QGC

Queensland Arts Council

Queensland Theatre Company

  • Macbeth, QUT Festival Theatre, New Farm, QLD, 7 September 2010
  • The Sunshine Club, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 January 2000

Raw Dance Company

Sadler's Wells Theatre

SBS Radio

Secure Parking

Sheraton Wentworth Hotel Sydney

  • Elijah, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 29 January 1994
  • Travels With My Aunt, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 1994

South Bank Corporation

  • La Soiree, The Courier Mail Spiegeltent, South Bank, QLD, 8 September 2012
  • Steampowered, Playhouse Lounge, South Bank, QLD, 21 September 2011

Spiegeltent International

  • La Clique, The Famous Spiegeltent, Sydney, NSW, 6 January 2008
  • La Clique, The Famous Spiegeltent, Sydney, NSW, 5 January 2007

Stomp

Streets Ice Cream

Sydney Entertainment Centre

Sydney Olympic Park

Thai Airways

The Australian Brandenburg Orchestra

  • L'Orfeo, Power Family Concert Hall, Manly West, QLD, 15 September 2012
  • L'Orfeo, Conservatorium Theatre, South Bank, QLD, 12 September 2012

The Australian Opera

The Hamburg Ballet

The Pokrovsky Ensemble

The Queensland Ballet Company

The Sidney Myer Fund

ThinIce Productions

Tourism and Events Queensland

University of Western Australia

Victoria State Opera

Victoria State Opera Chorus

Vietnamese Water Puppets

Windmill Performing Arts

WS FM 101.7

42 BELOW Vodka

  • La Soiree, The Courier Mail Spiegeltent, South Bank, QLD, 8 September 2012

9inety6ix.1 FM

ABC Radio 612 Brisbane

ABC Radio National

Accolade Productions

ACT Government

ACT Productions

Adelaide Repertory Theatre Incorporated

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Adina Apartment Hotels

Adoration On The Gospel Train

Adshel

  • Eora Crossing, Museum of Sydney Forecourt, Sydney, NSW, 20 January 2004

Aerolineas Argentinas

AKHE Russian Engineering Theatre

  • White Cabin, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 22 January 2007

Albury Convention and Performing Arts Centre

  • Hi-5 Surprise!, Albury Convention and Performing Arts Centre, Albury, NSW, 17 March 2010

All Seasons Darling Harbour Hotel

  • Elektra, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 5 January 2000

Alliance Francaise de Sydney

American Express

Andrew McKinnon Presentations

ANZ

Aphids

Arts Council England

Arts Council Of Switzerland

  • Hashirigaki, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 8 January 2004

Athens Festival

  • Sutra, Playhouse, South Bank, QLD, 8 September 2010

Australian Art Orchestra

Australian Chamber Orchestra

Australian Dance Theatre

  • Devolution, Bay 17 at Carriageworks, Eveleigh, NSW, 24 January 2007

Australian Music Centre

Australian National Playwrights' Centre

Australian Philharmonic Orchestra

Australysis

Back to Back Theatre

Balanescu Quartet

Ballet Nacional De Cuba

  • Don Quixote, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 24 September 2010

Banda Italiana Vincenzo Bellini

Bathurst Memorial Entertainment Centre

  • Hi-5 Surprise!, Bathurst Memorial Entertainment Centre, Bathurst, NSW, 16 March 2010

BeijingDance/LDTX

Belarus Free Theatre

Bell Shakespeare Company

Berlin, Nevada

  • Still-Night, Rooftop Terrace, The Point Brisbane, Kangaroo Point, QLD, 8 September 2012

Big hART Inc

  • StickybrickS, Northcott Public Housing Estate, Surry Hills, NSW, 12 January 2006

Big One Little One

  • Blind Date, Fortitude Valley, Fortitude Valley, QLD, 15 September 2012

Black Grace

Blueprints

  • Fireface, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 4 January 2001

Brighton Festival

Brink Productions

  • Tartuffe, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 4 November 2016

Brisbane Convention & Exhibition Centre

Bungabura Productions

Burning House Theatre Company

Cad Factory

  • Sirens Song, Queen Street Mall, Brisbane, QLD, 23 September 2010

Canadian Consulate General

Canadian Department of Foreign Affairs

  • Monster, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 1999

Canberra Festival

Canberra Theatre Centre

Canberra Youth Theatre

Caravan Of Dooom

Carlo Colla and Sons

Carnivale

  • Tap Dogs, Starfish Club, Walsh Bay, NSW, 7 January 1995

Carrousel Theater an der Parkaue

Centennial Parklands

  • Alegria, Moore Park, Moore Park, NSW, 23 May 2001

Central Queensland University

  • Capital, The Loft, Kelvin Grove, QLD, 19 September 2012

Centre Choregraphique National de Nantes

Centre Choreographique National d'Orleans

  • Woyzeck, Everest Theatre, Chippendale, NSW, 19 January 1999

Chamber Made Opera

  • Tresno, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 6 January 1995

Chekhov International Theatre Festival

Childsplay Productions

China Australia Council

Circa Zoo

Circle Of Eleven

Circo Aereo

  • Petit Mal, QUT Festival Theatre, New Farm, QLD, 13 September 2011

Cirque Ici

  • Secret, Cirque Ici Tent, Sydney, NSW, 14 January 2008

City Contemporary Dance Company

City Ford

  • Lano and Woodley, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 4 January 1994

City of Ghent

City of Melbourne

  • Steampowered, Playhouse Lounge, South Bank, QLD, 21 September 2011

City of Nantes

  • Le Peplum, Forecourt (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 20 January 1997

Clocktower Centre

Compagne au Cul du Loup

  • Mousson, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 January 2007

Compagnia di Valerio Festi

Compagnie Philippe Decoufle

Compaq

Comune di Cagliari

Concert Corporation

  • Steel City, Star City Showroom, Pyrmont, NSW, 28 December 1997

Council of the City of South Sydney

Crowne Plaza Parramatta

Cultural Industry

Customs House

da da kamera

  • Monster, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 1999

Damaged Goods

  • Alibi, Centennial Hall, Sydney, NSW, 19 January 2004

Dancenorth

Danza Contemporanea De Cuba

de Nederlandse Opera

Deckchair Theatre

Department of Communications, Information Technology and the

Department of Foreign Affairs and Trade

Deutsche Bank

Divas Inc

Doubletap

  • Wretch, Visy Theatre, New Farm, QLD, 14 September 2010

Douglas Wright Dance Company

  • Forever, Everest Theatre, Chippendale, NSW, 10 January 1995

Dramatic Women

eatSouthBank.com.au

  • Flown, The Courier-Mail Piazza, South Brisbane, QLD, 11 September 2015

Education Victoria

  • Dreamscape, Melbourne Park, Melbourne, VIC, 11 September 1999

Elbow Room Productions

Electra Theatre Company

Els Comediants

  • Dimonis, Forecourt (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 January 1996

Embassy of Israel

  • Mana, Powerhouse Theatre, New Farm, QLD, 19 September 2012

English National Ballet

Erth Visual and Physical Inc

  • Balconies, ASN Building, The Rocks, NSW, 21 January 2003

Explosive Media

Feet Teeth

  • Resurfaced, Metro Arts, Brisbane, QLD, 27 September 2012

Festival d'Avignon

  • Sutra, Playhouse, South Bank, QLD, 8 September 2010

Festival de Barcelona

  • Sutra, Playhouse, South Bank, QLD, 8 September 2010

Festivals Australia

Flinders University of South Australia

Flying Fruit Fly Circus

Fondazione Musica per Roma

  • Sutra, Playhouse, South Bank, QLD, 8 September 2010

Foreign Affairs Canada

  • Monster, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 1999

Frankston Arts Centre

Friends With Deficits

Full Tilt

Gait Theatre

  • Urban Safari, Overseas Passenger Terminal Forecourt, The Rocks, NSW, 21 January 2004

Gare St. Lazare Players

  • First Love, Visy Theatre, New Farm, QLD, 21 September 2010

Geelong Performing Arts Centre

Glastonbury Festival

  • Flown, The Courier-Mail Piazza, South Brisbane, QLD, 11 September 2015

God Be in My Mouth

Gold Coast Arts Centre

  • Hi-5 Surprise!, Gold Coast Arts Centre, Surfers Paradise, QLD, 3 April 2010

Guangdong Acrobats

Havana Club

  • Don Quixote, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 24 September 2010

Hilary Linstead & Associates

  • Steel City, Star City Showroom, Pyrmont, NSW, 28 December 1997

Hilton Hotel Brisbane

  • L'Orfeo, Conservatorium Theatre, South Bank, QLD, 12 September 2012

Hilton Hotel Sydney

HR Products

Hyde Park Plaza

IBM

Ilbijerri Aboriginal and Torres Strait Islander Theatre Coop

Illawarra Performing Arts Centre

  • Hi-5 Surprise!, Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW, 20 March 2010

Ilotopie

Imaginary Theatre

Improbable Theatre

  • Sticky, Forecourt (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 2003

Interface Performance

Interstar

Isthisyours?

Jigsaw Theatre Company

John Frost

John Holland

  • Mortal Engine, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 January 2008

John McCallum

Judith Wright Centre of Contemporary Arts

Kaaitheater

Katona József Theatre

  • Ivanov, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 22 January 2009

Kim Carpenter's Theatre of Image

Kneehigh Theatre

Kodak (Australasia) Pty. Limited

Kulturstiftung des Bundes

La Fura dels Baus

  • OBS: Macbeth, Hordern Pavilion, Moore Park, NSW, 12 January 2002

La Soiree Australia

  • La Soiree, The Courier Mail Spiegeltent, South Bank, QLD, 8 September 2012

Lano and Woodley

  • Lano and Woodley, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 4 January 1994

Leeds City Council

Leigh Warren and Dancers

Les Arts Sauts

  • Kayassine, Domain Car Park, Sydney, NSW, 6 January 2002

Les Ballets C de la B

Lexus

  • Sticky, Forecourt (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 2003

Lincoln Center Theatre

Liquid Interactive

Living Health

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Lucy Guerin Inc

Mackay Entertainment Centre

Magic 882

  • Flown, The Courier-Mail Piazza, South Brisbane, QLD, 11 September 2015

Mannie Manim Productions

  • Playland, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 4 January 1994

Mark Morris Dance Group

Marriott Brisbane

Marrugeku Company

  • Crying Baby, Technology Park Redfern, Eveleigh, NSW, 17 January 2002

massmedia studios

Maurice Lacroix

  • Morphoses, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 January 2009

Mayfair Theatre Company

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

MBF

  • Bright Abyss, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 18 January 2006

Melbourne Festival

Melbourne Theatre Company

  • The Sapphires, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 12 January 2005

Metro Inn Hotel Sydney

Michael Harvey

Millennium Hotel

Motherboard Productions

Mrthorley

  • Birdmachine, Sue Benner Theatre, Brisbane, QLD, 20 September 2010

Mulwarr Dance Australia

Museum of Contemporary Art

  • Bardo, American Express Hall, Sydney, NSW, 14 January 1997

Museum of Sydney

  • Eora Crossing, Museum of Sydney Forecourt, Sydney, NSW, 20 January 2004

Music Board of the Australia Council

National Theatre of China

National Theatre's Young Company

  • 17, The Studio (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 13 January 2004

New Dance From Indonesia

NMT

  • Two-Up!, Darlinghurst Theatre, Darlinghurst, NSW, 6 January 2003

Nokia

  • Alegria, Moore Park, Moore Park, NSW, 23 May 2001

NOVA 96.9FM

  • Kayassine, Domain Car Park, Sydney, NSW, 6 January 2002

Novotel Rockford Darling Harbour

NSW Government

  • Back Home, Blacktown, Blacktown, NSW, 19 January 2006

NT Gent

Old Government House

Olivetti Solutions

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Opera Queensland Chorus

Out of Joint Theatre Company

Out of the Box Festival

OzEmail

Pacific Power

  • Elijah, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 29 January 1994

Patricia MacNaughton

  • Playland, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 4 January 1994

Paul Wright Dancewear

pianoBoat Project

Pilbeam Theatre

Pirates of the Carabina

  • Flown, The Courier-Mail Piazza, South Brisbane, QLD, 11 September 2015

Plasticiens Volants

Playworks

Princess Theatre

Q Theatre Company

QFleet

Queen Victoria Building

  • Temptation, Queen Victoria Building Central Walkway, Sydney, NSW, 21 January 1997

Queensland Events Corporation

  • Don Quixote, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 24 September 2010

