Contributor | Benjamin Paola | |
---|---|---|
Gender | Male | |
Functions | Dancer | |
Events | ||
| ||
Dancer
|
||
William Akers - Lighting Designer
Roslyn Anderson - Choreographer, Choreographer, Assistant
Vicki Attard - Dancer
Paula Baird - Dancer
Stephen Baynes - Dancer
Karen Blissett - Dancer
Lisa Bolte - Dancer
Nigel Burley - Dancer
Joop Caboort - Lighting Designer
Guy Carrison - Stage Manager, Assistant
Josef Christianson - Dancer
Miranda Coney - Dancer
Francis Croese - Stage Director
Gabrielle Davidson - Dancer
Paul de Masson - Dancer
Gaetano Del Monaco - Dancer
Rachel Dougherty - Dancer
Lucinda Dunn - Dancer
Susan Elston - Dancer
Steven Etienne - Dancer
Jane Finnie - Dancer
Margaret Fitzsimons - Wardrobe Master / Mistress
Narelle Forbes - Dancer
Matthew Fraser - Dancer
Maina Gielgud - Artistic Director, Producer
Simone Goldsmith - Dancer
Michele Goullet - Dancer
Geoffrey Harman - Wardrobe Master / Mistress
Steven Heathcote - Dancer
Belinda Hernandez - Dancer
Karina Hernandez - Dancer
Bronwyn Holley - Dancer
Wang Jiahong - Teacher
Kynan Jones - Dancer
Jonathan Kelly - Dancer
Jiří Kylián - Choreographer
Christopher Lam - Dancer
Adam Marchant - Dancer
Robert Marshall - Dancer
Nicole Marshman - Dancer
David McAllister - Dancer
Ian McRae - Administrator
Stephen Morgante - Dancer
Andrew Murphy - Dancer
James Newman - Dancer
Andrew Obst - Dancer
Colin Peasley - Choreographer, Dancer
Shane Placentino - Dancer
Rachel Rawlins - Dancer
Nicole Rhodes - Dancer
Masami Sato - Dancer
Jurgen Schneider - Teacher
Noelle Shader - Ballet Master/Mistress, Director
Helene Shields - Dancer
Holly Smart - Dancer
Alison Smith - Dancer
Noel Smith - Musical Director
Justine Summers - Dancer
Geon Van Der Wyst - Dancer
Damien Welch - Dancer
Stanton Welch - Dancer
Lynette Wills - Dancer
Roy Wilson - Dancer
Melissa Woodbury - Dancer
Steven Woodgate - Dancer
Rebecca Yates - Dancer
Adolphe Adam - Composer
Ib Andersen - Producer
David Ashmole - Dancer
Peter Bandy - Conductor
Mario Bois - Musical Arranger
Margaret Bourke - Stage Manager
Benjamin Britten - Composer
Adrian Burnett - Dancer
Muriel Carine - Dancer
Marc Cassidy - Dancer
Bernadette Ceravolo - Dancer
Peter Consadine - Dancer
Joshua Consandine - Dancer
Nathan Coppen - Dancer
Jean Coralli - Choreographer
Robyn Corby - Dancer
David Cranson - Dancer
Li Cunxin - Dancer
Julie Day - Dancer
Vernoy de St Georges - Scenario
Claude Debussy - Composer
Philippe Dubuc - Dancer
Jason Duff - Dancer
Yasuyuki Endo - Dancer
Peter Farmer - Designer
Alessandra Ferri - Dancer
Theophile Gautier - Scenario
Nigel Gaynor - Conductor
Kathleen Geldard - Dancer
Christopher Goldsworthy - Dancer
Delia Harrington - Dancer
Robert Hill - Dancer
Greg Horsman - Dancer
Leoš Janáček - Composer
Marilyn Jones - Dancer
Eduardo Lalo - Composer
Serge Lifar - Choreographer
John F MacFarlane - Designer
Vladimir Malakhov - Dancer
Campbell McKenzie - Dancer
Marina Milankovic - Stage Manager
Walter Nobbe - Designer
Gary Norman - Dancer
Felicia Palanca - Dancer
Lisa Pavane - Dancer
Jules Perrot - Choreographer
Marius Petipa - Choreographer
Ray Powell - Dancer
Rachel Read - Dancer
Linda Ridgway - Dancer
Katie Ripley - Dancer
Jerome Robbins - Choreographer
Timothy Rodgers - Dancer
Jean Rosenthal - Lighting Designer
Bruce Sansom - Dancer
Margaret Scott - Dancer
Trinidad Sevillano - Dancer
Irene Sharaff - Costume Designer
Sian Stokes - Dancer
Fiona Tonkin - Dancer
Matthew Trent - Dancer
Valrene Tweedie - Dancer
Sacha Wakelin - Dancer
Wendy Walker - Ballet Master/Mistress
Christine Walsh - Dancer
Tang Xiuyun - Teacher
|
||
Adelaide Festival Centre Trust
Adelaide Symphony Orchestra
Australian Ballet Society
The Australian Ballet
The Friends of the Australian Ballet
Australian Ballet Foundation
Australian Ballet School
The Australian Ballet Club
|
||
Identifier | 476574 |
Provide feedback on Benjamin Paola