Contributor Jennifer Long
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Female
Functions Dancer, Properties Master
Events

Dancer

Properties Master

Barbara Dickeson - Dancer, Choreographer

Paquita Ifould - Dancer

Charmaine Spencer - Dancer

Harvey Collins - Dancer, Costume Designer

Cheryl Denton - Dancer

Cathryn Short - Dancer

Kay Cranwell - Dancer

Judith Lloyd - Dancer

Vivienne Winter - Dancer

Rosa McKeon - Dancer

Clarice Redhead - Dancer

Dorothy Simpson - Artistic Director, Choreographer, Adaptor, Ballet Master/Mistress

William Chappell - Costume Designer

Frederic Chopin - Composer

Mikhail Fokine - Choreographer

Avis Pollitt - Dancer

Sheridan Weber - Dancer

John Armstrong - Designer

Kaye Harry - Dancer

Edward Long - Dancer

Susan Pegler - Dancer, Ballet Master/Mistress

Joan Simpson - Dancer

Graham Walsh - Lighting Designer

William Walton - Composer

Cecil Bates - Artistic Director, Adaptor, Choreographer, Dancer

Judy Beavis - Dancer

David Burch - Dancer

Lynda Cheesman - Dancer

Peter Commander - Dancer

Ken Daniel - Designer

Diana Edgar - Dancer

Paul Limpus - Designer, Choreographer

Gaynor Maxwell - Dancer

William O'Grady - Dancer

Sandra Patching - Dancer

David Pender - Dancer

Shirley Pulbrook - Dancer

Susan Taylor - Dancer

Peter Ilich Tchaikovsky - Composer

Rosemary Zidov - Dancer

Margaret Ayles - Dancer

Kaylette Brown - Dancer

Fred Cox - Stage Manager

Henry DiKito - Dancer

Phillipa Harvey - Dancer

Lynette Jordaine - Dancer

Max Magain - Scenic Artist

Chris Orchard - Scenic Artist

Sergei Prokofiev - Composer

Brenda Rol - Dancer

Gregory Steen - Scenic Artist

Gaynor Williams - Scenic Artist

Meg Abbie Denton - Dancer, Choreographer

Jane Ballantyne - Dancer

Jennifer Barry - Dancer

Annette Bogner - Dancer

Hazel Charles - Various

Jessie Collins - Wardrobe Master / Mistress

Valmai Denton - Various

Gudren Fulk - Scenic Artist

Iva Leedham - Designer

Carmen Lucas - Dancer

Szittya Nagy - Dancer

Sandra Riley - Dancer

Gillian Robson - Dancer

John Russo - Stage Director

Sara Sansom - Properties Master

Cliff Spencer - Front of House

Barbara Warburton - Dancer

Susan Ward - Dancer

Janet Winkley - Dancer

Frederick Ashton - Choreographer

Judy Beaumont - Dancer

Georges Bizet - Composer

Robert Borrett - Dancer

Janet Clarke - Dancer

John Cranko - Choreographer

Léo Delibes - Composer

Dudley Denton - Stage Manager

Marguerite Dougal - Dancer

Paquita Farmer - Properties Master

Diane Field - Dancer

Shirley Fisher - Dancer

Laurie Freeman - Scenic Artist

Andrée Howard - Choreographer, Dancer

Jacques Ibert - Composer

Kaye Kenefick - Dancer

Toshiro Mayuzmi - Composer

Kenneth Robins - Designer

D Robinson - Lighting Operator

Tina Sarapuu - Dancer

Gloria Scott - Dancer

Owen Scott - Dancer

Joanne Simpson - Dancer

Robyn Smith - Dancer

Rodney Smith - Dancer

Greer Spooner - Designer

Helen Watson - Dancer

Anna Winter - Dancer

Mily Balakirev - Composer

Earl Bennett - Technical Director

Benjamin Britten - Composer

Pamela Buckman - Dancer

Elizabeth Cameron Dalman - Choreographer

Jenny Craig - Dancer

Catherine Crout - Dancer

Adriadna Dobbie - Dancer

Margaret Eberhard - Dancer

Mikhail Glinka - Composer

Walter Gore - Dancer, Choreographer

Lev Ivanov - Choreographer, Dancer

Margaret Jordan - Dancer

Leonie Kilroy - Designer

- Laguestra - Composer

Wynne Lee - Choreographer

Grant Letcher - Dancer

Aileen Lloyd - Costume Co-ordinator

Krystina Luczak - Dancer

Donald Lugg - Dancer

Ashley Moore - Dancer

Modest Mussorgsky - Composer

Szittya Nage - Dancer

Heather Nicholls - Dancer

Ann Prizrenac - Dancer

Sergei Rachmaninoff - Composer

Judith Raggatt - Dancer

Franz Schubert - Composer

Sandra Scott - Dancer

Frank Staff - Choreographer

Denise Stevens - Dancer

Jacqueline Thompson - Dancer

Carol Tilbrook - Dancer

Giuseppe Verdi - Composer

Carl Maria von Weber - Composer

Adolphe Adam - Composer

Barbara Aleksandrowicz - Dancer

Barbara Alexander - Dancer

Marlene Allan - Dancer

Narian Allan - Dancer

Julie Allen - Dancer

Pia Allikiwi - Dancer

Ross Anderson - Designer

Margaret Armbruster - Dancer

