Contributor Lex Marinos
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Male
Nationality Australian
Functions Actor, Director
Events

Actor

Director

Performer

Comedian

Devisor

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Terry Bader - Actor

Scott Rankin - Director, Writer, Playwright, Creator

Jamieson Lewis - Lighting Designer

Bruce Myles - Actor, Assistant Director, Director

Alan Becher - Actor

Peter Corbett - Actor

Mervyn Drake - Actor, Musical Director, Composer

Genevieve Dugard - Set Designer, Designer

Anne Grigg - Actor

Richard Haller - Designer

Nicholas Higgins - Lighting Designer

George Hutchinson - Playwright

Trevor Jamieson - Performer, Actor, Writer, Creator

Aarne Neeme - Director, Actor

  • Bigotry V.C., Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Housey, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Hamlet on Ice, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 14 December 1971
  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969
  • Saint Joan, Union Hall, Adelaide, SA, 18 August 1967

Shaunna O'Grady - Actor

Peter Roehlen - Production Manager

Peter Rowley - Actor

Carole Skinner - Actor

  • Bigotry V.C., Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Housey, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971
  • The Recruiting Officer, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 5 February 1971
  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Sonja Tallis - Actor

Yumi Umiumare - Actor, Choreographer, Performer

Kelly Alexander - Choreographer

John Clayton - Actor

  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971
  • The Recruiting Officer, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 5 February 1971
  • Norm and Ahmed, Playbox Theatre (Phillip Street), Sydney, NSW, 18 November 1970
  • Saint Joan, Union Hall, Adelaide, SA, 18 August 1967

Eamon D'Arcy - Designer, Set Designer

Denny Lawrence - Actor, Stage Manager

  • Housey, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971
  • Emil and the Detectives, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971
  • The Recruiting Officer, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 5 February 1971

Mick Rodger - Assistant Director, Adaptor, Director

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978
  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977
  • The Game of Love and Chance, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 11 January 1977
  • Arden, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 November 1976

Neil Simpson - Lighting Designer, Stage Manager

Mary-Lou Stewart - Actor

David Atkins - Director, Choreographer, Writer, Performer

Max Cullen - Actor

John Derum - Actor, Producer

David Downer - Actor

Larry Eastwood - Designer

  • Tooth of Crime, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973
  • Bigotry V.C., Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Housey, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972

Martin Friedel - Composer

Jennifer Hagan - Actor

Chris Haywood - Actor

  • Tooth of Crime, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973
  • Kaspar, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973
  • Housey, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972

Edward Hepple - Actor

Jangala Jamieson - Actor, Performer

Saira Luther - Performer, Actor

Pantjiti McKenzie - Actor, Performer

Julie Miller - Actor, Performer

Marilynne Paspaley - Circus Style Performer, Actor

James Ridewood - Designer, Costume Designer

  • On Tidy Endings, Lookout Theatre, Woollahra, NSW, 5 January 1994
  • Dancin' Dynamite, The Hills Centre, Castle Hill, NSW, 1 May 1992
  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Beth Sometimes - Actor, Performer

Bruce Spence - Actor

John Stanton - Actor, Narrator

Tony Tripp - Costume Designer, Set Designer, Designer

Philip Wadds - Lighting Operator, Lighting Designer

Lorna Wilson - Performer, Actor

John Wood - Performer, Playwright, Actor

  • Bigotry V.C., Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Housey, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Hamlet on Ice, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 14 December 1971

Kelley Abbey - Choreographer, Performer

  • A Slice of Life, The Hills Centre, Castle Hill, NSW, 22 July 1992
  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Camilla Ah Kin - Actor

Tina Arena - Performer, Singer

Samantha Baker - Assistant Stage Manager

Roger Barratt - Lighting Designer

  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990
  • A Coupla White Chicks, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 31 October 1986

Nicholas Bethell - Translator

Jonathan Biggins - Writer, Actor

Don Bridges - Actor

Zoe Carides - Actor

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999
  • Fish Wednesday, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 6 April 1990

Kim Carpenter - Designer, Set Designer, Costume Designer

Jason Coleman - Choreographer, Performer

Sydney Conabere - Actor

Ian Cookesley - Production Manager

Chris Corbett - Director

Matt Cox - Lighting Designer

Diane Craig - Actor

  • Bigotry V.C., Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Housey, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972