Queensland Performing Arts Trust

QUT Cultural Precinct

Race Horse Company

  • Petit Mal, QUT Festival Theatre, New Farm, QLD, 13 September 2011

RACQ

  • Flown, The Courier-Mail Piazza, South Brisbane, QLD, 11 September 2015

Republique Franciase

Rishile Gumboot Dancers

Royal De Luxe

  • Le Peplum, Forecourt (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 20 January 1997

Royal Opera House, Covent Garden

RVIB Carols By Candlelight Choir

SAS

Secreteriat of Culture of the State of Bahia

SEL

  • The Weir, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 10 January 2000

Shaolin Cultural Communications Company

  • Sutra, Playhouse, South Bank, QLD, 8 September 2010

Side Pony Productions

  • The Pride, Metro Arts Studio, Brisbane, QLD, 23 September 2010

Siemens

Simon Gallaher Presentations

SNC-Lavalin

Sofitel Wentworth Sydney

South African Airways

  • Playland, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 4 January 1994

South Bank Parklands

  • Flown, The Courier-Mail Piazza, South Brisbane, QLD, 11 September 2015

Southbank Centre

Splintergroup

Staatsoper Unter Den Linden

  • Elektra, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 5 January 2000

Stadsschouwburg Groningen

Stalker Theatre Company

State of Play

  • Two-Up!, Darlinghurst Theatre, Darlinghurst, NSW, 6 January 2003

State Orchestra of Victoria

Stoneleigh Marlborough Winery

  • La Clique, The Famous Spiegeltent, Sydney, NSW, 6 January 2009

Strange Fruit

  • Flight, First Fleet Park, Sydney, NSW, 12 January 2000

Strut 'n' Fret Production House

  • La Soiree, The Courier Mail Spiegeltent, South Bank, QLD, 8 September 2012

Studio TV

  • Don Quixote, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 24 September 2010

Sunwrae

  • Primavera, Metro Arts Warehouse, Brisbane, QLD, 13 September 2010

Sydney Children's Choir

Sydney Convention and Exhibition Centre

  • Ricky Jay, Sydney Convention and Exhibition Centre, Darling Harbour, NSW, 6 January 1998

Sydney Dance Company

Sydney Ferries

Sydney Gilbert and Sullivan Society

  • Trial By Jury, Blacket Court, Justice & Police Museum, Sydney, NSW, 12 January 1998

Sydney Harbour Casino

  • Le Peplum, Forecourt (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 20 January 1997

Sydney Institute of Technology - Eora Centre

Sydney Ports

Synergy Percussion

Tanzkongress 2009

Teatr Piesn Kozla

Teatro San Marin

Telstra

Thang Long Water Puppet Theatre of Hanoi

The Arts Centre

The Australia-China Council

The Choir of Hard Knocks

The Costume Shop

  • Trial By Jury, Blacket Court, Justice & Police Museum, Sydney, NSW, 12 January 1998

The Dirty Brothers Sideshow

The Drum Theatre

The Gogmagogs

  • The Gogmagogs, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 12 January 1999

The Government of South Australia

The Group Theatre Company

The Holy Body Tattoo

The House of Robert Timms

The Maly Theatre of St Petersburg

  • Uncle Vanya, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 22 January 2007

The National Dance Company of Guinea

The National Theatre of Columbia

The Performance Space

The Peter Hall Company

The Regent Sydney

  • Ricky Jay, Sydney Convention and Exhibition Centre, Darling Harbour, NSW, 6 January 1998

The Rocks Sydney

  • Urban Safari, Overseas Passenger Terminal Forecourt, The Rocks, NSW, 21 January 2004

The Song Company

The State Opera of South Australia

The STC Actors Company

The Sydney Opera House Orchestra

The Sydney Philharmonia Choir

  • Elijah, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 29 January 1994

The Theatre Royal

The Tiger Lillies

The Umbilical Brothers

The West Yorkshire Playhouse

The Wheeldon Company

  • Morphoses, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 January 2009

The Young Vic Company

  • Grimm Tales, York Theatre, Chippendale, NSW, 9 January 1999

Théâtre de la Ville Paris

Theatre du Soleil

Theatre Of Rats

Theatre Royal (NSW)

Theatre Royal de la Monnaie

  • Sutra, Playhouse, South Bank, QLD, 8 September 2010

Théâtre Sans Frontières

  • Lipsynch, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 11 January 2009

Theatre South

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Tim Woods Entertainment

TIME

TorinoDanza

Tourism Queensland

  • Don Quixote, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 24 September 2010

Townsville Civic Theatre

  • Hi-5 Surprise!, Townsville Civic Theatre, South Townsville, QLD, 30 March 2010

Transe Express

Transurban

Tripod

  • Tripod, The Courier Mail Spiegeltent, Brisbane, QLD, 9 September 2011

Ubin

United Airlines

University of Leeds

Urban Theatre Projects

  • Back Home, Blacktown, Blacktown, NSW, 19 January 2006

Vertigo Dance Company

  • Mana, Powerhouse Theatre, New Farm, QLD, 19 September 2012

Veuve Chequot Ponsardin

VicHealth

  • Dreamscape, Melbourne Park, Melbourne, VIC, 11 September 1999

Victoria State Children's Choir

Victorian State Dancers

  • Dreamscape, Melbourne Park, Melbourne, VIC, 11 September 1999

Victorian State Government

  • Steampowered, Playhouse Lounge, South Bank, QLD, 21 September 2011

Victorian State Singers

  • Dreamscape, Melbourne Park, Melbourne, VIC, 11 September 1999

Vis a Vis

  • Central Park, Forecourt (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 18 January 1996

Vitalstatistix Theatre Company

  • Saskia Falls, Metro Arts Warehouse, Brisbane, QLD, 16 September 2010

Vittoria Coffee

Weeping Scab Players

Weeping Spoon Productions

Wendouree Centre For Performing Arts

  • Hi-5 Surprise!, Wendouree Centre For Performing Arts, Wendouree, VIC, 19 January 2010

West Australian Ballet

West Yorkshire Grants

Western Australian Department of Culture and the Arts

Wiener Festwochen

Wierszalin Theatre Company

  • Roll-a-Pea, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 10 January 1995

Wilbrow Corporation

Willoughby City Band

Wonder Time

  • Fluff, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 20 January 2009

Wyndham Cultural Centre

Yellow Cab Company

  • La Soiree, The Courier Mail Spiegeltent, South Bank, QLD, 8 September 2012

Yohangza Theatre Company

Yorkshire and Humberside Arts

youMove Company

  • Ballyhoo, Queen Street Mall, Brisbane, QLD, 19 September 2010

Zen Zen Zo Physical Theatre

  • 2012: Apocalypse, Judith Wright Centre of Contempory Arts, Fortitude Valley, QLD, 16 September 2011