Samuel Barber - Composer

Roslyn Barrey - Dancer

Neil Bartsch - Dancer

Helen Beinke - Dancer

Rosemary Bentley - Dancer

Leslee Bilney - Dancer

Lynetta Bilney - Dancer

Keith Birks - Sound Operator/Engineer

Peter Bitmead - Dancer

Dianne Bolt - Dancer

Murray Bowels - Photographer

Jack Bristow - Dancer

Janis Brown - Dancer

Kay Brown - Dancer

Pauline Bugeja - Dancer

Linda Burke - Dancer

Robert Caldicott - Compere

Jan Carvossa - Dancer

Judy Chapman - Dancer

Margaret Coad - Dancer

Glennys Cockburn - Dancer

Gregory Cocks - Dancer

Penelope Colebatch - Dancer

David Commander - Dancer

Pamela Cook - Dancer

Ann Craig - Dancer

Roslyn Craig - Dancer

Lorna Curtin - Actor

Ken Daniels - Set Designer

Julie Davoren - Dancer

Barbara Delamere - Dancer

O Denton - Stage Manager

Barry Devonish - Dancer

Henry DiRito - Dancer

Kay Dobson - Dancer

George Dubowsky - Designer

Allison Duffy - Actor

Denise Eldridge - Dancer

Sally Elliott - Dancer

Evelyn Falcon - Actor

Gudren Falk - Scenic Artist

Julian Flett - Actor

Jean Francaix - Composer

Janette Frankham - Dancer

Maria Gawronski - Dancer

Hilary Gedling - Dancer

Helen Gooley - Dancer

Barbara Goss - Narrator

Charles Grainger - Scenic Artist

Karen Grainger - Dancer

Linda Gregory - Dancer

Pam Gregory - Dancer

Susan Grossman - Dancer

Wendy Grossman - Dancer

Sue Grove - Dancer

Joan Gustafson - Dancer

Marriane Hall - Dancer

Roslyn Hall - Dancer

Maureen Hanlon - Dancer

Juliana Harkai - Dancer

Lynne Harper - Dancer

Elizabeth Hart - Dancer

Jean Heairfield - Orchestral Leader

Valerie Hebbard - Dancer

Coral Hicks - Dancer

Heather Highman - Dancer

Eileen Hogarth - Director

Susan Hooper - Dancer

Elizabeth Hosking - Dancer

Jillian Hughes - Dancer

Christine Hunwick - Dancer

Irving Johnston - Stage Manager

Carolyn Jones - Dancer

Lesley Jordan - Dancer

Margaret Jordon - Dancer

Helen Jose - Dancer

Margaret Kennett - Dancer

Meredith Kidd - Dancer

Jillian Knuchel - Dancer

Denise Kranz - Dancer

Adrienne Kutcher - Dancer

Dan Kutcher - Properties Master

Robyn Lademan - Dancer

Vicki Laity - Dancer

Jack Lampre - Properties Master

Jacqueline Langdon - Dancer

Delores Lazarone - Dancer

Charles Lecocq - Composer

David Long - Musical Director

Helen Manson - Dancer

Dianna Matthews - Dancer

Christine Mayne - Dancer

Heather McDougall - Dancer

Patricia McGorlick - Dancer

Therese McGorlick - Dancer

Rosa McKeown - Dancer

Hec McMillan - Actor

Kay McQuillan - Dancer

Russell Melville - Bassist

Helen Merkel - Dancer

Pauline Merkel - Dancer

Claudio Monteverdi - Composer

Gillian Moran - Dancer

Wendy Morris - Dancer

Christine Morrison - Dancer

Debra Morrison - Dancer

Jenny Neilson - Dancer

Lynne Neilson - Dancer

Gary Norman - Dancer

Patricia O'Brien - Dancer

Pam O'Grady - Dancer

Judith Oliver - Dancer

Barbara Osborne - Dancer

Barbara Payne - Dancer

Nanette Payne - Dancer

Sandra Percy - Dancer

Valmai Pettit - Dancer

J. B. Priestley - Playwright

Patricia Quinn - Actor, Director

Malcolm Ragless - Percussionist

Heather Randles - Dancer

Nanette Rankine - Dancer

Jacqueline Raven - Dancer

Jennifer Redman - Dancer

Dianne Ridings - Dancer

Kevin Roberts - Lighting Designer

Elizabeth Robertson - Dancer

Frances Robson - Dancer

Hellinka Romonowski - Dancer

Christine Roots - Dancer

Kay Roy - Dancer

Helen Saunders - Dancer

June Schrapel - Dancer

Dick Shawe - Set Designer, Set and/or Property Maker

Denman Sinclair - Actor

Dennis Smith - Assistant Stage Manager

Rocyn Smith - Dancer

Beth Spencer - Dancer

Bernice Stewart - Dancer

William Stuart - Dancer

Jill Sundquist - Dancer

Marriane Tashek - Dancer

Anthea Taylor - Dancer

Jillian Thorpe - Dancer

Lynette Trott - Dancer

Rosalie Tucker - Dancer

Carlien Von Einem - Dancer

Doreen Wales - Violinist

Pam Washington - Dancer

Jane Whibley - Dancer

Janifred Wigley - Narrator

Ronald Wilson - Costume Designer

John Winter - Dancer

Bruce Woodberry - Stage Manager

John Yarra - Set Designer, Set and/or Property Maker

The South Australian National Ballet Company Incorporated

Canberra Repertory Society

Noel Hubble's College

Identifier 417405