Lloyd Cunnington - Actor

Gary Day - Actor

Arthur Dignam - Actor

  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971
  • The Recruiting Officer, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 5 February 1971

Benjamin Ducroz - Video Artist

Victoria Eagger - Director

Michael Edgar - Actor

Victor Emeljanow - Director

  • Any Fool Can, Bondi Pavilion, Bondi Beach, NSW, July 1977
  • Saint Joan, Union Hall, Adelaide, SA, 18 August 1967

Janice Finn - Actor

Rodney Fisher - Director

Julie Forsyth - Actor

Drew Forsythe - Actor

Jan Friedl - Actor, Playwright

Megan Fry - Producer

Tim Gooding - Playwright

Ernie Gray - Actor

Paul Healy - Composer, Sound Designer

Natasha Herbert - Actor

Dorothy Hewett - Playwright

David Hewitt - Sound Artist

Laura Jocic - Costume Designer

Malcolm Keith - Actor

Victoria Knight - Stage Manager

Tomek Koman - Designer

Angelo Loukakis - Playwright, Writer

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999
  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Barry Lovett - Actor

  • Bigotry V.C., Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Housey, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972

Clare MacArthur-Stanham - Stage Manager, Adaptor

Andrew MacGregor - Actor

Colette Mann - Actor, Choreographer

Michael Morrell - Assistant Stage Manager

Genevieve Morris - Actor

Linda Nagle - Writer, Actor

Brian Nickless - Designer

Natalie O'Donnell - Performer, Actor

Barry Otto - Actor

Elizabeth Pal - Actor, Costume Designer

  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971
  • The Recruiting Officer, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 5 February 1971

Dani Powell - Assistant Director

Charles Powles - Actor

Maria Roberts - Assistant Stage Manager

Rhoda Roberts - Actor, Director

Michael Rolfe - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969
  • Saint Joan, Union Hall, Adelaide, SA, 18 August 1967

Kerry Saxby - Sound Designer

Tess Schofield - Costume Designer

Tony Sheldon - Writer, Devisor

  • Dancin' Dynamite, The Hills Centre, Castle Hill, NSW, 1 May 1992
  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Jeremy Silver - Sound Designer

Joddi Speight - Lighting Designer

Greg Stone - Actor

David Stratton - Musical Director

  • Dancin' Dynamite, The Hills Centre, Castle Hill, NSW, 1 May 1992
  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Ian Suddards - Actor

Joan Sydney - Actor

Nolan Tyrell - Designer

Ian Watson - Director

Jennifer West - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978
  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

Richard Wherrett - Director

Catherine Wilkin - Actor

Rodney Williams - Actor

  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971
  • The Recruiting Officer, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 5 February 1971

Abigail - Actor

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

Ammo - Performer

Jada Alberts - Actor

Josie Alec - Performer

Effy Alexakis - Photographer

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Christine Amor - Actor

Vanessa Amorosi - Performer

Arthur Angel - Actor

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Colin Anthony - Performer

  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Julie Anthony - Singer

Tessie Apabo - Actor

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Jenny Apostolou - Actor

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Steve Aujard - Lighting Operator

  • Arden, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 November 1976

Kelly Aykers - Performer

  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Dalmazio Babare - Percussionist

Philippa Baker - Actor

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

Roy Baldwin - Actor

Don Barker - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Carrie Barr - Actor

Axel Bartz - Designer

Natalie Bate - Actor

Qynn Beardman - Performer

James Beattie - Actor

John Bell - Director

Eric Bentley - Playwright

Dudley Billing - Performer

Ric Birch - Devisor, Executive Producer, Producer

Pat Bishop - Actor

Steve Bisley - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Jim Blackfoot - Sound Designer

  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Ron Blair - Playwright

  • Hamlet on Ice, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 14 December 1971

Wayne Blair - Director

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Elspeth Blunt - Assistant Producer

Betty Bobbitt - Actor

Merlinda Bobis - Playwright

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Michael Boddy - Playwright

  • Hamlet on Ice, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 14 December 1971

Grahame Bond - Actor, Performer, Composer

  • Hamlet on Ice, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 14 December 1971

David Bookallil - Actor

  • Saint Joan, Union Hall, Adelaide, SA, 18 August 1967

Geoffrey Borny - Actor

Andrew Bovell - Playwright

Robin Bowering - Actor

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

John Bowman - Actor

Edda Boyd - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Bertolt Brecht - Playwright