ZT Hollandia

Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW

Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW

Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW

The Studio (Sydney Opera House), Sydney, NSW

Playhouse, South Bank, QLD

Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW

Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC

Capitol Theatre, Haymarket, NSW

Everest Theatre, Chippendale, NSW

Lennox Theatre, Parramatta, NSW

Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW

QUT Festival Theatre, New Farm, QLD

Sue Benner Theatre, Brisbane, QLD

Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW

Metro Arts, Brisbane, QLD

Powerhouse Theatre, New Farm, QLD

Riverside Theatres, Parramatta, NSW

Sydney Theatre, Millers Point, NSW

Forecourt (Sydney Opera House), Sydney, NSW

Bay 17 at Carriageworks, Eveleigh, NSW

Metro Arts Studio, Brisbane, QLD

Queen Street Mall, Brisbane, QLD

York Theatre, Chippendale, NSW

Domain, Sydney, NSW

Lyric Theatre, Pyrmont, NSW

The Courier Mail Spiegeltent, South Bank, QLD

Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW

Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW

Dunstan Playhouse, Adelaide, SA

Festival Theatre, Adelaide, SA

Judith Wright Centre of Contempory Arts, Fortitude Valley, QLD

Lyric Theatre, South Brisbane, QLD

Metro Arts Warehouse, Brisbane, QLD

Starfish Club, Walsh Bay, NSW

The Courier Mail Spiegeltent, Brisbane, QLD

The Famous Spiegeltent, Sydney, NSW

Visy Theatre, New Farm, QLD

Basement Metro Arts, Brisbane, QLD

Brisbane Powerhouse, New Farm, QLD

Eagle Farm Racecourse, Ascot, QLD

Haymarket Theatre, Darling Harbour, NSW

Her Majesty's Theatre (1973-2001), Sydney, NSW

Melbourne Park, Melbourne, VIC

Metro Theatre (1993-), Sydney, NSW

Moore Park, Moore Park, NSW

National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW

Performance Space, Fortitude Valley, QLD

Pilgrim Theatre, Sydney, NSW

Playhouse, Melbourne, VIC

Regal Theatre, Subiaco, WA

Sydney Entertainment Centre, Sydney, NSW

The Performance Space, Redfern, NSW

Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW

7th Brigade Park, Chermside, QLD

Albury Convention and Performing Arts Centre, Albury, NSW

American Express Hall, Sydney, NSW

AMP Theatre, Adelaide, SA

Arts Theatre, Adelaide, SA

ASN Building, The Rocks, NSW

Bandstand Park, Wynnum, QLD

Bathurst Memorial Entertainment Centre, Bathurst, NSW

Bay 20 at CarriageWorks, Eveleigh, NSW

Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW

BlackBox , Melbourne, VIC

Blacket Court, Justice & Police Museum, Sydney, NSW

Blacktown, Blacktown, NSW

Broadwater Picnic Grounds, Mansfield, QLD

Brookfield Showgrounds, Brookfield, QLD

Bulimba Memorial Park, Bulimba, QLD

Cairns Civic Theatre, Cairns, QLD

Canberra Theatre, Canberra, ACT

Canterbury RSL, Hurlstone Park, NSW

Centennial Hall, Sydney, NSW

Circular Quay, Sydney, NSW

Cirque Ici Tent, Sydney, NSW

City Botanic Gardens, Brisbane, QLD

Clocktower Centre, Moonee Ponds, VIC

Cockle Bay, Sydney, NSW

Coffs Ex-Services Club, Coffs Harbour, NSW

Community Park, Carole Park, QLD

Conservatorium Theatre, South Bank, QLD

Costa Hall, Geelong, VIC

Customs House Square, Circular Quay, NSW

Darling Harbour, Sydney, NSW

Darlinghurst Theatre, Darlinghurst, NSW

Domain Car Park, Sydney, NSW

Downstairs Theatre, Chippendale, NSW

Drum Theatre, Dandenong, VIC

Eastbank Centre, Shepparton, VIC

Empire Church Theatre, Toowoomba, QLD

First Fleet Park, Sydney, NSW

Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW

Fortitude Valley, Fortitude Valley, QLD

Fox Studios, Moore Park, NSW

Frankston Arts Centre, Frankston, VIC

George Wood Performing Arts Centre, Ringwood, VIC

Gold Coast Arts Centre, Surfers Paradise, QLD

Her Majesty's Theatre, Melbourne, VIC

Hordern Pavilion, Moore Park, NSW

Hornsby RSL, Hornsby, NSW

Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong, NSW

Ipswich Civic Hall, Ipswich, QLD

KGV Recreation Centre, The Rocks, NSW

King George Square, Brisbane, QLD

Lismore Workers Club, Lismore, NSW

Mackay Entertainment Centre, Mackay, QLD

Majestic Park, Coorparoo, QLD

Mingara Recreation Club, Tumbi Umbi, NSW

Moora Park, Shorncliffe, QLD

Mounties, Mount Pritchard, NSW

Movilla Street Park, Ferny Grove, QLD

Museum of Sydney Forecourt, Sydney, NSW

Northcott Public Housing Estate, Surry Hills, NSW

Old Government House, Brisbane, QLD

Old Sandstone Church, Darlinghurst, NSW

Olympic Boulevard, Homebush, NSW

Overseas Passenger Terminal Forecourt, The Rocks, NSW

Parramatta Police Citizens Youth Club, Parramatta, NSW

Penrith Panthers, Penrith, NSW

Pilbeam Theatre, Rockhampton, QLD

Playhouse Lounge, South Bank, QLD

Plenty Ranges Arts and Convention Centre, South Morang, VIC

Port Macquarie Panthers, Port Macquarie, NSW

Power Family Concert Hall, Manly West, QLD

Princess Theatre, Launceston, TAS

Pyrmont Bay Wharf, Pyrmont, NSW

Queen Victoria Building Central Walkway, Sydney, NSW

Revesby Workers' Club, Revesby, NSW

Rooftop Terrace, The Point Brisbane, Kangaroo Point, QLD

Roundhouse Theatre, Kelvin Grove, QLD

Royal Botanic Garden, Sydney, NSW

Secret Location, Sydney, NSW

Shark Island, Point Piper, NSW

St Stephen's Church, Sydney, NSW

Star City Showroom, Pyrmont, NSW

State Theatre, Sydney, NSW

Sunshine Coast Events Centre , Caloundra, QLD

Sydney Convention and Exhibition Centre, Darling Harbour, NSW

Sydney Olympic Park, Homebush, NSW

Sydney Town Hall, Sydney, NSW

Technology Park Redfern, Eveleigh, NSW

The Courier-Mail Piazza, South Brisbane, QLD

The Loft, Kelvin Grove, QLD

Theatre Royal, Hobart, TAS

Thomas Dixon Centre, West End, QLD

Townsville Civic Theatre, South Townsville, QLD

Tumbalong Park, Darling Harbour, NSW

Turbine Hall, New Farm, QLD

Wendouree Centre For Performing Arts, Wendouree, VIC

Wyndham Cultural Centre, Werribee, VIC

지하 Underground Storage Container, West End, QLD

Lauren Brandt - Actor

Casey Burgess - Actor

Martin Hersov - Director

Fely Irvine - Actor

Tim Maddren - Actor

Stevie Nicholson - Actor

Cathy Payne - Director

Scott Witt - Director, Writer, Fight Director

Bridget Boyle - Actor

Adam Couper - Actor, Musical Director

Geoff Cobham - Set Designer, Lighting Designer, Designer, Production Manager

Terry Gill - Singer

Marina Prior - Singer

Denis Walter - Singer

Ray Martin - MC

Samuel Beckett - Playwright, Author

  • First Love, Visy Theatre, New Farm, QLD, 21 September 2010
  • I'll Go On, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 January 2007
  • Eh Joe, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 12 January 2007
  • First Love, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 January 2007
  • Waiting For Godot, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 5 January 2003
  • Endgame, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 28 December 2002

Debra Byrne - Singer

Kate Champion - Director, Choreographer, Devisor, Creator

Damien Cooper - Lighting Designer

Stephen Curtis - Designer, Set Designer, Costume Designer

Alan John - Actor, Lyricist, Composer

Max Lyandvert - Composer

Peter Carroll - Actor

Michael Cormick - Singer, Actor

Nigel Levings - Lighting Designer, Designer

Ohad Naharin - Choreographer

  • Kamuyot, Bay 17 at Carriageworks, Eveleigh, NSW, 15 January 2007
  • Kamuyot, KGV Recreation Centre, The Rocks, NSW, 14 January 2007
  • Kamuyot, Parramatta Police Citizens Youth Club, Parramatta, NSW, 13 January 2007
  • Mamootot, Bay 17 at Carriageworks, Eveleigh, NSW, 12 January 2007
  • Telophaza, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 6 January 2007

Silvie Paladino - Singer

Byron Perry - Performer, Dancer

William Shakespeare - Playwright

Neil Armfield - Director

Tony Bartuccio - Stage Director, Choreographer, Actor

David Berthold - Director

Rhonda Burchmore - Singer

Mitchell Butel - Actor

Joan Carden - Singer, Actor

Peter Cupples - Singer

Nick Enright - Dramaturg, Adaptor, Consultant, Playwright

John Gaden - Actor

Michael Gow - Playwright, Director

Iain Grandage - Composer, Musical Supervisor

Geoff Harvey - Musical Director, Conductor

Doug Heywood - Conductor, Chorus Master/Mistress

Robert Lepage - Director, Writer, Performer

Yaron Lifschitz - Lighting Designer, Director, Creative Director, Creator

  • S, Playhouse, South Bank, QLD, 8 September 2012
  • Wunderkammer, QUT Festival Theatre, New Farm, QLD, 14 September 2010
  • The Space Between, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 23 January 2007
  • The Space Between, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 16 January 2007

Kirstie McCracken - Performer, Dancer

Veronica Neave - Performer

Giacomo Puccini - Music and Lyrics, Composer

John Rayment - Lighting Designer

John Scandrett - Sound Designer

Nick Schlieper - Lighting Designer

Michael Scott-Mitchell - Set Designer

Stephen Sewell - Writer, Playwright, Lyricist

Meryl Tankard - Director, Choreographer, Costume Designer, Set Designer, Designer

Vanessa Amorosi - Singer

Benedict Andrews - Adaptor, Director

  • The War of the Roses, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 6 January 2009
  • Endgame, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 28 December 2002
  • Fireface, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 4 January 2001

Rachael Beck - Singer, Actor

Anthony Callea - Singer

David Campbell - Singer

Anton Chekhov - Playwright

  • Ivanov, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 22 January 2009
  • The Yalta Game, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 January 2009
  • Uncle Vanya, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 22 January 2007

Ian Cleworth - Composer, Drummer, Musician, Musical Director

  • Kaidan: A Ghost Story, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 17 January 2007
  • Taikoz, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 8 January 2000
  • Taikoz, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 23 January 1999

Robert Cousins - Set Designer

Max Cullen - Actor

  • Waiting For Godot, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 5 January 2003
  • The Small Poppies, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 5 January 2000
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Eamon D'Arcy - Designer

Nacho Duato - Choreographer, Set Designer

Wesley Enoch - Director, Writer, Lyricist

  • The Sapphires, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 12 January 2005
  • Eora Crossing, Museum of Sydney Forecourt, Sydney, NSW, 20 January 2004
  • The Sunshine Club, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 January 2000

John Foreman - Musical Director

Brian Friel - Playwright

  • Afterplay, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 23 January 2009
  • The Yalta Game, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 19 January 2009
  • Faith Healer, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 January 2009

Russell Garbutt - Actor, Performer, Devisor

Richard Gill - Musical Director, Conductor

Darcy Grant - Circus Style Performer

Shaun Gurton - Set Designer

Antony Hamilton - Dancer

Eilene Hannan - Actor, Singer

Brian Harrison - Performer

Nancye Hayes - Actor

Roz Hervey - Performer

David Hobson - Singer, Tenor

Gina Jeffreys - Singer

Bogdan Koca - Director, Actor, Playwright, Composer

Jay Laga'aia - Singer

Regis Lansac - Video Designer, Visual Artist, Lighting Designer

Roger Lemke - Actor, Singer

Paula Levis - Costume Designer

Rachael Maza Long - Director, Actor

Claudio Monteverdi - Composer

  • L'Orfeo, Power Family Concert Hall, Manly West, QLD, 15 September 2012
  • L'Orfeo, Conservatorium Theatre, South Bank, QLD, 12 September 2012
  • The Return Of Ulysses, Lyric Theatre, Pyrmont, NSW, 3 January 1999

David Murray - Lighting Designer

Dennis Olsen - Director, Actor

Nathan Page - Performer, Actor

Jan Pinkerton - Assistant Choreographer, Dancer

Christopher Pitman - Actor

  • The Sapphires, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 12 January 2005
  • Harbour, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 2 January 2004
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Marilyn Richardson - Soprano, Actor

Tess Schofield - Costume Designer

Ian Stenlake - Singer, Actor

Kim Walker - Creator, Choreographer, Writer

Natalie Weir - Choreographer

Matthew Whittet - Actor

Ursula Yovich - Actor

Lesley Adams - Actor

Jenni Anderson - Actor

Hollie Andrew - Performer, Actor

Julie Anthony - Singer

Tina Arena - Singer

Paula Arundell - Actor

Zoe Atkinson - Designer, Creator

Kristy Ayre - Dancer

  • Mortal Engine, Playhouse, South Bank, QLD, 7 September 2011
  • Mortal Engine, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 January 2008

Rachael Azzopardi - Executive Producer

  • Mortal Engine, Playhouse, South Bank, QLD, 7 September 2011
  • Mortal Engine, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 January 2008

Patricia Ball - Chorus

Carrie Barr - Actor

Eril Bassed - Repetiteur

Glenda Beeston - Chorus

Francine Bell - Actor

Gareth Belling - Choreographer

Michelle Black - Chorus

Sara Black - Dancer

  • Mortal Engine, Playhouse, South Bank, QLD, 7 September 2011
  • Mortal Engine, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 January 2008

Wayne Blair - Actor

Raymond Blanco - Artistic Director, Choreographer

Raphaelle Boitel - Performer

Rafael Bonachela - Choreographer

Sally Bourne - Actor

Nicholas Braithwaite - Conductor

Thom Browning - Director, Performer

Markus Brutscher - Tenor

  • L'Orfeo, Power Family Concert Hall, Manly West, QLD, 15 September 2012
  • L'Orfeo, Conservatorium Theatre, South Bank, QLD, 12 September 2012

Robyn Bugg - Chorus

Simon Burke - Actor

Helen Burnham - Chorus

Fiona Cameron - Performer, Dancer

Glenys Cappelli - Chorus

Paul Capsis - Actor

David Carberry - Circus Style Performer

Jarrod Carland - Chorus

Kim Carpenter - Playwright, Director, Designer

Joanne Carroll - Chorus

Tamsin Carroll - Actor, Singer

Richard Causer - Dancer

Kate Ceberano - Singer

Geoffrey Chard - Actor

Paul Charlier - Composer, Sound Designer

Tanya Christensen - Chorus

Beatrix Christian - Playwright

Ben Cobham - Designer

Naomi Cochrane - Chorus

Michael Colgan - Director

  • I'll Go On, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 January 2007
  • First Love, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 January 2007

Hugh Colman - Costume Designer

Leopoldo Conchello - Chorus

Timothy Constable - Composer

Adam Cook - Director

Gary Cooper - Actor

Roland Copley - Chorus

Luke Cresswell - Dancer, Creator

Vincent Crowley - Performer, Dancer, Choreographer

Jose Cura - Actor

Ian Dickson - Chorus

John Diedrich - Actor, Director

John Dingle - Chorus Master/Mistress

Richard Dinnen - Set Designer, Production Manager

  • Mortal Engine, Playhouse, South Bank, QLD, 7 September 2011
  • Mortal Engine, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 January 2008

Richard Divall - Orchestrator, Conductor

Anthony Douglas - Chorus

Connor Dowling - Dancer

Paul Dyer - Conductor

  • L'Orfeo, Power Family Concert Hall, Manly West, QLD, 15 September 2012
  • L'Orfeo, Conservatorium Theatre, South Bank, QLD, 12 September 2012

David Eckstein - Chorus

John Owen Edwards - Musical Supervisor

Michael Edwards - Director

Tommy Emmanuel - Guitarist

Andrew Fee - Creative Director, Performer, Choreographer

Julie Forsyth - Actor

  • The Small Poppies, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 5 January 2000
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Robin Fox - Sound Designer

  • Mortal Engine, Playhouse, South Bank, QLD, 7 September 2011
  • Mortal Engine, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 January 2008

Lea Francis - Chorus

Nicola Fraser - Chorus

Mario Fratti - Adaptor

Ben Frost - Composer

  • Mortal Engine, Playhouse, South Bank, QLD, 7 September 2011
  • Mortal Engine, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 January 2008

Anatoly Frusin - Assistant Director, Librettist, Director

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Adam Gardnir - Designer

Narelle Gille - Chorus

Caroline Gillmer - Actor

Darren Gilshenan - Actor

Neill Gladwin - Actor, Devisor, Director

  • Lulu, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 7 January 1997
  • Lano and Woodley, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 4 January 1994

Amber Haines - Dancer

  • Mortal Engine, Playhouse, South Bank, QLD, 7 September 2011
  • Mortal Engine, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 January 2008

Elton P. Halley - Sound Designer

Leanne Halloran - Actor

Jane Hammond - Musical Director, Composer

  • Software, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 12 January 2004
  • Tresno, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 6 January 1995

Laura Harrison - Actor

Wayne Harrison - Producer, Director

Conrad Helfrich - Musical Director

Danny Hoch - Performer, Director

Don Holden - Chorus

Tom Holloway - Writer, Playwright

Sarah-Jayne Howard - Dancer, Performer

Mark Howett - Lighting Designer

Paul Jackson - Lighting Designer

Nigel Jamieson - Stage Director, Writer, Director

Sharon Jessop - Actor

Richard Jeziorny - Designer

Nicole Johnston - Chorus

Dwayne Jones - Actor

Jilly Judges - Assistant Lighting Designer

Kevin Kelley - Chorus

Peter Kennard - Musical Director, Composer

Eleanor Kerr - Chorus

Roger Kirk - Costume Designer

Kim Kirkman - Chorus

Brigid Kitchin - Filmmaker, Producer

Ben Knapton - Director, Assistant Director, Creative Director

Jacek Koman - Actor

  • Endgame, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 28 December 2002
  • Lulu, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 7 January 1997