Louis Brown - Actor

Rachel Burke - Lighting Designer

  • Duet For One, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 August 1993

Alexander Buzo - Playwright

  • Norm and Ahmed, Playbox Theatre (Phillip Street), Sydney, NSW, 18 November 1970

Andrew Carlton - Performer

Bob Carlton - Playwright

Mike Carlton - Comedian

Brian Castro - Playwright

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Michael Caton - Actor

Brian Cavanagh - Actor

Bill Charlton - Actor

  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971

Anton Chekhov - Playwright

Simon Chilvers - Actor

Patrick Churnside - Performer

Jennifer Claire - Actor

Shareena Clanton - Performer

Graham Clarke - Pianist

Cho Cleary - Performer

Rose Clemente - Actor

  • Fish Wednesday, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 6 April 1990

Richard Cobden - Singer

  • Kaspar, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973

Michael Coe - Designer

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Ross Coli - Actor

Hugh Colman - Costume Designer, Set Designer

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

James Condon - Actor

Bill Conn - Actor

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

John Conomos - Writer

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Patrick Cook - Designer

Penny Cook - Actor

Marcus Cooney - Playwright

  • Hamlet on Ice, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 14 December 1971

John Cousins - Actor

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

Brendan Cowell - Playwright

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Kevin Coyne - Performer

  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Cathy Craigie - Playwright

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Martin Crewes - Performer

Jamie Croft - Actor

  • Beyond the Neck, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 8 May 2009

Peter Cummins - Actor

Lynette Curran - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Peter Curtin - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Maree D'Arcy - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Sheree da Costa - Performer

  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Helen Dallas - Actor

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Rob Dallas - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Robert Davis - Actor

Janet Dawson - Set Designer

  • Hamlet on Ice, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 14 December 1971

Susan Day - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux - Playwright

Robert Dein - Designer

Danelle Denny - Performer

Simon Dickeson - Deputy Stage Manager

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Ian Dickson - Actor

  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971

Ernie Dingo - Narrator

Ken Done - Graphic Designer

Peter Donohue - Mask Maker, Director

Gary Down - Actor

John Doyle - Actor

  • Wet Dreams, Cell Block Theatre, Darlinghurst, NSW, 4 January 1985

Matthew Doyle - Choreographer

Megan Drury - Actor

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Kim Durban - Director

  • Duet For One, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 August 1993

Luke Ede - Designer

  • Beyond the Neck, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 8 May 2009

Hanns Eisler - Composer

Peter England - Designer

Nick Enright - Actor

  • Housey, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972

Fotini Epanomitis - Writer

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

John Ewart - Actor

Charlotte Fairweather - Actor

  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971

John Farnham - Performer

George Farquhar - Playwright

Glenda Ferrall - Stage Manager

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Judy Ferris - Producer

Harvey Fierstein - Playwright

Judy Finlason - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Jon Finlayson - Actor

  • Arden, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 November 1976

Neil Fisher - Production Manager

Clare Fitzgerald - Actor

Kate Fitzpatrick - Actor

  • Hamlet on Ice, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 14 December 1971

Ellis D Fogg - Lighting Designer

  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Peter Ford - Assistant Stage Manager

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

William Forsythe - Performer

  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Stephen Francis - Composer

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Anne Fraser - Designer

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

Kristian Fredrikson - Costume Designer

Martin K. Friedl - Playwright, Musical Director

Wilfred Fulton - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Adam Garcia - Performer

Rob George - Playwright

Geoff Gibbs - Actor

John Gibson - Actor

  • Arden, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 November 1976

Nathan Gilkes - Musical Director

Simon Gleeson - Actor

Morris Gleitzman - Comedian

Hayes Gordon - Lighting Designer

Toni Gould - Producer

Lisa Grayson - Actor

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

Carrie Green - Performer

  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Chris Greenacre - Actor

Sandi Greentree - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Shaun Gurton - Designer

Ron Haddrick - Actor

Anne Haddy - Actor

Amanyi Haggie - Performer

Peter Handke - Playwright

  • Kaspar, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973

Sheridan Harbridge - Performer

Jonathan Hardy - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Wendy Harmer - Comedian