Arthur Kopit - Writer

Edie Kurzer - Costume Designer, Designer

  • Crying Baby, Technology Park Redfern, Eveleigh, NSW, 17 January 2002
  • Kelly's Republic, Forecourt (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 8 January 1997

Jiří Kylián - Choreographer

  • NDT: Ix4, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 24 January 1999
  • One Of A Kind, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 20 January 1999

Steve Lane - Chorus

Martin Langthorne - Production Manager

Michael Lapina - Chorus

Stan Lathan - Devisor, Director

Kieran Law - Performer

Christopher Lawrence - Narrator

Mary Lawrey - Chorus

Steve Le Marquand - Actor

Anna Lee - Actor

Riley Lee - Musician, Drummer, Composer

  • Kaidan: A Ghost Story, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 17 January 2007
  • Taikoz, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 8 January 2000

Jamieson Lewis - Lighting Designer

György Ligeti - Composer

Tommy Little - Comedian

Donna Lizzio - Actor

Benjamin Logan - Chorus

Alix Longman - Actor

Julian Louis - Assistant Director, Director

Yael Lubetzky - Lighting Designer

Matthew Lutton - Director, Realisation

Ken Mackenzie-Forbes - Realisation

Sara Macliver - Singer

  • L'Orfeo, Power Family Concert Hall, Manly West, QLD, 15 September 2012
  • L'Orfeo, Conservatorium Theatre, South Bank, QLD, 12 September 2012

Deborah Mailman - Actor

Russell Maliphant - Dancer, Choreographer

Nicole Marshman - Chorus

Bruce Martin - Singer

  • Verdi Requiem, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 22 January 2001
  • Elektra, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 5 January 2000

Harlin Martin - Chorus

John Marum - Chorus

Rebecca Massey - Actor

  • The Small Poppies, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 5 January 2000
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Elise May - Dancer

Chelsea McGuffin - Circus Style Performer

Todd McKenney - Singer

Alira McKenzie-Williams - Assistant Stage Manager

  • Tartuffe, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 4 November 2016
  • The 39 Steps, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 19 August 2016

Riannon McLean - Dancer

Steve McNicholas - Creator

Jeremy McPherson - Chorus

Patricia McPike - Chorus

Kris McQuade - Actor

David McSkimming - Repetiteur

Felix Mendelssohn - Composer

Maria Mercedes - Actor

Joseph Mercurio - Lighting Designer

James Millar - Actor

Jonathan Mills - Composer

Samantha Mitchell - Dancer

Justin Monjo - Adaptor

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998
  • That Eye the Sky, Old Sandstone Church, Darlinghurst, NSW, 4 January 1994

Lawrence Moore - Chorus

Jacqueline Moran - Chorus

Wolfgang Amadeus Mozart - Composer

Martin Muir - Actor

Cammie Jane Munro - Actor

Ralph Myers - Designer, Set Designer

  • Eora Crossing, Museum of Sydney Forecourt, Sydney, NSW, 20 January 2004
  • Endgame, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 28 December 2002

Gerda Nicolson - Actor

Michael Nunn - Director, Dancer

Katrina O'Connor - Chorus

Lisa O'Dea - Actor

James O'Hara - Actor, Dancer

Patrick O'Neill - Chorus

Gideon Obarzanek - Choreographer, Set Designer, Director

  • Mortal Engine, Playhouse, South Bank, QLD, 7 September 2011
  • Mortal Engine, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 January 2008

Bette Opitz - Chorus

Jason Organ - Production Manager, Lighting Designer

  • Wunderkammer, QUT Festival Theatre, New Farm, QLD, 14 September 2010
  • Macbeth, QUT Festival Theatre, New Farm, QLD, 7 September 2010

Socratis Otto - Actor

Niki Owen - Actor

Kirk Page - Actor, Performer

Stephen Page - Choreographer

  • Kin, The Studio (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 23 January 2008
  • The Sunshine Club, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 January 2000

Connie Panagakis - Chorus

Shaun Parker - Performer

Chrissie Parrott - Choreographer

Roland Peelman - Conductor

Dein Perry - Dancer, Devisor, Director, Choreographer

  • Steel City, Star City Showroom, Pyrmont, NSW, 28 December 1997
  • Tap Dogs, Starfish Club, Walsh Bay, NSW, 7 January 1995

Astor Piazzolla - Composer

Jane Pinkerton - Chorus

Dorothy Porter - Librettist

Dan Potra - Designer

Antonio Pretto - Assistant Director

Leah Purcell - Performer, Actor, Devisor

Jackie Rees - Actor

Katherine Rekaris - Chorus

Penelope Richards - Actor

Greg Riddell - Chorus

Deborah Riedel - Actor

Edwin Roberts - Chorus

Richard Roberts - Set Designer, Designer

Bernadette Robinson - Actor

Jo-Anne Robinson - Choreographer

John Rodgers - Musical Director, Composer

Tessa Rose - Actor

Nick Roux - Technician

  • Mortal Engine, Playhouse, South Bank, QLD, 7 September 2011
  • Mortal Engine, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 January 2008

Gary Rowley - Actor

Mimi Rubin - Actor

Graeme Russell - Chorus

Simmons Russell - Devisor

Kelly Ryall - Sound Designer

  • Die Winterreise, Powerhouse Theatre, New Farm, QLD, 28 September 2011
  • Wretch, Visy Theatre, New Farm, QLD, 14 September 2010

Bruce Ryan - Set and/or Property Maker

Racquel Rydlewski - Chorus

Mary Louise Santa - Chorus

Dorotka Sapinska - Designer

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004
  • Software, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 12 January 2004

Jonathan G. Schmolzer - Chorus

Franz Schubert - Composer

Bob Scott - Composer, Sound Designer

Melanie Selwood - Stage Manager

  • Tartuffe, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 4 November 2016
  • The 39 Steps, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 19 August 2016

Ian Sequeira - Chorus

Lee Serle - Dancer

  • Mortal Engine, Playhouse, South Bank, QLD, 7 September 2011
  • Mortal Engine, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 January 2008

George Shevtsov - Actor

Diana Simpson - Chorus

Anne Sinclair - Actor

Michael Smallwood - Chorus

Grant Smith - Singer

Kevin Smith - Actor

Alister Spence - Musician, Actor, Composer

Christopher Steele - Chorus

Jon Stevens - Singer

Garry Stewart - Choreographer

  • Tender Napalm, Roundhouse Theatre, Kelvin Grove, QLD, 21 September 2012
  • Devolution, Bay 17 at Carriageworks, Eveleigh, NSW, 24 January 2007

Christopher Stobie - Chorus

Denise Stoklos - Actor, Devisor

Gillian Sullivan - Actor

Rachael Swain - Director

John Tacey - Chorus

Amanda Taylor - Chorus

Jo Beth Taylor - Singer

Paul Tazewell - Costume Designer

Lydia Techenne - Stage Manager

  • Mortal Engine, Playhouse, South Bank, QLD, 7 September 2011
  • Mortal Engine, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 January 2008

James Thierree - Performer, Director

Brian Thomson - Set Designer, Designer

Nicholas Todorovic - Actor

Peta Toppano - Actor

Noel Tovey - Director, Actor

Mary Toye - Chorus

William Trevitt - Dancer, Director

Anthony Trojman - Dancer

Dermott Tutty - Chorus

Gabriela Tylesova - Designer, Costume Designer

Joe Vacirca - Chorus

Giuseppe Verdi - Composer

  • La Traviata, Eagle Farm Racecourse, Ascot, QLD, 24 September 2011
  • Verdi Requiem, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 22 January 2001

Neil Vinson - Actor

Patricia Vivian - Chorus

Simon Vowles - Chorus

Mei Wang - Chorus

Denis Watkins - Writer

Gavin Webber - Dancer, Choreographer

John Wegner - Actor

Frieder Weiss - Designer

  • Mortal Engine, Playhouse, South Bank, QLD, 7 September 2011
  • Mortal Engine, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 January 2008

Chistopher Wheeldon - Dancer, Choreographer

  • Morphoses, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 January 2009
  • George Piper Dances, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 13 January 2004

Michael Wilkie - Sound Designer

  • Harbour, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 2 January 2004
  • The Sunshine Club, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 January 2000

Ivan Williams - Chorus

Lee Wilson - Performer

  • Already Elsewhere, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 19 January 2005
  • Crying Baby, Technology Park Redfern, Eveleigh, NSW, 17 January 2002

Tim Winton - Author, Writer

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998
  • That Eye the Sky, Old Sandstone Church, Darlinghurst, NSW, 4 January 1994

Daniel Wyllie - Actor

  • The Small Poppies, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 5 January 2000
  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Charmene Yap - Dancer

  • Mortal Engine, Playhouse, South Bank, QLD, 7 September 2011
  • Mortal Engine, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 January 2008

Maury Yeston - Music and Lyrics

Simone Young - Conductor

  • Verdi Requiem, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 22 January 2001
  • Elektra, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 5 January 2000

Uma Ysamat - Singer, Performer

Anton - Choreographer, Director

Kamahl - Performer

Nomise - Actor

  • Back Home, Blacktown, Blacktown, NSW, 19 January 2006

Juan A. Aarteche - Composer

Aljin Abella - Actor

  • The Sapphires, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 12 January 2005

Germaine Acogny - Dancer

Shane Adamczak - Actor

Sanam Afrasheteh - Actor

Kate Agnew - Actor

  • Lulu, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 7 January 1997

Marcela Agudelo - Actor

Kieran Ahern - Actor

Tarn Aitken - Set Designer

  • Flown, The Courier-Mail Piazza, South Brisbane, QLD, 11 September 2015

May-Brit Akerholt - Performer

Tomaso Albinoni - Composer

  • NDT: Ix4, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 24 January 1999

Jordie Albiston - Librettist

Kane Alexander - Singer

Gregorio Alfonzetti - Musician

Miriam Allan - Singer

Tony Allayiallis - Vocalist

Seth Allen - Performer

  • Flown, The Courier-Mail Piazza, South Brisbane, QLD, 11 September 2015

Robert Allman - Singer

Alicia Alonso - Choreographer

  • Don Quixote, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 24 September 2010

Daniel Anderson - Lighting Designer

Laurie Anderson - Composer

Richard Anderson - Singer

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004

Greg Andresen - Stage Manager

Francesca Annis - Actor

  • Afterplay, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 23 January 2009

John Antoniou - Singer

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004

Tessie Apabo - Actor

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Jose Carlos Arandiba - Artistic Director

Maria Eugenia Arboleda - Actor

Kerry Armstrong - Performer

  • StickybrickS, Northcott Public Housing Estate, Surry Hills, NSW, 12 January 2006

Narelle Armstrong - Actor

Tamás Ascher - Director

  • Ivanov, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 22 January 2009

Aesha Ash - Dancer

  • Morphoses, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 January 2009

Len Ashby - Director

Fabian Astore - Animator

Geoffrey Atherden - Playwright

David Atkins - Creative Director

  • Dreamscape, Melbourne Park, Melbourne, VIC, 11 September 1999

Pierre Audi - Director

David Aukin - Producer

Anson Austin - Singer

Tony Ayres - Writer

Humphrey B. Bear - Performer

Alice Babidge - Costume Designer

Johann Sebastian Bach - Composer

  • NDT: Ix4, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 24 January 1999

Ellen Bailey - Actor

  • Tender Napalm, Roundhouse Theatre, Kelvin Grove, QLD, 21 September 2012

Lucy Bailey - Director, Devisor

  • The Gogmagogs, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 12 January 1999

Bob Baines - Actor

Bronwyn Bancroft - Designer

Stu Barker - Musical Director

Barrie Barkla - Actor

Patrick Barlow - Adaptor

Grace Barnes - Director

Jennifer Barnes - Actor

  • Trial By Jury, Blacket Court, Justice & Police Museum, Sydney, NSW, 12 January 1998

Jimmy Barnes - Singer

Mahalia Barnes - Singer

Dan Barnett - Vocalist

Dianne Barrell - Performer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Kate Barrett - Costume Designer