Christine Harris - Actor

  • Duet For One, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 August 1993

Martin Harris - Actor

Tina Harris - Actor

Rivka Hartman - Playwright

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Adam Hatzimanolis - Actor

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Sam Hawker - Producer

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Anthony Hawkins - Actor

Liz Haydon - Composer

Nancye Hayes - Actor

Charles Heather - Book and Lyrics

Anita Hegh - Actor

  • Beyond the Neck, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 8 May 2009

John Heywood - Actor

Lisa Ho - Costume Designer

Edwin Hodgeman - Actor

Tom Holloway - Playwright

  • Beyond the Neck, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 8 May 2009

Kenneth Horler - Director

Bob Hornery - Actor

  • Hamlet on Ice, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 14 December 1971

Anne Hosking - Bassist

Anna Houston - Actor

  • Beyond the Neck, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 8 May 2009

Edward Howell - Actor

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

Robyn Hughes - Costume Designer

  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Craig Ilott - Performer

Jennifer Irwin - Costume Designer

Doug Jack - Choreographer

Joe James - Actor

Nigel Jamieson - Director

Leonard Janiszewski - Consultant

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Wolfgang Jansen - Designer

Steve Jefferys - Performer

Richard Jeziorny - Designer

  • Duet For One, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 August 1993

Glenda Johnson - Stage Manager

Karen Johnson Mortimer - Choreographer

Richard Johnstone - Lighting Operator

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

Paul Jonas - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Ignatius Jones - Director

Erich Kaestner - Playwright

Michael Karris - Video Designer

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Elena Kats-Chernin - Composer

Norman Kaye - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Vered Kaye - Actor

Tom Kazas - Composer

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Jenny Kee - Costume Designer

James Kemp - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Tom Kempinski - Playwright

  • Duet For One, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 August 1993

Imuna Kenta - Performer

Maggie King - Actor

Frida Kitas - Writer

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Jean Kittson - Comedian

David Knight - Playwright

Katrina Knowles - Performer

Constantine Koukias - Designer

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Elma Kris - Choreographer

Anna Kypreos - Performer

  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Adelina Larsson - Choreographer

Ray Lawler - Director

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Margo Lee - Actor

Kathy Lette - Playwright

  • Wet Dreams, Cell Block Theatre, Darlinghurst, NSW, 4 January 1985

Pamela Leversha - Playwright

Chong Lim - Composer

Reg Livermore - Actor

Tony Llewellyn-Jones - Actor

Alyssa Lloyd - Performer

  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Maria Lurighi - Performer

Derik Lynch - Actor

Peter Lyssiotis - Writer

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

John MacCallum - Actor

Gerard Maguire - Actor

Jonathon Maher - Actor

Tracy Mann - Actor

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Ned Manning - Actor

  • Wet Dreams, Cell Block Theatre, Darlinghurst, NSW, 4 January 1985

Christopher Marlowe - Playwright

  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971

Berys Marsh - Actor

  • Kaspar, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973

Damian Mason - Musician, Musical Director

Strafford Matthews - Actor

  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971

Bob Maza - Actor

John McCallum - Actor

  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971

Anthony McCarten - Playwright

  • Starkers, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 18 November 1988

Laurel McGowan - Actor

Andrew McGregor - Musician

Kerry McKay - Actor

Sandra McKenzie - Musical Director

Barry McKimm - Trumpeter

Ian McMillan - Designer

  • Fish Wednesday, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 6 April 1990

Garry McQuinn - Deputy Stage Manager

Steven McTaggart - Assistant Director, Choreographer

Garth Meade - Actor

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

Golda Meehan - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Richard Meikle - Actor

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

Ken Methold - Playwright

Peggy Misi - Choreographer

Heather Mitchell - Actor

Nicholas Mitsakis - Actor

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Jean-Baptiste Moliere - Playwright

Faye Montgomery - Actor

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Richard Montgomery - Production Manager

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

Anthony Morgan - Comedian

Norma Moriceau - Costume Designer

Peter Morrissey - Costume Designer

Ronald Moss - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Slawomir Mrozek - Playwright

Robert Murphy - Composer

  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971

David Murray - Lighting Designer

Raymond Murray - Actor

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

Debra Myers - Producer

David Myles - Director

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

Jacob Nash - Designer

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Bryan Nason - Director

Torquil Neilson - Actor

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Roger Newcombe - Actor

Olivia Newton-John - Performer

John Noble - Actor

John Noonan - Playwright

Rory O'Donoghue - Performer, Composer

  • Hamlet on Ice, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 14 December 1971