  • Lulu, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 7 January 1997

Emily Barrie - Designer

Cazarine Barry - Performer

  • Tresno, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 6 January 1995

Sebastian Barry - Playwright

Natalie Bassingthwaighte - Singer

Vanessa Bates - Playwright

Batmunkh Batjargal - Performer

  • Alegria, Moore Park, Moore Park, NSW, 23 May 2001

Debra Iris Batton - Dance Director

  • Eora Crossing, Museum of Sydney Forecourt, Sydney, NSW, 20 January 2004

Arend Baumann - Singer

Machteld Baumans - Singer

Pina Bausch - Choreographer

Barbara Baynton - Author

  • The Ghost Wife, The Studio (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 12 January 2001

Robert Beauregard - Lighting Designer

Frédérike Bédard - Collaborator

  • Lipsynch, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 11 January 2009

Emma Beech - Creator, Actor

  • Saskia Falls, Metro Arts Warehouse, Brisbane, QLD, 16 September 2010

Sebastian Beier - Actor

Carlos Belda - Collaborator

  • Lipsynch, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 11 January 2009

Andre Belke - Actor

Hilary Bell - Dramaturg

Ana Maria Belo - Actor

Marlo Benjamin - Performer

  • The Age I'm In, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 January 2008

David Benson - Comedian

Jennifer Bermingham - Singer

Mal Beveridge - Musician

Kate Binchy - Actor

Lee Biolos - Assistant Director

Peder Bjurman - Collaborator

Conor Blackley - Circus Style Performer

Charles Blackman - Designer

Mark Blackwell - Sound Designer

  • The Age I'm In, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 January 2008

Paul Blackwell - Actor

  • Tartuffe, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 4 November 2016

John Blair - Actor

Cate Blanchett - Actor

Waniga Blanco - Dancer

Rebecca Blankenship - Collaborator

  • Lipsynch, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 11 January 2009

Maggie Blinco - Performer

  • The Age I'm In, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 January 2008

Alex Blunt - Actor

Merlinda Bobis - Playwright

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Rhys Bobridge - Performer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Cherie Boogaart - Singer

Guy Booth - Singer

Tracey Booth - Performer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Willi Bopp - Sound Designer

  • Hashirigaki, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 8 January 2004

David Borowsky - Set Designer

  • Uncle Vanya, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 22 January 2007

Ezio Bosso - Composer

Henry Boston - Stage Manager

Walson Botelho - Choreographer, General Director

Sarah Boulter - Dancer

Ben Bourke - Sound Operator/Engineer

Matthew Bourne - Choreographer, Dancer

Stuart Bowden - Performer, Creator

  • The Beast, Turbine Hall, New Farm, QLD, 20 September 2012

Anna Bowers - Performer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Steven Bowler - Musical Director

  • Dreamscape, Melbourne Park, Melbourne, VIC, 11 September 1999

Jascha Boyce - Contortionist

Tony Boyd - Director

Ed Boyle - Actor

Sophia Bradbury - Circus Style Performer

Lynne Bradley - Consultant

  • 2012: Apocalypse, Judith Wright Centre of Contempory Arts, Fortitude Valley, QLD, 16 September 2011

Daryl Braithwaite - Singer

Grzegorz Bral - Director, Creator

Patrick Brammall - Actor

Adam Brand - Singer

Shaena Brandel - Performer

  • Flown, The Courier-Mail Piazza, South Brisbane, QLD, 11 September 2015

Daryl Brandwood - Dancer

Kanen Breen - Singer

  • The Ghost Wife, The Studio (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 12 January 2001

David Brennan - Singer

James Brennan - Actor, Playwright

Samuel Brent - Performer

  • The Age I'm In, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 January 2008

Tony Briggs - Playwright

  • The Sapphires, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 12 January 2005

Colin Bright - Composer

Gemma Brockis - Creator

  • Still-Night, Rooftop Terrace, The Point Brisbane, Kangaroo Point, QLD, 8 September 2012

Anna Brockway - Actor

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Adam Broinowski - Actor

  • Lulu, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 7 January 1997

Geordie Brookman - Director

Daniel Brooks - Creator

  • Monster, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 1999

Hal Brooks - Director

  • No Child ..., Powerhouse Theatre, New Farm, QLD, 26 September 2012

Alex Broun - Playwright

  • Two-Up!, Darlinghurst Theatre, Darlinghurst, NSW, 6 January 2003

Paul Brown - Designer

Yolande Brown - Dancer

Melissa Bruce - Director

Claude Brumachon - Choreographer

Tony Brumpton - Sound Designer

  • Macbeth, QUT Festival Theatre, New Farm, QLD, 7 September 2010

Colette Brus - Actor

Alex Bryant-Smith - Actor

Gavin Bryars - Composer

  • Morphoses, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 January 2009

Tanith Bryce - Singer

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004

Szymon Brzóska - Composer

  • Sutra, Playhouse, South Bank, QLD, 8 September 2010

John Buchan - Author

Colin Buchanan - Singer

Georg Buchner - Playwright

  • Woyzeck, Everest Theatre, Chippendale, NSW, 19 January 1999

Denis Buckley - Performer

  • Brightness, Queen Street Mall, Brisbane, QLD, 12 September 2010

Niall Buggy - Actor

  • Afterplay, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 23 January 2009

Chris Buhagiar - Performer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Quan Bui Ngoc - Dancer

Ross Burford - Assistant Musical Director, Performer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Brandon Burke - Actor

Gregory Burke - Playwright

  • Black Watch, Bay 17 at Carriageworks, Eveleigh, NSW, 10 January 2008

Rachel Burke - Actor

  • Tartuffe, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 4 November 2016

Tom Burlinson - Singer

William S Burroughs - Playwright

David Burton - Writer

Joff Bush - Composer

Anne Byrne - Actor

Jacinta Byrne - Actor

Donn Byrnes - Lighting Designer

  • Tap Dogs, Starfish Club, Walsh Bay, NSW, 7 January 1995

John Cage - Composer

  • NDT: Ix4, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 24 January 1999

Elizabeth Campbell - Singer

Tim Campbell - Singer

Kenny Cantor - Writer, Actor, Devisor, Director

Chris Canute - Director

Elena Carapetis - Actor

Rosario Cardenas - Dancer

Maria Fernanda Cardoso - Performer

Eric Carle - Author

Katy Carmichael - Actor

Lewis Carroll - Author

Luke Carroll - Performer

  • Eora Crossing, Museum of Sydney Forecourt, Sydney, NSW, 20 January 2004

Andrew Carter - Designer

  • Crying Baby, Technology Park Redfern, Eveleigh, NSW, 17 January 2002

Adrienne Carvell - Director

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Mark Carvell - Set Designer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Phil Cass - Illusionist

Troy Cassar-Daley - Singer

Jo Casson - Performer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Céline Cassone - Dancer

  • Morphoses, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 January 2009

Lise Castonguay - Collaborator

  • Lipsynch, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 11 January 2009

Brian Castro - Playwright

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Robert Caux - Musician, Musical Director

Nathan Cavaleri - Guitarist

John Cavanagh - Actor

Mary Beth Cavanaugh - Choreographer

Mike Caveney - Illusionist

Angus Cerini - Playwright, Actor, Director

  • Wretch, Visy Theatre, New Farm, QLD, 14 September 2010

George Céspedes - Choreographer

Phillipe Chabry - Designer

  • Le Peplum, Forecourt (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 20 January 1997

Jess Chambers - Performer

Greg Champion - Singer

Kai Tai Chan - Playwright, Director

Kristina Chan - Choreographer, Dancer

  • Construct, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 16 January 2008

Ubin Ollie Chang - Musician

Victoria Chaplin - Creator, Circus Style Performer

Jack Charles - Writer, Actor

Suzanne Chaundy - Director

  • Flight, First Fleet Park, Sydney, NSW, 12 January 2000

Cheeky Chee - Dancer

Russell Cheek - Devisor

Nick Chelton - Lighting Designer

Sidi Larbi Cherkaoul - Dancer, Choreographer

  • Sutra, Playhouse, South Bank, QLD, 8 September 2010

Kate Cherry - Director

Adrienne Chisholm - Set Designer, Costume Designer

Jean Chisholm - Actor

Sean Chollburra - Performer

  • Crying Baby, Technology Park Redfern, Eveleigh, NSW, 17 January 2002

Nils Christe - Choreographer

Helen Christinson - Actor

  • Macbeth, QUT Festival Theatre, New Farm, QLD, 7 September 2010

Lee Chunnam - Performer

Helen Cioux - Writer

Louise Clark - Actor

Michael Clark - Dancer, Choreographer

Greg Clarke - Designer

Gregory Clarke - Sound Designer

John Clarke - Lyricist, Writer

Justine Clarke - Singer

Phil Cleary - Actor

Laurence Clifford - Actor

Hamish Clift - Lighting Designer

Dolores Clifton - Wardrobe Master / Mistress

Theo Clinkard - Costume Designer

John Cobb - Collaborator

  • Lipsynch, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 11 January 2009

Judith Cobb - Design Consultant

  • Dreamscape, Melbourne Park, Melbourne, VIC, 11 September 1999

Tilda Cobham Hervey - Performer

  • The Age I'm In, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 January 2008

Michael Coe - Designer

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Ross Coleman - Choreographer

Eugenio Monti Colla - Producer

Carlo Colla III - Puppeteer

Phil Collings - Musician

David Collins - Comedian

Michael Collins - Performer

  • Tresno, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 6 January 1995

Andrew Collis - Singer

Paule Constable - Lighting Designer

  • The Weir, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 10 January 2000

Deborah Conway - Singer

Shiralee Cook - Actor

Adele Cooper - Actor

Alice Cooper - Actor

Tyler Coppin - Actor

Arcangelo Corelli - Composer

Mary J Cornelius - Stage Manager

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Kristen Cornwell - Vocalist

Joaquin Cortes - Dancer

Jean-Luc Courcoult - Writer, Assistant Director

  • Le Peplum, Forecourt (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 20 January 1997

Michaela Coventry - Producer

Hugh Covill - Sound Designer, Composer

Brendan Cowell - Writer

Kenneth Cox - Singer

Cathy Craigie - Playwright

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Ingrid Craigie - Actor

  • Faith Healer, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 15 January 2009

Sarah Crane - Singer

Drew Crawford - Composer

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004

Carla Crespo - Actor

Ellen Cressey - Actor

  • Lulu, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 7 January 1997

Reg Cribb - Playwright

Barry Crocker - Actor

Elaine Crombie - Actor

Fiona Crombie - Costume Designer

  • Endgame, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 28 December 2002

Lillian Crombie - Actor

Amanda Crompton - Actor

Dean Cross - Performer

Julian Crouch - Director

  • Sticky, Forecourt (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 2003

Ray Crowe - Illusionist

Trisha Crowe - Actor

Hope Csutoros - Singer

Bernadette Cullen - Singer

  • Verdi Requiem, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 22 January 2001

Marlene Cummins - Actor

Paddy Cunneen - Musical Arranger

Lynette Curran - Actor

  • Fireface, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 4 January 2001

Robert Curran - Dancer

  • Morphoses, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 January 2009

Robbie Curtis - Performer

Gina Czarnecki - Video Designer

  • Devolution, Bay 17 at Carriageworks, Eveleigh, NSW, 24 January 2007

Biella Da Costa - Vocalist

Adriane Daff - Actor

Bradley Daley - Singer

Trudy Dalgleish - Lighting Designer

Andrew Dalley - Singer

Helen Dallimore - Actor

  • Harbour, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 2 January 2004

Erin Daly - Stage Manager

  • The Age I'm In, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 January 2008

Charles Dance - Actor

  • Eh Joe, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 12 January 2007

Nicholas Dare - Designer

Shaun Davey - Composer

Kevin Davidson - Sound Designer

Bernie Davis - Actor

Rebecca Davis - Actor

Daniel Daw - Performer

  • The Age I'm In, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 January 2008

Robert Dawe - Baritone

  • Elijah, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 29 January 1994

Christopher Dawes - Singer

Peter Dawson - Sound Designer

Stuart Day - Composer

Jana de Biasi - Make-up Artist

Frances de la Tour - Actor

Ysabel de Maisonneuve - Designer

Brett Dean - Composer

Derek Deane - Artistic Director

Kate DeAraugo - Singer

Campion Decent - Playwright

Philippe Decoufle - Devisor

Susie Dee - Actor

  • Wretch, Visy Theatre, New Farm, QLD, 14 September 2010

Chenoa Deemal - Performer

Marina Del Basso - Actor

Maria del Mar Bonet - Composer

Louis-Philipee Demers - Set Designer, Lighting Designer

  • Devolution, Bay 17 at Carriageworks, Eveleigh, NSW, 24 January 2007

Rory Dempster - Lighting Designer

Molly Denholm - Circus Style Performer

John Derum - Actor

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Mathieu Desseigne Ravel - Dancer