John O'Keeffe - Playwright

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

Hilary Oliver - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Jason Olthoff - Choreographer

Duncan Ord - Lighting Designer

Stephen Page - Choreographer, Director

Luiz Pampolha - Lighting Designer

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Trina Parker - Designer

  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Frederick Parslow - Actor

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

Barry Pearce - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Toni Pearen - Actor

Anne Pendlebury - Actor

  • Arden, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 2 November 1976

Dein Perry - Choreographer

Liudmilla Petrushevskaya - Playwright

Gumpy Phillips - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

William Pollak - Director

Cheryl Pomering - Set Designer

Dan Potra - Costume Designer, Designer

Maya Potter - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Danny Pregli - Clarinetist

Maya Punak - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Marilyn Ramage - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Ron Ratcliff - Actor

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

John Rayment - Lighting Designer

Sylvia Rechs - Mask Maker

Sam Reed - Actor

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Sadie Richards - Performer

Catherine Richardson - Actor

Wendy Richardson - Playwright

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Sally Riley - Director

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Jack Ritchie - Set Designer

  • Wet Dreams, Cell Block Theatre, Darlinghurst, NSW, 4 January 1985

Ted Robinson - Director

  • Norm and Ahmed, Playbox Theatre (Phillip Street), Sydney, NSW, 18 November 1970

John Rodgers - Musical Director

Julanne Rosbrook - Stage Manager

Camilla Rountree - Actor

Bruce Rowland - Composer

Paula Ryan - Costume Designer

Peter Salmon - Assistant Stage Manager

Allery Sandy - Performer

Philip Sayer - Actor

  • Kaspar, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973

Toni Scanlan - Actor

Toby Schmitz - Actor

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Harry Scott - Actor

Michael Scott-Mitchell - Devisor, Designer

John Senczuk - Director

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

William Shakespeare - Playwright

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Andrew Sharp - Actor

  • Kaspar, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973

Martin Sharp - Set Designer

  • Kaspar, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973

George Bernard Shaw - Playwright

  • Saint Joan, Union Hall, Adelaide, SA, 18 August 1967

Pat Sheil - Playwright

Sam Shepard - Playwright

Luke Simon - Playwright, Actor

  • Fish Wednesday, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 6 April 1990

Iain Sinclair - Director

  • Beyond the Neck, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 8 May 2009

Stephen Sinclair - Playwright

  • Starkers, Canberra Theatre, Canberra, ACT, 18 November 1988

Patricia Skevington - Actor

Dave Skinner - Musical Director

Johannah Sonenberg - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

George Spartels - Devisor, Actor

  • Stool Pigeon, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 21 January 1992

David Spiller - Assistant Stage Manager

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Barbara St. Clair - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Lita Stathis - Performer

Kyle Stephens - Stage Manager

Christopher Stollery - Actor

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Lisa Stone - Actor

Tom Stoppard - Playwright

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

Robert Sturrock - Performer

  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

George Tabori - Adaptor

Anne Tait - Actor

  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Christina Tan - Performer

Meryl Tankard - Choreographer, Director, Costume Designer

Murray Taylor - Lighting Operator

Craig Thomson - Performer

Rhoda Tjitayi - Performer

Ann Tobin - Stage Manager

  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Christina Totos - Actor

  • Wet Dreams, Cell Block Theatre, Darlinghurst, NSW, 4 January 1985

Steve Toulmin - Sound Designer

  • Beyond the Neck, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 8 May 2009

Nigel Triffitt - Designer, Director

Helen Tripp - Actor

George Tsousis - Stage Manager

Jean-Claude van Itallie - Playwright

  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Anna Volska - Actor

Loudon Wainwright - Composer

Tristan Waley - Actor

Stanley Walsh - Actor

Mary Ward - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

George Washingmachine - Actor

Nikki Webster - Performer

Michael Whalley - Performer

Denis Whitburn - Playwright

Jean Wilhelm - Director

  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971

Daryl Wilkinson - Stage Manager

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

Linden Wilkinson - Actor

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Michael Wilkinson - Costume Designer

Roderick Williams - Actor

Tennessee Williams - Playwright

John Williamson - Performer

Peter Wilson - Director

Rod Wilson - Stage Manager

Deborah Winchcombe - Actor

Elton Wirri - Performer

John Wregg - Actor

Adrian Wright - Actor

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

Tomoko Yamasaki - Performer

Bill Young - Performer

Simone Young - Conductor

Catherine Zimdahl - Playwright

Australia Council for the Arts

Big hART Inc

Melbourne Theatre Company

The Australian Council for the Arts

  • Tooth of Crime, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973
  • Kaspar, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973
  • Housey, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Bigotry V.C., Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Hamlet on Ice, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 14 December 1971
  • Doctor Faustus, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971
  • Emil and the Detectives, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 23 February 1971
  • The Recruiting Officer, Southern Highlands Festival Theatre, Mittagong, NSW, 5 February 1971

The University of Melbourne

Ensemble Theatre Pty Ltd

Festival of Sydney

New South Wales Government

New South Wales Ministry of Cultural Activities

The King O'Malley Theatre Company

The Victorian Ministry for the Arts

Nimrod Street Theatre Company Ltd

  • No Room for Dreamers, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 30 January 1980
  • Kaspar, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973
  • Housey, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972
  • Bigotry V.C., Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 7 July 1972

Sydney Festival

Sydney Theatre Company

Ten Days on the Island Limited

Melbourne International Arts Festival

The Southern Highlands Festival

The UWA Perth International Arts Festival

Arts Victoria

B Sharp

  • Beyond the Neck, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 8 May 2009
  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

Company B Belvoir

Kevin Hanily

Melbourne City Council

Nimrod Theatre Company

Sydney City Council

  • Kaspar, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973
  • Tooth of Crime, Nimrod Street Theatre, Darlinghurst, NSW, 1973

Sydney Opera House

The Australian Elizabethan Theatre Trust

Theatre Board of the Australia Council

ABC Radio

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Arts WA

Australian National Maritime Museum

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Australian National Playwrights Conference

Bambina Borracha Productions

  • Beyond the Neck, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 8 May 2009

Centenary of Canberra

Channel 9

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

City of Sydney

Currency Press

David Atkins Enterprises

  • Dynamite!, Footbridge Theatre, University of Sydney, NSW, 5 April 1990

Decorum

Festival of Perth

Forestage Pty Ltd

  • Norm and Ahmed, Playbox Theatre (Phillip Street), Sydney, NSW, 18 November 1970

Hills Centre

HIT Productions

  • Duet For One, Fairfax Studio, Melbourne, VIC, 25 August 1993

Human Nature

Legs on the Wall

Mark Furness

Melbourne Festival

Melbourne International Comedy Festival

Mod Media Pty Ltd

  • Norm and Ahmed, Playbox Theatre (Phillip Street), Sydney, NSW, 18 November 1970

Murri Fulla Films

  • Ruben Guthrie, Belvoir Street Downstairs Theatre, Surry Hills, NSW, 17 April 2008

National Festival of Australian Theatre

National Theatre Inc.

New Theatre (Sydney, N.S.W.)

  • The Serpent, New Theatre, Darlinghurst, NSW, 5 July 1969

Nimrod

Paul Elliott

Playbox Theatres Pty Limited

  • Norm and Ahmed, Playbox Theatre (Phillip Street), Sydney, NSW, 18 November 1970

Rip and Tear

Seymour Centre for the Performing Arts

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

Seymour Theatre Centre

Sidetrack Performance Group

  • The Wound, Enmore Theatre, Enmore, NSW, 16 March 1999

St John of God Health Care

State Government of Western Australia

Sydney 2000 Summer Olympic Games:Games of the XXVII Olympiad

Sydney Children's Choir

Sydney Independent Theatre Company

Sydney Organising Committe of the Olympic Games (SOCOG)

Sydney University Dramatic Society (SUDS)

  • Saint Joan, Union Hall, Adelaide, SA, 18 August 1967

The Gordon / Frost Organisation

The Lookout Theatre Club

The Old Tote Theatre Company

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

The Sydney Symphony Orchestra

The University of New South Wales Drama Foundation

  • Wild Oats, York Theatre, Chippendale, NSW, 22 June 1977

Theatre South

  • Flesh and Blood, National Maritime Museum, Darling Harbour, NSW, 27 January 1994

Tributary Productions

University of Western Australia

Victorian Arts Centre

Resources
Identifier 2453