Luis Devota - Costume Designer

Sally Dexter - Actor

Candice Diana - Stage Manager

Matthew Dibble - Dancer

  • Morphoses, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 January 2009

Kate Dicki - Actor

  • Aalst, Bay 20 at CarriageWorks, Eveleigh, NSW, 18 January 2008

Joe Dimuantes - Performer

  • Flown, The Courier-Mail Piazza, South Brisbane, QLD, 11 September 2015

Lilly Dior - Vocalist

Darren Disney - Dancer

  • Tap Dogs, Starfish Club, Walsh Bay, NSW, 7 January 1995

Eileen Diss - Set Designer

  • First Love, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 January 2007

Mak Dizdar - Poet

Tina Dobaj Eder - Dancer, Choreographer

  • Capital, The Loft, Kelvin Grove, QLD, 19 September 2012

Gosia Dobrowolska - Performer

Lev Dodin - Director

  • Uncle Vanya, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 22 January 2007

Master Alice Dong Pei - Fight Director

Declan Donnellan - Director

Mark Donnelly - Singer

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004

Marcel Dorney - Creator, Performer

Christine Douglas - Singer

Bill Dowd - Designer

Briohny Doyle - Performer

  • Slamming, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 25 January 2005

Franco Dragone - Director

  • Alegria, Moore Park, Moore Park, NSW, 23 May 2001

Jon Driscoll - Lighting Designer

Chris Drummond - Director

  • Tartuffe, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 4 November 2016

Jade Dunbar - Lighting Designer, Performer, Set Designer

  • Flown, The Courier-Mail Piazza, South Brisbane, QLD, 11 September 2015

Shane Dundas - Comedian

Lucinda Dunn - Dancer

  • Morphoses, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 January 2009

Geoff Dunstan - Performer

  • Tresno, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 6 January 1995

Bronwyn Dunston - Production Manager

Ginaud Dupuis - Circus Style Performer

  • Alegria, Moore Park, Moore Park, NSW, 23 May 2001

Marta Dusseldorp - Actor

Matthew Dyktynski - Actor

Peter Eades - Sound Designer

Katherine Earle - Performer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Garry Eddy - Dancer

  • Stomp, Starfish Club, Walsh Bay, NSW, 7 January 1995

Scott Edgar - Performer

  • Tripod, The Courier Mail Spiegeltent, Brisbane, QLD, 9 September 2011

Freyja Ednay - Circus Style Performer

  • Wunderkammer, QUT Festival Theatre, New Farm, QLD, 14 September 2010

Gale Edwards - Director

Lisa Edwards - Singer

Stephen Edwards - Writer

Julie Edwardson - Director

  • Software, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 12 January 2004

Atom Egoyan - Adaptor, Director

  • Eh Joe, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 12 January 2007

Niklas Ek - Dancer

  • Bright Abyss, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 18 January 2006

Lisa Elder - Actor

Gaston Elie - Circus Style Performer

  • Alegria, Moore Park, Moore Park, NSW, 23 May 2001

Svetlana Elliott - Actor

Suzanne Elliott-Shircore - Actor

George Ellis - Musical Director

Vanessa Ellis - Actor

Charlotte Engelkes - Performer

  • Hashirigaki, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 8 January 2004

Gerald English - Singer

Paul English - Actor

Rose English - Writer, Performance Artist

Agmeth Escaf - Actor

Miki Espuma - Composer

  • OBS: Macbeth, Hordern Pavilion, Moore Park, NSW, 12 January 2002

Eloise-Elizabeth Evans - Singer

Sandy Evans - Musical Director

Ramsay Everingham - Actor

Leon Ewing - Devisor, Actor

Aaron Fa'Aoso - Actor

  • Back Home, Blacktown, Blacktown, NSW, 19 January 2006

Shane Fahey - Sound Operator/Engineer

Marianne Faithfull - Actor

Eden Falk - Actor

Aimee Falzon - Actor

Matthew Fargher - Musical Director, Composer

  • Crying Baby, Technology Park Redfern, Eveleigh, NSW, 17 January 2002

Peter Farnan - Musical Director

  • The Sapphires, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 12 January 2005

Judi Farr - Actor

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Amelia Farrugia - Soprano

  • La Traviata, Eagle Farm Racecourse, Ascot, QLD, 24 September 2011

Jodie Farrugia - Choreographer

Max Fatima - Performer

Wang Fei - Actor

Molissa Fenley - Dancer, Choreographer

  • Bardo, American Express Hall, Sydney, NSW, 14 January 1997

Dale Ferguson - Costume Designer

  • The Sapphires, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 12 January 2005

Justin Ferguson - Sound Designer

Tim Ferguson - Singer

Jeremy Fern - Lighting Designer

Steve Fernandez - Actor

Carolyn Ferne - Actor

Diego Ferrando - Actor

Deraldo Ferreira - Dancer

Horacio Ferrer - Lyricist, Librettist

Lisa Ffrench - Assistant Director

Jane Fiechter - Circus Style Performer

Lindsay Field - Singer

Brad Fields - Lighting Designer

Venetta Fields - Singer

Ralph Fiennes - Actor

  • First Love, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 9 January 2007

Bernarda Fink - Singer

Gerhard Fischer - Dramaturg

Stephanie Fisher - Stage Manager

Lisa Flanagan - Actor

  • The Sapphires, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 12 January 2005

Deanne Flatley - Performer

  • Tresno, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 6 January 1995

Greg Fleet - Comedian

Justin Fleming - Writer

Jennifer Flowers - Director

Andrew Ford - Composer

Drew Forsythe - Actor

  • Harbour, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 2 January 2004

William Forsythe - Choreographer

  • Morphoses, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 January 2009

Oriana Forte - Performer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Cate Fowler - Creative Director

Naomi Francis - Devisor

  • Mothlight, Metro Arts, Brisbane, QLD, 21 September 2010

Samantha Francis - Performer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Guy-Claude Francois - Designer

Laurel Frank - Costume Designer

  • Dreamscape, Melbourne Park, Melbourne, VIC, 11 September 1999

Monica Frawley - Designer

Myer Fredman - Conductor

Wayne Freer - Musical Director

Anna French - Costume Designer

Terence Frisby - Author

Simone Fritsch - Performer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Garth Frost - Puppet Designer

Athol Fugard - Playwright, Director

  • Playland, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 4 January 1994

Marta Gacia - Collaborator

  • Don Quixote, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 24 September 2010

Alan Gagiba - Performer

  • Crying Baby, Technology Park Redfern, Eveleigh, NSW, 17 January 2002

Arianthe Galani - Performer

Dick Gallagher - Musical Director

Simon Gallaher - Producer

Nuria Garcia - Collaborator

  • Lipsynch, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 11 January 2009

Robert Gard - Actor

  • Trial By Jury, Blacket Court, Justice & Police Museum, Sydney, NSW, 12 January 1998

Romain Gary - Writer

Lisa Gasteen - Singer

  • Elektra, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 5 January 2000

Pep Gatell - Director

  • OBS: Macbeth, Hordern Pavilion, Moore Park, NSW, 12 January 2002

Steven Gates - Performer

  • Tripod, The Courier Mail Spiegeltent, Brisbane, QLD, 9 September 2011

William Gaunt - Actor

Kelvin Gedye - Sound Designer

  • Dreamscape, Melbourne Park, Melbourne, VIC, 11 September 1999

Anthony Gee - Actor

Christopher Gee - Actor

Skye Gellmann - Devisor

  • Mothlight, Metro Arts, Brisbane, QLD, 21 September 2010

Ning Gen Fu - Director

Theseus Gerard - Dancer

  • Stomp, Starfish Club, Walsh Bay, NSW, 7 January 1995

John Germain - Singer

Lissa Gerrard - Composer

Franck Gervais - Sound Designer

Sofia Gibson - Performer

  • Crying Baby, Technology Park Redfern, Eveleigh, NSW, 17 January 2002

William Gibson - Writer

Zsuzsa Giczy - Singer

  • Software, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 12 January 2004

Adrian Giglio - Performer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Marie Gignac - Collaborator

  • Lipsynch, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 11 January 2009

William Schwenck Gilbert - Book and Lyrics

  • Trial By Jury, Blacket Court, Justice & Police Museum, Sydney, NSW, 12 January 1998

Amelia Gildea - Actor

David Gilfillan - Sound Designer

Andrew Gill - Dancer

Christopher Gillett - Singer

Vladimir Gladchenko - Technical Director

  • Uncle Vanya, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 22 January 2007

Bruce Gladwin - Director, Devisor

Ariane Glagow - Actor

Penny Glass - Performer

Philip Glass - Composer

  • NDT: Ix4, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 24 January 1999

Simon Gleeson - Actor

  • Harbour, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 2 January 2004

Judy Glen - Performer

Heinner Goebbels - Composer, Director

  • Hashirigaki, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 8 January 2004

Osvaldo Golijov - Composer

Nadya Golski - Singer

Reynaldo Gonzalez Fernandez - Dancer, Vocalist

Adam Goodburn - Performer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Julie Goodburn - Performer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Chris Goode - Performer

  • Kiss of Life, The Studio (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 16 January 2007

Anthony Gooley - Actor

Antony Gormley - Designer

  • Sutra, Playhouse, South Bank, QLD, 8 September 2010

Alexander Gorsky - Choreographer

  • Don Quixote, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 24 September 2010

Louise Gough - Dramaturg

Marie Goyette - Performer

  • Hashirigaki, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 8 January 2004

Paul Grabowsky - Musical Director

Marcus Graham - Actor

  • Macbeth, QUT Festival Theatre, New Farm, QLD, 7 September 2010

Enrique Granados - Composer

Corinne Grant - Comedian

  • Have My Stuff, The Courier Mail Spiegeltent, South Bank, QLD, 24 September 2012

Jonny Grant - Musician

Shane Grant - Lighting Designer

Richard Gravel - Technical Director

Ken Graves - Actor

Ebon Grayman - Jester

  • Alegria, Moore Park, Moore Park, NSW, 23 May 2001

Richard Greager - Tenor

  • Elijah, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 29 January 1994

David Greco - Singer

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004

Richard Greenberg - Adaptor

Graham Greene - Author

Andree Greenwell - Composer

Geoff Grey - Conductor

Phillip Griffin - Composer

Peter Griggs - Composer

Brothers Grimm - Author

  • Grimm Tales, York Theatre, Chippendale, NSW, 9 January 1999

Walter Grkovic - Actor

Ashley Groenen - Stage Manager

Carl Grose - Writer

Scott Grove - Circus Style Performer

  • Wunderkammer, QUT Festival Theatre, New Farm, QLD, 14 September 2010

Ellis Grover - Performer

  • Flown, The Courier-Mail Piazza, South Brisbane, QLD, 11 September 2015

Tim Gruchy - Video Designer

Klaus Grunberg - Set Designer, Lighting Designer

  • Hashirigaki, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 8 January 2004

Lucy Guerin - Director, Choreographer

Marco Guidarini - Conductor

Roberta Guidi di Bagno - Designer

Sylvie Guillem - Dancer

Maria Guinand - Conductor

Yasmin Gurreeboo - Assistant Director

Andrea Guzman - Actor

Lachlan Haig - Actor

Chris Halcrow - Writer

Gwen Hales - Performer

  • Flown, The Courier-Mail Piazza, South Brisbane, QLD, 11 September 2015

Peter Hall - Director

Simon Hall - Performer

  • Tripod, The Courier Mail Spiegeltent, Brisbane, QLD, 9 September 2011

Tim Hall - Lighting Designer

  • Dreamscape, Melbourne Park, Melbourne, VIC, 11 September 1999

Jon Halpin - Director

Seong-Yong Han - Actor

George Frideric Handel - Composer

  • NDT: Ix4, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 24 January 1999

Peter Handke - Playwright

Michael Hankin - Designer

  • Tartuffe, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 4 November 2016

Suvi Hanninen - Costume Designer

  • Petit Mal, QUT Festival Theatre, New Farm, QLD, 13 September 2011

Deane Hansen - Actor

Jane Harders - Actor

Alexandra Harrison - Performer

  • Eora Crossing, Museum of Sydney Forecourt, Sydney, NSW, 20 January 2004

Noni Harrison - Costume Designer

Tina Harrod - Vocalist

Christopher Hart - Illusionist

Georgina Hart - Actor

- Hartati - Choreographer

Rivka Hartman - Playwright

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Margaret Harvey - Actor

Michael Kieran Harvey - Pianist

  • Morphoses, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 January 2009

Simon Harvey - Actor

India Hatton - Performer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Giles Havergal - Adaptor, Director

Stephen Hawker - Lighting Designer

Eitetsu Hayashi - Drummer

  • Taikoz, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 8 January 2000

Judy Heggarty Lovett - Director

  • First Love, Visy Theatre, New Farm, QLD, 21 September 2010

Luke Heggie - Comedian

Eleanor Heise - Actor

Jude Henshall - Actor

Mercia Hetherington - Actor, Choreographer

John Heuzenroeder - Singer

Simon Hewett - Conductor

David Hewitt - Drummer

  • Taikoz, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 23 January 1999

Pol Heyvaert - Realisation, Director, Designer

  • Aalst, Bay 20 at CarriageWorks, Eveleigh, NSW, 18 January 2008

Alana Hicks - Performer

  • Slamming, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 25 January 2005

Susan Hilferty - Designer

  • Playland, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 4 January 1994

Graham Hilgendorf - Musician

Elizabeth Hill - Dancer

Ian Hill - Composer

Raewyn Hill - Choreographer

Julio Himede - Production Designer

Rosa Hirakata - Costume Designer

Kate Hirst - Performer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Roxane Hislop - Singer

Alfred Hitchcock - Filmmaker

Guy Hoare - Lighting Designer

Brenna Hobson - Stage Manager

Judith Hoddinott - Costume Designer

Roger Hodgman - Associate Director

Basil Hogios - Composer

Christopher Hogwood - Conductor

  • Elijah, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 29 January 1994

Rory Hohenstein - Dancer

  • Morphoses, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 January 2009

Amy Hollingsworth - Resident Director

Mia Hollingworth - Dancer

David Holman - Playwright

Gitta Honegger - Translator

Laura Hopkins - Set Designer

  • Black Watch, Bay 17 at Carriageworks, Eveleigh, NSW, 10 January 2008

Reece Hopkins - Dancer

Sacha Horler - Actor

Douglas Horton - Director

  • Tresno, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 6 January 1995

Marg Horwell - Set Designer

  • Wretch, Visy Theatre, New Farm, QLD, 14 September 2010

Thelma Houston - Singer

Andrew Howard - Sound Designer

Raelene Howell - Composer

  • Primavera, Metro Arts Warehouse, Brisbane, QLD, 13 September 2010

Ron Howell - Choreographer

Mark Howlett - Lighting Designer

  • Crying Baby, Technology Park Redfern, Eveleigh, NSW, 17 January 2002

Elaine Hudson - Actor

Adrian Huge - Performer

Ben Hughes - Lighting Designer

  • 2012: Apocalypse, Judith Wright Centre of Contempory Arts, Fortitude Valley, QLD, 16 September 2011

Christa Hughes - Singer

Malcolm Hughes - Stage Manager

  • Harbour, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 2 January 2004

Andrew Hull - Dancer

Michael Hulls - Lighting Designer

Le Tuan Hung - Composer

James Hutchinson - Visual Director

Garry Hynes - Director

Samia Ibrahim - Soprano

Masae Ikegawa - Musician

Milica Ilic - Singer

Rosamund Illing - Singer

  • Verdi Requiem, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 22 January 2001

Jasmin Imanovic - Dancer

Jackie Immelman - Actor

Jennifer Irwin - Costume Designer

Maxim Isaev - Director

  • White Cabin, Playhouse (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 22 January 2007

Maki Ishii - Drummer

  • Taikoz, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 23 January 1999

Alan Isler - Author

Kaori Ito - Dancer

Igor Ivanov - Actor

  • Uncle Vanya, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 22 January 2007

Kristina Ivanova - Circus Style Performer

  • Alegria, Moore Park, Moore Park, NSW, 23 May 2001

Hugh Jackman - Singer

Jamie Jackson - Actor

Juan Jackson - Singer

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004

Martyn Jacques - Performer

Melissa Jaffer - Actor

  • Harbour, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 2 January 2004

Magnus Jakobsson - Performer

David James - Actor

James James - Magician

Jolyon James - Actor

Trevor Jamieson - Performer

  • Crying Baby, Technology Park Redfern, Eveleigh, NSW, 17 January 2002

Jorge Jara - Costume Designer

Ricky Jay - Magician

  • Ricky Jay, Sydney Convention and Exhibition Centre, Darling Harbour, NSW, 6 January 1998

Sandy Jeffs - Poet

Mirsad Jeleskovic - Composer, Director

Antoine Jelk - Actor

  • Tartuffe, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 4 November 2016

Gerry Jenkinson - Lighting Designer

Neil Jensen - Audiovisual Sequencer

  • The Age I'm In, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 January 2008

Sarah John - Creator, Director

  • Saskia Falls, Metro Arts Warehouse, Brisbane, QLD, 16 September 2010

Darian Johns - Performer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Anthony Rolfe Johnson - Singer

Craig Johnson - Actor

Adele Johnston - Singer

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004

Christine Johnston - Creator

  • Fluff, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 20 January 2009

Kent Johnston - Production Manager

Suzanne Johnston - Singer

Claire Jones - Actor

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Mitchel Jones - Performer

Robert Jones - Designer

Timothy Jones - Director

Jon Jordan - Dancer

  • Morphoses, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 January 2009

Luke Joslin - Actor

Phillip Joughlin - Singer

  • Software, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 12 January 2004

Dejan Jovanovic - Performer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Kerryn Joyce - Musician

Felicity Jurd - Actor, Choreographer

Donald Kaasch - Singer

Elena Kalinina - Actor

  • Uncle Vanya, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 22 January 2007

Jean Kalman - Lighting Designer

Tia Kalmaru - Performer

  • Flown, The Courier-Mail Piazza, South Brisbane, QLD, 11 September 2015

Drew Kaluski - Dancer

  • Tap Dogs, Starfish Club, Walsh Bay, NSW, 7 January 1995

Vladimir Kamirski - Conductor

Gregor Kamnikar - Choreographer, Dancer

  • Capital, The Loft, Kelvin Grove, QLD, 19 September 2012

Richard Kane - Actor

Min-Soo Kang - Sound Designer

John Kani - Actor

  • Playland, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 4 January 1994

Elena Kats-Chernin - Composer

Phillip Kavanagh - Adaptor

  • Tartuffe, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 4 November 2016

Beth Kayes - Actor

  • Lulu, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 7 January 1997

Daniel Keene - Playwright

Christian Keiser - Actor

Nigel Kellaway - Director

Krystel Keller - Singer

Alan Kelly - Actor

Jude Kelly - Director

Troy Kelly - Production Manager

Robert Kemp - Designer

Sarah Kemp - Collaborator

  • Lipsynch, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 11 January 2009

Victoria Kennedy - Actor

Jenny Kent - Actor

Rachel Kenyon - Costume Designer

  • Flown, The Courier-Mail Piazza, South Brisbane, QLD, 11 September 2015

Lee Kernaghan - Singer

Tania Kernaghan - Singer

Annalisa Kerrigan - Singer

Jennifer Keyte - MC

Akram Khan - Dancer, Choreographer

Russell Kiefel - Actor

Llew Kiek - Musical Director

Mara Kiek - Singer

Shivaun Kilbane - Performer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Eun-Jung Kim - Musical Director

Jee-Young Kim - Actor

Jin Tea Kim - Singer

Jun-Ho Kim - Actor

Jung-Sun Kim - Choreographer

Young-A Kim - Actor

Giles King - Actor

Martin Kinnane - Lighting Designer

Chris Kirby - Actor

  • The Sapphires, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 12 January 2005

Christopher Kirby - Actor

Martin Kirby - Performer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Jason Klarwein - Actor

  • Macbeth, QUT Festival Theatre, New Farm, QLD, 7 September 2010

Francois Klaus - Choreographer

Grant Klein - Lighting Designer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Ingrid Kleinig - Performer

  • Eora Crossing, Museum of Sydney Forecourt, Sydney, NSW, 20 January 2004

Jiri Kmitko - Set and/or Property Maker

Andrew Koblar - Actor

Scott Koehler - Creator, Actor

Chris Kohn - Musician, Assistant Director

Maksim Komaro - Sound Designer, Director, Collaborator

  • Petit Mal, QUT Festival Theatre, New Farm, QLD, 13 September 2011

Yusef Komunyakaa - Librettist

Anna Kosky - Assistant Stage Manager

Barrie Kosky - Director, Composer, Adaptor, Musician

Dan Kotlowitz - Lighting Designer

Yannis Kounellis - Designer

  • Elektra, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 5 January 2000

Sergey Kuryshev - Actor

  • Uncle Vanya, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 22 January 2007

Justin Kurzel - Set Designer

  • Fireface, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 4 January 2001

Kenneth Kvamström - Choreographer

Rosario La Spina - Tenor

  • La Traviata, Eagle Farm Racecourse, Ascot, QLD, 24 September 2011

Cassi Lacombe - Circus Style Performer

Frank Laga'aia - Singer

Simon Laherty - Devisor

Stewart Laing - Designer

Brendan Laird - Actor

Marvin Laird - Musical Director

Orlando Lamboglia - Actor

Joe Lamonte - Musician

Joe Lan - Vocalist

Colin Lane - Devisor, Comedian

  • Lano and Woodley, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 4 January 1994

Katharina Lang - Director

  • Elektra, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 5 January 2000

Alice Lau - Costume Designer

Frank Laverty - Actor

Sean Lawlow - Actor

Johann Le Guillerm - Circus Style Performer

  • Secret, Cirque Ici Tent, Sydney, NSW, 14 January 2008

Alejandro Le Roux - Lighting Designer

John Leary - Actor

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Jeong-Sun Lee - Actor

Jin Lee - Actor

Lam Lee - Dancer

Myoung-Ah Lee - Costume Designer

Seoung-Hwan Lee - Actor

Yun-Soo Lee - Set Designer

Jean-Jacques Lemetre - Composer

Genevieve Lemon - Actor

  • Harbour, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 2 January 2004

Federico Leon - Director, Playwright

Tessa Leong - Director

Neil Leremia - Artistic Director

Ewen Leslie - Actor

Michael Leslie - Director

Alexander Lewis - Actor

Edwaard Liang - Dancer

  • Morphoses, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 January 2009

Wei Han Liao - Composer

Yimei Liao - Playwright

John Lidgerwood - Actor

Tanja Liedtke - Choreographer, Director, Devisor

  • Construct, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 16 January 2008

Paul Lightfoot - Choreographer

  • NDT: Ix4, Capitol Theatre, Haymarket, NSW, 24 January 1999

Lina Limosani - Dancer

Jan Linkens - Choreographer

Hilary Linstead - Producer

  • Steel City, Star City Showroom, Pyrmont, NSW, 28 December 1997

Brian Lipson - Writer, Director, Actor

Greg Lissaman - Writer, Director

Gerald Little - Actor

Andrew Livingston - Designer

Jaime Llerins - Lighting Designer

  • OBS: Macbeth, Hordern Pavilion, Moore Park, NSW, 12 January 2002

Maria Elena Llorente - Collaborator

  • Don Quixote, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 24 September 2010

Anton Lock - Musician, Dancer

Damon Lockwood - Actor

Sava Lolov - Actor

Modesta Lomba - Costume Designer

Melanie Lomoff - Dancer

Ben Loomes - Singer

  • Disgrace, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 17 January 2004

James Loudon - Lighting Designer

  • Flown, The Courier-Mail Piazza, South Brisbane, QLD, 11 September 2015

Angelo Loukakis - Playwright

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Tamara Lovatt-Smith - Actor

Raechi Love - Circus Style Performer

Tori Love - Circus Style Performer

Conor Lovett - Actor

  • First Love, Visy Theatre, New Farm, QLD, 21 September 2010

Phillip Lowe - Actor

Patti Lupone - Performer

Melissa Lusted - Costume Designer

Maryanne Lynch - Dramaturg

Simon Lyndon - Actor

  • Cloudstreet, Berth 9, Darling Harbour, Darling Harbour, NSW, 3 January 1998

Charisa Lynne - Actor

Taylor Mac - Performer

  • Taylor Mac, The Studio (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 15 January 2007

Alan MacDonald - Set Designer

Fiona MacDonald - Producer

Alisdair Macindoe - Dancer

Daniel MacIvor - Performer, Creator

  • Monster, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 1999

Nigel MacLean - Musical Director, Musician

Doug MacLeod - Lyricist, Writer

Mary Macrae - Stage Manager

Christine Mahoney - Actor

Monica Maimone - Director, Dramaturg

Nani Maimone - Dramaturg, Director

Frank Mainoo - Devisor

Gerald Mair - Composer

Julia Malczewski - Singer

  • Software, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 12 January 2004

Mark Malherbe - Sound Designer

  • Playland, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 4 January 1994

Kevin Man - Musician

Roland Manderson - Director

Mannie Manim - Lighting Designer, Director

  • Playland, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 4 January 1994

Catherine Mann - Assistant Director

Dacia Maraini - Writer

Patrick Marber - Playwright

Rowan Marchingo - Performer

  • Eora Crossing, Museum of Sydney Forecourt, Sydney, NSW, 20 January 2004

Virgilio Marino - Singer

Lex Marinos - Actor

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Gabriel Garcia Marquez - Author

Jeannie Marsh - Singer

  • Tresno, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 6 January 1995

Matthew Marshall - Lighting Designer, Video Designer

  • Slamming, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 25 January 2005

Peter Marshall - Actor

  • Macbeth, QUT Festival Theatre, New Farm, QLD, 7 September 2010

Christoph Marthaler - Director, Creator

Didier Martin - Designer

Malcolm Martineau - Pianist

  • Bryn Terfel, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 22 January 1999

Al Martinez - Puppet Designer

Thiago Martins - Dancer

  • Bright Abyss, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 18 January 2006

Kylie Mascord - Stage Manager

Annabel Matheson - Actor

Peter Matheson - Dramaturg

  • Eora Crossing, Museum of Sydney Forecourt, Sydney, NSW, 20 January 2004

Sean Mathias - Director

Catherine Matthews - Actor

Emma Matthews - Singer

Charles Mayer - Actor

Ray McBride - Actor

Donal McCann - Actor

Charissa McCluskey - Performer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Ross McCormack - Dancer

John McCormick - Dancer, Choreographer, Designer

Ceri McCoy - Performer

Matthew McCoy - Puppeteer

Kristy McCracken - Performer

Lisa McCune - Actor

Wayne McDaniel - Actor

  • The Sapphires, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 12 January 2005

Phelim McDermott - Director

  • Sticky, Forecourt (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 4 January 2003

Martin McDonagh - Playwright

Ian McDonald - Composer

Nadine McDonald-Dowd - Consultant, Dramaturg

Hayley McElhinney - Actor

Joel McElroy - Actor

Frankie McGafferty - Actor

Barry McGovern - Actor

  • I'll Go On, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 13 January 2007

Emma McGovern - Circus Style Performer

  • Wunderkammer, QUT Festival Theatre, New Farm, QLD, 14 September 2010

Julian McGowan - Designer

Larissa McGowan - Dancer

  • Devolution, Bay 17 at Carriageworks, Eveleigh, NSW, 24 January 2007

Matt McGrath - Actor

Aislin McGucklin - Actor

Benjamin J McHugh - Performer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

David McKay - Actor

  • Aalst, Bay 20 at CarriageWorks, Eveleigh, NSW, 18 January 2008

M'ck McKeague - Production Designer, Assistant Director

Ian McKellen - Actor

Bruce McKendry - Lighting Designer

Amie McKenna - Singer

Arnie McKenna - Actor

Bruce McKinven - Costume Designer

  • The Age I'm In, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 January 2008

Bruce McKinvenz - Assistant Stage Manager

Duncan McLean - Creative Director

  • Aalst, Bay 20 at CarriageWorks, Eveleigh, NSW, 18 January 2008

Pauline McLeod - Actor

Amber McMahon - Actor

Cameron McMillan - Choreographer

Douglas McNicol - Singer

Billy McPherson - Actor

Conor McPherson - Playwright

  • The Weir, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 10 January 2000

Tanya Mead - Performer

  • Crying Baby, Technology Park Redfern, Eveleigh, NSW, 17 January 2002

Margie Medlin - Lighting Designer

  • Tresno, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 6 January 1995

Sean Mee - Devisor

Ery Mefri - Choreographer

Bejun Mehta - Singer

Maxine Mellor - Dramaturg

Tony Melov - Audiovisual Sequencer

  • The Age I'm In, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 7 January 2008

Lionel Menard - Director

Jinghui Meng - Director

Robert Menzies - Actor

Silvia Mercuriali - Creator

  • Still-Night, Rooftop Terrace, The Point Brisbane, Kangaroo Point, QLD, 8 September 2012

Robert Merdzo - Composer

  • OBS: Macbeth, Hordern Pavilion, Moore Park, NSW, 12 January 2002

Miles Merrill - Assistant Director, Performer

  • Slamming, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 25 January 2005

Nick Merrylees - Lighting Designer

Anna Messariti - Producer

Eytan Messiah - Performer

  • Slamming, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 25 January 2005

Jeronimo Messo - Composer

George Meyer-Wiel - Costume Designer

  • Devolution, Bay 17 at Carriageworks, Eveleigh, NSW, 24 January 2007

Arky Michael - Actor

Louisa Mignone - Actor

Lisa Miles - Dancer

Rick Miller - Collaborator

  • Lipsynch, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 11 January 2009

Jane Millett - Stage Manager

Grayson Millwood - Dancer, Choreographer

Ludwig Minkus - Composer

  • Don Quixote, Lyric Theatre, South Brisbane, QLD, 24 September 2010

Marc Mirales - Artistic Director

Pia Miranda - Actor

  • Fireface, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 4 January 2001

Abe Mitchell - Performer

Bill Mitchell - Designer

Malcolm Mitchell - Actor

Mark Mitchell - Production Manager

Alex Mizzen - Performer

Ariane Mnouchkine - Director

Jean-Baptiste Moliere - Playwright

  • Tartuffe, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 4 November 2016

Inara Molinari - Singer

Katia Molino - Performer

  • Crying Baby, Technology Park Redfern, Eveleigh, NSW, 17 January 2002

Reg Mombassa - Devisor

  • Balconies, ASN Building, The Rocks, NSW, 21 January 2003

Craig Monahan - Actor

Sophie Monk - Singer

Diana Montague - Singer

Lluis Monteagudo - Set Designer

  • OBS: Macbeth, Hordern Pavilion, Moore Park, NSW, 12 January 2002

Belinda Montgomery - Singer

Faye Montgomery - Actor

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Annie Moore - Performer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Jason Moore - Actor

Barry Moreland - Choreographer

Gaynor Morgan - Singer

Margaret Morgan - Lyricist

Michelle Morgan - Vocalist

Sally Morgan - Writer

Geoff Morrell - Actor

Genevieve Morris - Devisor

Mark Morris - Choreographer

Mary Morris - Adaptor

Fraser Morrison - Dancer

  • Stomp, Starfish Club, Walsh Bay, NSW, 7 January 1995

James Morrison - Musician, Musical Director, Composer

William Morrison - Video Designer

Helen Morse - Actor

Kari Morseth - Costume Designer

Michael Mortimore - Actor

  • Macbeth, QUT Festival Theatre, New Farm, QLD, 7 September 2010

Clare Moss - Actor

Laura Moy - Performer

  • Flown, The Courier-Mail Piazza, South Brisbane, QLD, 11 September 2015

Lara Mulcahy - Actor

Sinead Mulhern - Singer

Heiner Muller - Writer

Luke Mullins - Actor

Mike Mullins - Creative Director

  • Dreamscape, Melbourne Park, Melbourne, VIC, 11 September 1999

Annabel Munn - Set Designer

  • Flown, The Courier-Mail Piazza, South Brisbane, QLD, 11 September 2015

Barnz Munn - Performer, Costume Designer, Set Designer

  • Flown, The Courier-Mail Piazza, South Brisbane, QLD, 11 September 2015

Ian Munro - Director

Takuya Muramatsu - Director

  • 2012: Apocalypse, Judith Wright Centre of Contempory Arts, Fortitude Valley, QLD, 16 September 2011

Anna Maria Murphy - Writer

Lynne Murphy - Actor

  • Endgame, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 28 December 2002

Tommy Murphy - Writer

Anna Murray - Circus Style Performer

Rory Murray - Actor

Renato Musolino - Actor

Arona N'Diaye - Musician

Bruce Nabageyo - Performer

  • Crying Baby, Technology Park Redfern, Eveleigh, NSW, 17 January 2002

Josef Nadj - Director, Choreographer

  • Woyzeck, Everest Theatre, Chippendale, NSW, 19 January 1999

Justin Nardella - Designer

  • Tender Napalm, Roundhouse Theatre, Kelvin Grove, QLD, 21 September 2012

Mudrooroo Narogin - Playwright

Adam Nashman - Consultant

Bryan Nason - Actor

  • Macbeth, QUT Festival Theatre, New Farm, QLD, 7 September 2010

Tess Negroponte - Costume Designer

Jeremy Neideck - Director, Performer, Writer

Bill Neidjie - Playwright

Linda Neil - Composer, Playwright, Musician

Peter Nelson - Musician

  • Fluff, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 20 January 2009

John Neumeier - Artistic Director, Choreographer

Robyn Nevin - Director

  • Harbour, Sydney Theatre, Millers Point, NSW, 2 January 2004

Michael Newbold - Actor

  • Lulu, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 7 January 1997

Stephen Newell - Playwright

Hartley Newnham - Singer

  • Tresno, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 6 January 1995

Nick Newth - Actor

  • Macbeth, QUT Festival Theatre, New Farm, QLD, 7 September 2010

Olivia Newton-John - Singer

Le Van Ngo - Director

Glynn Nicholas - Performer

  • StickybrickS, Northcott Public Housing Estate, Surry Hills, NSW, 12 January 2006

Nikki Nicholls - Singer

Brett Nichols - Actor

Mark Nichols - Actor

Lorin Nicholson - Singer

Martin Niedermair - Performer

Nicholas Night - Illusionist

Jim Nightingale - Singer

Livinia Nixon - MC

Tiffany Noack - Stage Manager

  • The Sapphires, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 12 January 2005

Katie Noonan - Singer

Heather North - Production Manager

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Tuomas Norvio - Sound Designer

  • Petit Mal, QUT Festival Theatre, New Farm, QLD, 13 September 2011

Louis Nowra - Playwright

Brendan O'Brien - Composer

Brendan O'Connell - Performer, Creator

  • Blind Date, Fortitude Valley, Fortitude Valley, QLD, 15 September 2012

Kim O'Connell - Video Designer

Francis O'Connor - Designer

Natalie O'Donnell - Actor

Wendy O'Donohue - Performer

  • Curtain Up, Arts Theatre, Adelaide, SA, 25 September 1997

Guy O'Grady - Actor

  • Tartuffe, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 4 November 2016

Fergus O'Hare - Sound Designer

Deidre O'Kane - Actor

Nathan O'Keefe - Actor

  • Tartuffe, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 4 November 2016

Paul O'Keeffe - Puppeteer

Diane O'Kelly - Actor

Dennis O'Neill - Singer

  • Verdi Requiem, Concert Hall (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 22 January 2001

Lisa O'Neill - Dancer

  • Fluff, Lennox Theatre, Parramatta, NSW, 20 January 2009

Matt O'Neill - Performer

  • Nostalgia, Sue Benner Theatre, Brisbane, QLD, 10 September 2010

Brendan O'Regan - Actor

Mark Oates - Singer

Maurie Ogden - Actor

Juwon Ogungbe - Musical Director

Miki Oikawa - Performer

  • Tresno, Wharf 2 Theatre, Walsh Bay, NSW, 6 January 1995

Beejan Olfat - Actor

Catherine Oliveira - Costume Designer

  • Le Peplum, Forecourt (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 20 January 1997

Alexander Oliver - Singer

Toby Oliver - Video Designer

David Olred - Dancer

  • Stomp, Starfish Club, Walsh Bay, NSW, 7 January 1995

Rostislav Orel - Actor

Pierre Orifice - Writer

  • Le Peplum, Forecourt (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 20 January 1997

Ben Ormerod - Lighting Designer

Nick Ormerod - Designer

Madison Orr - Actor

Jackie Orsaczky - Vocalist

Thanthip Oudomvilay - Sound Operator/Engineer

Tim Overton - Actor

Rhiannon Owen - Actor

Jonathon Oxlade - Set Designer, Costume Designer

Tunji Oyelana - Musical Director

John O’Donnell - Sound Designer

Markus Pabst - Director

Conrad Page - Actor

  • Lulu, Belvoir Street Theatre, Surry Hills, NSW, 7 January 1997

Kyle Page - Dancer

Laura Palombella - Assistant Stage Manager

Denise Papaluca - Singer